Коли розпочався локдаун 2020 року, художниця Нетмі Хетті вирішила взятися за чорнило та папір. Туалетний папір. Протягом 320 днів вона намалювала 11 метрів напрочуд деталізованих пейзажів старих європейських міст, які складаються в одну суцільну панораму на рулоні туалетного паперу. Завершена робота отримала назву «Ескапістський рулончик» і стала оригінальним спогадом художниці про її допандемічні подорожі.
Текстура туалетного паперу доволі шорстка, що додало певної рельєфності малюнку, який був би просто пласким на аркуші будь-якого іншого паперу.
Щоправда, туалетний папір – не найцупкіший матеріал, тож художниці довелося бути особливо обережною, щоб не залити все чорнилом. Та й натискати на ручку сильно не можна було, щоб не порвати це «полотно», особливо коли доводилося заштриховувати тіні або додавати дрібні деталі.
Якщо поглянути на «Ескапістський рулончик» здалеку, на ньому видно обриси кожного дерева, ліхтаря чи будівлі. Зблизька ж ці 11 метрів пейзажів перетворюються на тисячі штрихів та крапок.
У своєрідний віртуальний тур цим рулончиком можна вирушити на спеціально присвяченій йому сторінці в інстаграмі ось тут.
Сама Нетмі Хетті так розповідає про свою роботу над «Ескапістським рулончиком»:
Були дні, коли моєю єдиною відрадою було малювання на цьому нескінченному полотні. А були дні, коли я малювала так довго, що мені кортіло його на клапті пошматувати. Були ще й дні, коли я робила помилку десь у малюнку, і мені хотілося просто викинути весь рулончик. Але потім я усвідомила, що головне – не підчищання помилок і не створення ілюзії ідеальної роботи. Головне – це здатність знову й знову повертатися до роботи і не припиняти її, знаючи, що так ти даєш собі можливість вдосконалити свою майстерність.
Це була постійна робота в процесі. Я могла спостерігати, як мій стиль малювання постійно еволюціонує, стаючи дедалі кращим з кожною годиною праці. Ви й самі можете побачити, як із часом малюнок стає детальнішими, а лінії впевненішими. Божевілля одержимого розмальовування цього безперервного рулону туалетного паперу прогресувало з дня у день, але водночас воно принесло мені рутину, спокій, креативність і втіху в складні часи.
А загалом кожен митець по-своєму знаходив відраду в цей час усамітнення. Варто поглянути, наприклад, на українських митців…