В теорії різноманітний смарт-одяг здається хорошою ідеєю, але в реальності ми поки що мусимо вдовольнятися смарт-піжамами, смарт-кросівками та всілякими спортивними костюмами. Чому так? Тому що гармонійно інтегрувати електроніку в одяг не так вже й просто. Проте нещодавно дослідники з лабораторії CSAIL при Массачусетському технологічному інституті заявили, що їм вдалося створити «тактильну електроніку». Вона схожа на звичайну тканину, але здатна відчувати рухи тіла людини.
Науковці створили спеціальне волокно, яке відчуває, як людина рухається, вловлюючи тиск і перетворюючи його на електричні сигнали. Така тканина створюється шляхом машинної в’язки, де впереміж зі звичайними текстильними волокнами йдуть смарт-волокна. У такий спосіб отримується м’яка та еластична тканина, якій можна надати різноманітної форми. Завдяки такому способу виробництва, смарт-волокна не складно було б інтегрувати у практично будь-який одяг масового виробництва.
Корисний і людям, і роботам
З такої тканини дослідники зробили кілька прототипів: шкарпетки, рукавички, жилети та рукави. Оскільки смарт-волокна реагують на тиск, вони можуть вловлювати широкий спектр рухів. У відео дослідники продемонстрували, що смарт-шкарпетки здатні точно визначити, йде людина чи стрибає, спускається сходами чи присідає. А жилет, наприклад, відчуває, поклала людина руку на груди чи сперлася на диван.
Такий смарт-одяг, схожий на звичайну тканину, був би дійсно корисний спортсменам чи людям, які проходять фізіотерапію.
Наприклад, під час тренування смарт-шкарпетки визначали б, чи правильно ви розподіляєте вагу для конкретної фізичної вправи. А тим, хто звик горбитися, смарт-жилет чи сорочка давали б поради, як покращити свою поставу. (Зрештою, це приємніше, ніж наліплювати на себе сенсор, який відпаде, коли з нього почне злазити клей.)
Досвідчені атлети могли б у такий спосіб записувати свої рухи і цим допомагати тренуватися новачкам.
Люди з обмеженою рухомістю могли б швидше отримати допомогу, якщо смарт-одяг подає сигнал, що його носій впав.
Ще одне, майже антиутопічне, застосування для такої технології – штучна «шкіра» для роботів, щоб вони могли відчувати все так само, як люди.
«Уявіть роботів, які не є тактильно сліпими, а натомість мають «шкіру» яка забезпечує їх дотиковими відчуттями, подібними до людських», – пропонує один із співавторів дослідження.
Тобто така технологія може бути корисною, навіть якщо вона не пропишеться в наших шафах.