Майбутнє індустрії моди – тканина, здатна відновлювати свою початкову форму

Уявіть, що ваш спортивний одяг може відкривати отвори для вентиляції, коли вам жарко, і закривати їх, щойно піт висохне. В перспективі таке цілком можливо завдяки матеріалу, який було розроблено дослідниками з Гарварду. Команда вчених зі Школи інженерії та прикладних наук (SEAS) створила тканину для друку на 3D-принтері, яка «запрограмована відновлювати свою початкову форму». Ця схожа на вовну тканина здатна запам’ятовувати свою вихідну форму та відтворювати її у відповідь на певний стимул.

Робиться така тканина з кератину, який видобувають з повторно переробленої вовни. Кератин – це волокнистий білок, який міститься у волоссі. А для волосся цілком природно повертатися до своєї початкової форми.

Як це працює

Дослідники перетворили ланцюжок кератину в щось на кшталт пружини і сплели з таких своєрідних пружин товстіші волокна. Якщо розтягти цей матеріал або застосувати до нього певний стимул, так звані пружини розпрямляються і залишаються в такому стані, доки не отримають стимул до зворотного перетворення. Матеріал запрограмовано на повернення до вихідного стану, якщо його обробити розчином перекису водню та дигідрофосфату натрію.

В ході одного з дослідів науковці запрограмували зірку-орігамі в якості початкової форми для клаптика кератинової тканини. Після чого цей клаптик занурили в воду, щоб зробити його піддатливішим, та скатали в трубочку. Але коли ця трубочка знову опинилася в воді, вона сама розгорнулася та склалася у зірку-орігамі.

Науковці переконані, що матеріал, здатний відновлювати свою початкову форму, міг би зменшити кількість відходів, які виробляє індустрія моди. Наприклад, таку тканину можна було б використовувати для дійсно універсального одягу, який можна надягнути на будь-яку фігуру. До того ж це заощадить гроші споживачів, якщо їм не треба буде регулярно купувати новий одяг замість того, який розтягнувся та втратив форму.

Такий двохетапний процес, який передбачає 3D-друк матеріалу та програмування його вихідної форми, робить можливим виробництво дуже складних форм, які можна задати з точністю до мікрону, пояснили дослідники у прес-релізі. Відповідно, цей матеріал має цілий ряд практичних сфер застосування: від текстилю до друку біологічних тканин для трансплантації.

Джерело

Втім, є й інші підходи до своєчасного охолодження за допомогою тканини. Зокрема, волокна, що адаптуються до температури навколишнього середовища, стискаючись та розширяючись, що робить тканину тоншою чи навпаки товстішою.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Nebo ideas agency и магия кофе «Чорна Карта»

Nebo ideas agency выпустило новый магический ролик для бренда «Чорна Карта». В нем креативщики решили показать историю одного дворика итальянского ...

Сміття та футболки на все життя: що продавали британські екоініціативи у Чорну п’ятницю 2020

Ці три екоініціативи у Чорну п’ятницю 2020 скористалися нагодою привернути увагу до пластикового забруднення, вуглецевих викидів та вимирання диких тварин.

Microsoft патентує технологію для оцінки продуктивності робочих нарад

Meeting Insight Computing System розрахована на те, щоб спостерігати за людьми в ході наради, а потім дати поради щодо шляхів її вдосконалення.

https://creativity.ua/wp-content/uploads/2020/11/Hotspot-Commercial-Just-Dont-2-scaled.jpgDon’t come to Hotspot. Вчителі не радять йти до своєї школи

Don’t come to Hotspot. Вчителі не радять йти до своєї школи

Arriba! створила ролик школи англійської мови Hotspot School of English, в якому відкрито заявила, в яких випадках не варто йти ...

На хвороби нема часу: Санофі в Україні та Publicis Ukraine нагадали українцям про важливість вакцинації

Publicis Ukraine створила для Санофі в Україні, зокрема для напряму вакцин Санофі Пастер, кампанію, що нагадує українцям про важливість вакцинації ...

Українські зірки закликають вийти з кола насильства: кампанія від UNFPA

Українські зірки закликають вийти з кола насильства: кампанія від UNFPA

Фонд ООН у галузі народонаселення UNFPA разом з рекламною агенцією Skykillers та командою Shootgroup створили проєкт, націлений на боротьбу з ...