Для багатьох із нас робота (і життя) переважно перейшли у віртуальний формат. Але креативнику в таких рамках часто буває затісно. У якому б середовищі ми не працювали, ми все ж тактильні істоти і отримуємо свій заряд енергії від роботи з матеріальними речами. Тому іноді буває просто необхідно ненадовго відволіктися від цифрових пристроїв на користь чогось аналогового. Тож пропонуємо взяти ручку та папір і спробувати кілька вправ для стимулювання креативності.
Вправа 1. Тридцять кіл
Це – непогана вправа для розминки перед брейнстормінгом, оскільки вона допомагає вивільнити мислення.
Заповніть аркуш паперу тридцятьма колами одного розміру (можете роздрукувати ось цю схему).
- Поставте таймер на три хвилини.
- Перетворіть якомога більше кіл у впізнавані об’єкти.
- Коли таймер спрацює, подивіться, скільки ідей вам вдалося згенерувати і наскільки вони відрізняються одна від одної.
Вправа 2. Мрійник – Реаліст – Критик (креативна стратегія Волта Діснея)
Виконувати цю вправу можна і на самоті, і командою. Вона допомагає подолати відстань між уявою та реальністю.
Окресліть для себе три зони – по одній на кожен метод мислення: Мрійник, Реаліст і Критик. (Створення окремого простору для кожної моделі допомагає вам налаштуватися на перемикання між ними.)
- Почніть з мрії. Чого ви хочете? Що викликає у вас захват? Якою була б ваша ідея, якби у вас не було жодних обмежень у часі та бюджеті? Мисліть ШИРОКО. Запишіть свої думки та ідеї.
- Перейдіть у роль та простір Реаліста. Спробуйте мислити логічніше. Як втілити мрію у життя? Що для цього потрібно? Яким має бути план дій? Занотуйте і це.
- А потім перемкніться у режим Критика. Що може піти не так? Чого тут не вистачає? Які у вашому плані прогалини? Будьте конструктивні і запишіть це все теж.
Пройшовши ці три етапи, ви матимете і креативну ідею, і застосовний план дій.
Креативна колаборація
Вміння працювати з іншими і визнавати будь-яку ідею гідною існування створює сприятливі умови для інновацій, а хороша команда починається з відкритості. Тому ось кілька вправ, спрямованих на стимулювання креативності в командній роботі.
Вправа 1. «Так, і…»
Ця вправа допомагає налагодити довіру і вважається одним із стовпів імпровізації. Одна людина висуває ідею, а ваше завдання – поставитися до неї як до цілком слушної і розвинути далі. Ви розпочинаєте свою відповідь словами «Так, і…». Ніяких «але» тут бути не може.
Розвивайте ідею далі й далі, куди б вона вас не завела. Навіть якщо вона перетворюється на щось абсурдне, ви завжди можете взяти найкращі її елементи і зробити з них щось непогане.
Вправа 2. Смердюча риба
У такий спосіб команда може висловити свої побоювання щодо проєкту та обміркувати їх разом. Також ця вправа допомагає «зламати кригу» в новій команді.
- Поясніть групі концепцію «смердючої риби». Вона є метафорою тривоги. Це – та штука, яка вас всюди переслідує, але про яку ви не говорите. От тільки чим довше ви її ховаєте, тим сильніше вона смердить.
- Дайте групі п’ять хвилин на те, щоб кожен записав свою «смердючу рибу» в контексті вашого проєкту.
- Коли таймер спрацює, хай кожен озвучить свої ідеї. Докладно обговоріть їх.
Вправа 3. Матриця зусиль та результатів
З цієї вправи добре розпочинати проєкт. Вона зосереджує увагу на головних пріоритетах і дозволяє кожному з команди показати свої сильні сторони та сферу інтересів в контексті проєкту. Шаблон для матриці зусиль та результатів можна взяти тут.
- Визначте мету команди і сформулюйте її питанням типу «Що треба зробити…» або «Що нам потрібно…».
- Попросіть команду поміркувати незалежно одне від одного. Хай кожен запише свої ідеї на стікерах.
- Попросіть всіх представити свої ідеї групі, розміщуючи їх на матриці, впорядкованій за двома осями:
- «Результати»: потенційна користь від дії, та
- «Зусилля»: як дорого вам ця дія обійдеться.
- Обговоріть у групі, чи не слід пересунути ту чи іншу ідею за цими осями. Може, її потенціал не обмежується озвученими результатами? Або її простіше реалізувати, ніж здається?
- Коли дискусія добіжить кінця, сектор з високими результатами і низькими зусиллями міститиме ті ідеї, з якими команда загалом найбільше погоджується і готова втілити.
Ці вправи можуть стати непоганим поштовхом для стимулювання креативності, але, як і багато інших речей, вони вимагають практики. Чим регулярніше ви вправляєте своє мислення, тим краще адаптується ваш мозок і починає генерувати нові цікаві ідеї. Тож справа за практикою.