Майбутнє індустрії моди – тканина, здатна відновлювати свою початкову форму

Уявіть, що ваш спортивний одяг може відкривати отвори для вентиляції, коли вам жарко, і закривати їх, щойно піт висохне. В перспективі таке цілком можливо завдяки матеріалу, який було розроблено дослідниками з Гарварду. Команда вчених зі Школи інженерії та прикладних наук (SEAS) створила тканину для друку на 3D-принтері, яка «запрограмована відновлювати свою початкову форму». Ця схожа на вовну тканина здатна запам’ятовувати свою вихідну форму та відтворювати її у відповідь на певний стимул.

Робиться така тканина з кератину, який видобувають з повторно переробленої вовни. Кератин – це волокнистий білок, який міститься у волоссі. А для волосся цілком природно повертатися до своєї початкової форми.

Як це працює

Дослідники перетворили ланцюжок кератину в щось на кшталт пружини і сплели з таких своєрідних пружин товстіші волокна. Якщо розтягти цей матеріал або застосувати до нього певний стимул, так звані пружини розпрямляються і залишаються в такому стані, доки не отримають стимул до зворотного перетворення. Матеріал запрограмовано на повернення до вихідного стану, якщо його обробити розчином перекису водню та дигідрофосфату натрію.

В ході одного з дослідів науковці запрограмували зірку-орігамі в якості початкової форми для клаптика кератинової тканини. Після чого цей клаптик занурили в воду, щоб зробити його піддатливішим, та скатали в трубочку. Але коли ця трубочка знову опинилася в воді, вона сама розгорнулася та склалася у зірку-орігамі.

Науковці переконані, що матеріал, здатний відновлювати свою початкову форму, міг би зменшити кількість відходів, які виробляє індустрія моди. Наприклад, таку тканину можна було б використовувати для дійсно універсального одягу, який можна надягнути на будь-яку фігуру. До того ж це заощадить гроші споживачів, якщо їм не треба буде регулярно купувати новий одяг замість того, який розтягнувся та втратив форму.

Такий двохетапний процес, який передбачає 3D-друк матеріалу та програмування його вихідної форми, робить можливим виробництво дуже складних форм, які можна задати з точністю до мікрону, пояснили дослідники у прес-релізі. Відповідно, цей матеріал має цілий ряд практичних сфер застосування: від текстилю до друку біологічних тканин для трансплантації.

Джерело

Втім, є й інші підходи до своєчасного охолодження за допомогою тканини. Зокрема, волокна, що адаптуються до температури навколишнього середовища, стискаючись та розширяючись, що робить тканину тоншою чи навпаки товстішою.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Новий Mini Electric Pacesetter кидає виклик римському метро

Бренд Mini, відомий своїми культовими малолітражками, відзначає в новій рекламі випуск першого електромобіля Mini Electric Pacesetter. Щоб привернути увагу до ...

Реп-виконавиця alyona alyona стала голосом орфанних пацієнтів в Україні

Орфанні хвороби — рідкісні хвороби. Ці захворювання мають тяжкий і хронічний перебіг, призводять до інвалідності, а також супроводжуються зниженням якості ...

«Май повагу до тітоньки», – каже реклама філіппінської мережі пекарень Julie’s

Події ролика для мережі пекарень Julie’s розгортаються у спортзалі, де немолоді тітоньки спокійно вправляються собі перед дзеркалом.

Verizon пропонує геймерам незнищенний ігровий контролер (але швидкий інтернет все ж краще)

Привернути увагу до своїх інтернет-послуг мережа Verizon Fios вирішила у найхарактерніший геймерський спосіб – потроливши всіх.

Львівські стартапери відтворять 3D-моделі втрачених пам’яток Львова

Львівські фахівці працюють на створенням нового виду туризму — інтерактивний туризм. Команда Chameleon Age відтворює 3D-моделі втрачених пам’яток Львова. Зокрема, ...

Вакцина робить світ відкритим. Google випустив новий життєствердний ролик

Google опублікував на YouTube ролик, який закликає людей вакцинуватися. Використовуючи пошукові запити Google, ролик наочно демонструє повернення країн та людей від ...