В далекому 1979 році японський архітектор Кісьо Курокава створив перший капсульний готель. Згодом компанія Kotobuki Seating перетворила спальну капсулу на комерційний продукт. А нещодавно токійська дизайнерська студія Atelier OPA розвинула цю ідею далі, створивши капсульну картонну хатинку, яка могла б дати прихисток тим, хто через землетруси чи інші катастрофи лишився без даху над головою. Одним із таких надзвичайних сценаріїв, де була б корисна спроєктована Atelier OPA хатинка, є і пандемія COVID-19 і викликана нею потреба в ізоляції та карантині.
Така картонна хатинка становить готову двоповерхову структуру, яка є водночас легкою і міцною. Вона забезпечує своєму користувачеві безпеку, усамітнення і можливість виспатися.
Ця компактна конструкція має стіни з цупкого картону і щільну поліетиленову підлогу, які прикріплюються одне до одного замками-засувками. Тобто для збирання такої капсульної хатинки ані цвяхів, ані клейкої стрічки не потрібно.
За її основу дизайнери з Atelier OPA взяли дві стандартні великі картонні коробки, які Triwall Japan випускає для пакування. Творчо сполучивши їх, вони створили двокімнатну картонну хатинку на два поверхи. Нижня кімната є чимось на кшталт офісу зі столом та стільцем, а верхня – спальня з великим круглим отвором-входом і маленьким круглим віконцем для освітлення та вентиляції. Поєднуються ці кімнати маленькими картонними сходами.
Таку капсулу можна легко зібрати за кілька хвилин. Вона забезпечує своєму мешканцю щонайменше 3,5 квадратних метри особистого простору. Коли в таких конструкціях потреби немає, їх можна розібрати і скласти у компактний стос, а насамкінець – відправити на вторинну переробку.
Дизайнери запропонували свою картонну хатинку декільком урядам, і загалом ідея була сприйнята схвально. Деякі з них такими спорудами вже запаслися, щоб в разі надзвичайної ситуації розгорнути їх, скажімо, в спортзалах.
Читайте також:
Ще одним прикладом картонного дизайну є ось такий торговий автомат.
В сучасному світі потребу в капсулах для усамітнення усвідомлюють і українські дизайнери.
Та й загалом капсульна архітектура становить культурне надбання, яке варте того, щоб його зберегти.