В’язана електроніка: науковці створили смарт-одяг, схожий на звичайну тканину

В теорії різноманітний смарт-одяг здається хорошою ідеєю, але в реальності ми поки що мусимо вдовольнятися смарт-піжамами, смарт-кросівками та всілякими спортивними костюмами. Чому так? Тому що гармонійно інтегрувати електроніку в одяг не так вже й просто. Проте нещодавно дослідники з лабораторії CSAIL при Массачусетському технологічному інституті заявили, що їм вдалося створити «тактильну електроніку». Вона схожа на звичайну тканину, але здатна відчувати рухи тіла людини.

Науковці створили спеціальне волокно, яке відчуває, як людина рухається, вловлюючи тиск і перетворюючи його на електричні сигнали. Така тканина створюється шляхом машинної в’язки, де впереміж зі звичайними текстильними волокнами йдуть смарт-волокна. У такий спосіб отримується м’яка та еластична тканина, якій можна надати різноманітної форми. Завдяки такому способу виробництва, смарт-волокна не складно було б інтегрувати у практично будь-який одяг масового виробництва.

Корисний і людям, і роботам

З такої тканини дослідники зробили кілька прототипів: шкарпетки, рукавички, жилети та рукави. Оскільки смарт-волокна реагують на тиск, вони можуть вловлювати широкий спектр рухів. У відео дослідники продемонстрували, що смарт-шкарпетки здатні точно визначити, йде людина чи стрибає, спускається сходами чи присідає. А жилет, наприклад, відчуває, поклала людина руку на груди чи сперлася на диван.

Такий смарт-одяг, схожий на звичайну тканину, був би дійсно корисний спортсменам чи людям, які проходять фізіотерапію.

Наприклад, під час тренування смарт-шкарпетки визначали б, чи правильно ви розподіляєте вагу для конкретної фізичної вправи. А тим, хто звик горбитися, смарт-жилет чи сорочка давали б поради, як покращити свою поставу. (Зрештою, це приємніше, ніж наліплювати на себе сенсор, який відпаде, коли з нього почне злазити клей.)

Досвідчені атлети могли б у такий спосіб записувати свої рухи і цим допомагати тренуватися новачкам.

Люди з обмеженою рухомістю могли б швидше отримати допомогу, якщо смарт-одяг подає сигнал, що його носій впав.

Ще одне, майже антиутопічне, застосування для такої технології – штучна «шкіра» для роботів, щоб вони могли відчувати все так само, як люди.

«Уявіть роботів, які не є тактильно сліпими, а натомість мають «шкіру» яка забезпечує їх дотиковими відчуттями, подібними до людських», – пропонує один із співавторів дослідження.

Тобто така технологія може бути корисною, навіть якщо вона не пропишеться в наших шафах.

Джерело 1, 2

Теги:

Український Маркетинг Форум

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Ілюстратор Сергій Майдуков проведе відкриту онлайн лекцію

23 квітня у межах воркшопу з ілюстрації Сергія Майдукова видавництво IST Publishing організує дві відкриті онлайн розмови з українськими ілюстраторами. ...

Earth Optimism 2021 відзначає прості технологічні інновації для захисту природи

Навіть прості та маленькі інновації здатні принести чималі результати. Ось п’ять таких робіт, які обговорювалися в рамках Earth Optimism 2021.

Ми зустрінемось знову. Нова оптимістична кампанія Heineken

Heineken розпочав нову глобальну кампанію «Ми зустрінемось знову». Кампанія відзначає стійкість та креативність людей протягом останнього року. А також демонструє, як люди знайшли креативні ...

AVE Carbon 2021 влаштовує серію подій

Гейміфікований медіа-арт простір Carbon влаштовує серію неповторних подій на своєму майданчику. На глядачів чекає симбіоз відбірної експериментальної музики та візуальних ...

Євгена Клопотенка включено до списку 50 Next — переліку професіоналів, що змінюють світову гастрономію

Організатори головної ресторанної премії світу The World’s 50 Best Restaurants разом із Баскським кулінарним центром (Basque Culinary Center) оголосили перших ...

Додо та безкрила гагарка: WWF відтворює вимерлих тварин у доповненій реальності

Для цієї кампанії WWF було створено спеціальний вебсайт, де відвідувачі можуть познайомитися у доповненій реальності з деякими з вимерлих тварин.