Микита Шаленний і Дем'ян Ом про щастя і правду

Микита Шаленний — не просто художник, який працює у жанрах живопису, відео, фотографії, інсталяції. Всю свою енергію він направляє на вивчення людини, зображення її у фокусі своїх творів. Здавалося б, людина як домінуючий вид на Землі мала би бути давно вивченою. Менше з тим, цей феномен, продовжують досліджувати. 

Що таке «людина» і чому так цікаво вивчати її крізь призму мистецтва, про філософію і її місце в бізнес-середовищі в подкасті і «Тезах» проєкту «Філософський Сад» обговорювали автор проєкту і засновник Відкритого Університету U Дем’ян Ом і Микита Шаленний.

Еволюція людей

Людство — своєрідна маса, в якій величезна кількість переважає над якістю. Ми постійно перебуваємо в процесі дослідження світу: коли читаємо книги, дивимося кіно або ж спостерігаємо, як плине час.

Що ми бачимо? Еволюція людства складається з двох полярних по своїй суті явищ. З одного боку, ми безумовно еволюціонуємо, з іншого — людина мало змінилася з часів середньовіччя. Окремі поняття і звички стали інкашими за формою, але зберегли той самий атавістичний зміст.

Існує думка, що людина належить до світу тварин. Ми — більш розвинені, соціально адаптовані, технологічно грамотні, але, все ж, тварини. 

Виходить, що homo sapiens — це істота, яка змогла перейти зі світу тваринних схильностей у світ гуманізму. Той, хто вирізняється з натовпу, наділений особливою силою та здатний на вчинки. 

Думка, яку продукує натовп, в основному є помилковою. Діями натовпу часто керують усереднені переконання, які містять чимало дурості. Вона проявляється у відсутності емпатії, нестачі уваги, ігноруванні інтересів інших. 

Людині такого складу простіше приєднатися до великої групи, ніж захищати одинаків чи відстоювати правду.

Чимало філософів шукали і шукають відповідь на питання: що таке правда? За якими ознаками її можна вирізнити? Та чи варто це взагалі робити? 

Про щастя

Поряд з категорією правди існує поняття щастя. Воно також неоднозначне, доволі суб’єктивне та спонукає до роздумів.

Існує думка, що чим щасливіша людина зараз, тим більш нещасною вона стане згодом. Це ніби ефект маятника: після проживання і усвідомлення цього стану будь-які інші стани становитимуть яскравий контраст. 

Є й інша закономірність: після добре виконаного завдання приходить задоволення від власної реалізованості. Згодом — лишається приємний післясмак. Це також вважають різновидом щастя. 

поняття щастя

Про бізнес

Є цікавий момент. Якщо запитати людину бізнесу, чи щаслива вона, рідко коли почуємо: «Так». Натомість люди мистецтва дають переважно ствердну відповідь. 

Це можна пояснити тим, що останні усвідомлюють сенс свого життя у творчості. Відповідно — займаються тим, що їм до душі, та почуваються реалізованими. Бізнесмени менш схильні до саморефлексії, тому гірше розуміють власні почуття і довше знаходять справу всього життя.

Той, хто сам обирає чим займатися, реалізує свої бажання. Проте, аби знайти свою справу, необхідно напрацювати навичку саморефлексії, споглядання та дослідження свого внутрішнього світу. А це вже царина філософії.

Про філософію

Якщо філософію почнуть викладати у школах бізнесу, розвиток навички споглядання людиною внутрішнього та зовнішнього світу зрушиться з мертвої точки.

Це могло би вплинути і на етику ведення досить безпринципного українського бізнесу. Сучасне висловлювання: «бізнес є бізнес» фактично означає: «роблю усе, що хочу». Воно якнайкраще відображає проблему сучасного бізнесу.

Склалося так, що більшість представників бізнес-комьюніті перебувають у соціальній грі по десять-двадцять років, і помітно деморалізують суспільство. Це шлях в нікуди. Адже надзавдання кожного бізнесмена — навчитися діяти на перспективу.

Людина-споглядач, власне, відрізняється від споживача вмінням робити винагороду відстроченою. Так ми знову повертаємося до питання: хто така людина, і наскільки вона еволюціонувала з часів середньовіччя.

Людина-споглядач

[с]

Більше смислів і відкритих запитань до читача про філософію та філософію бізнесу дізнавайтеся у подкасті — за цим посиланням.

Також цей текст доступний російською мовою за цим посиланням.

Усі матеріали проєкту «Філософський Сад» — лонгріди і подкасти — доступні тут.


*Партнерський матеріал

**Познайомитись з людьми, які працюють над проєктом, можна тут. Дякуємо за небайдужість та часткову підтримку проєкту програму «Культурна Столиця» Дніпра i програму розвитку місцевого самоврядування та висвітлення діяльності Дніпровської міської ради.

«Філософський Сад» прямо зараз отримав продовження — триває краудфандінг на англійську версію тез для публікації на європейських платформах. Ми хочемо, щоб голоси українських мислителів зазвучали на міжнародному ринку культурних і креативних індустрій.

Багато героїв «Філософського Саду» стали запрошеними тьюторами Відкритого Університету U — нових програм з філософії, дизайну, проєктного менеджменту для культурних і креативних індустрій.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Про те, де ми є. Команда «Проєкту Р.І.Д.» розповіла, як покращувати українську з бажанням і без нудьги

Проєкт «Р.І.Д.» написаний українцями для українців та всіх тих, хто хоче глибше зрозуміти історію, культуру, мову, етнологію Батьківщини. Це поєднання гри, ...

Володимир Ставнюк і Дем’ян Ом про взаємодію людини та державиВолодимир Ставнюк і Дем’ян Ом про взаємодію людини та держави

Володимир Ставнюк і Дем’ян Ом про взаємодію людини та держави

Ми не звикли ототожнювати державу з емоціями, мораллю, духовністю. У нашому розумінні — це машина, якою керує спортивний інтерес та ...

Чотири аудіотренди на 2021 рік: як звучатимуть бренди наступного року

Агенція Amp визначила найперспективніші аудіотренди на 2021 рік, які стануть визначальними для медіа, технологій та маркетингу.

Nebo на культурній орбіті: новини з Канади, про Netflix та найменший у світі автосалонNebo на культурній орбіті: новини з Канади, про Netflix та найменший у світі автосалон

Nebo на культурній орбіті: новини з Канади, про Netflix та найменший у світі автосалон

Привіт, земляни! Поки у вас лише з’являється святковий настрій, у нас він уже давно є. А все тому, що нашій ...

Ілля Кенігштейн та Дем’ян Ом про те, що значить — діяти інноваційноІлля Кенігштейн та Дем’ян Ом про те, що значить — діяти інноваційно

Ілля Кенігштейн та Дем’ян Ом про те, що значить — діяти інноваційно

Здорова конкуренція є запорукою прогресу економіки країни. Аби бути конкурентоспроможним в епоху науково-технічного прогресу, потрібно відчувати і передбачати тренди. Їх ...

Creative Digest CIAU. Випуск #017Creative Digest CIAU. Випуск #017

Creative Digest CIAU. Випуск #017

Соціальні кампанії для боротьби з домашнім насильством. Startup World Cup в Україні. Екопроєкти 2020. А також історії створення логотипів культових ...