Майбутнє індустрії моди – тканина, здатна відновлювати свою початкову форму

Уявіть, що ваш спортивний одяг може відкривати отвори для вентиляції, коли вам жарко, і закривати їх, щойно піт висохне. В перспективі таке цілком можливо завдяки матеріалу, який було розроблено дослідниками з Гарварду. Команда вчених зі Школи інженерії та прикладних наук (SEAS) створила тканину для друку на 3D-принтері, яка «запрограмована відновлювати свою початкову форму». Ця схожа на вовну тканина здатна запам’ятовувати свою вихідну форму та відтворювати її у відповідь на певний стимул.

Робиться така тканина з кератину, який видобувають з повторно переробленої вовни. Кератин – це волокнистий білок, який міститься у волоссі. А для волосся цілком природно повертатися до своєї початкової форми.

Як це працює

Дослідники перетворили ланцюжок кератину в щось на кшталт пружини і сплели з таких своєрідних пружин товстіші волокна. Якщо розтягти цей матеріал або застосувати до нього певний стимул, так звані пружини розпрямляються і залишаються в такому стані, доки не отримають стимул до зворотного перетворення. Матеріал запрограмовано на повернення до вихідного стану, якщо його обробити розчином перекису водню та дигідрофосфату натрію.

В ході одного з дослідів науковці запрограмували зірку-орігамі в якості початкової форми для клаптика кератинової тканини. Після чого цей клаптик занурили в воду, щоб зробити його піддатливішим, та скатали в трубочку. Але коли ця трубочка знову опинилася в воді, вона сама розгорнулася та склалася у зірку-орігамі.

Науковці переконані, що матеріал, здатний відновлювати свою початкову форму, міг би зменшити кількість відходів, які виробляє індустрія моди. Наприклад, таку тканину можна було б використовувати для дійсно універсального одягу, який можна надягнути на будь-яку фігуру. До того ж це заощадить гроші споживачів, якщо їм не треба буде регулярно купувати новий одяг замість того, який розтягнувся та втратив форму.

Такий двохетапний процес, який передбачає 3D-друк матеріалу та програмування його вихідної форми, робить можливим виробництво дуже складних форм, які можна задати з точністю до мікрону, пояснили дослідники у прес-релізі. Відповідно, цей матеріал має цілий ряд практичних сфер застосування: від текстилю до друку біологічних тканин для трансплантації.

Джерело

Втім, є й інші підходи до своєчасного охолодження за допомогою тканини. Зокрема, волокна, що адаптуються до температури навколишнього середовища, стискаючись та розширяючись, що робить тканину тоншою чи навпаки товстішою.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Креативна агенція IAMIDEA створила нову комунікацію для «Будинку Іграшок»

Креативна агенція IAMIDEA створила нову комунікацію для «Будинку Іграшок»

За певний час «Будинок іграшок» став місцем вибору подарунків дітям переважно за великої, особливої нагоди. При цьому асортимент товарів величезний ...

Під стінами Верховної Ради встановили мистецьку інсталяцію «Йдеш у політику не одна»

Під Верховною Радою встановили лабіринт, який відтворює шлях жінок у політику. Подія відбулась у рамках запуску кампанії з підтримки гендерної ...

Діджиталізація білбордів: 10 прикладів інтерактивної digital outdoor реклами

Діджиталізація білбордів та їх широке застосування в маркетингу – не випадкова тенденція в умовах наростання популярності соцмереж та цифрових технологій.

Шість кампаній, що показують, як можна говорити на гострі соціальні теми

Як переконати людей замислитися про власну громадянську позицію за допомогою сторітелінгу, що висвітлює гострі соціальні проблеми.

У Великобританії обговорюють впровадження повітряних трас для дронів

Великобританія розпочала роботу над проєктом, який, цілком імовірно, приведе до створення першого в світі повітряного коридору для комерційних дронів.

Акцент на ефективність: як TWIGA Ukraine креативила для Effie Awards Ukraine

Цьогоріч премії для маркетологів та рекламістів Effie Awards Ukraine виповнюється 15 років. До річниці комунікаційна група TWIGA Ukraine підготувала промокампанію, ...