Талановиті шеф-кухарі знають, що страва спершу куштується очима. Тому вони й надають такого значення естетичному сервуванню страви, щоб та виглядала не гірше, ніж вона смакує. Але інші органи чуттів також впливають на наше сприйняття смаку, що й довели японські дослідники, які створили стаканчик, що змінює свою вагу в руці людини.
Навіть аматор-сомельє скаже вам, що вино зі скляного келиху смакує краще, ніж те саме вино, але з паперового стаканчика. Чимало факторів впливають на сприйняття смаку. Наприклад, характерна форма келиха для вина зберігає його смак та запах краще, ніж це робить одноразовий стаканчик. У скла запаху немає, тоді як паперовий стаканчик і клей, яким його скріплено, мають свій запах, відчутний разом зі смаком вина.
Але навіть саме усвідомлення того, що вино краще пити з келиха, а не зі стаканчика, здатне вплинути на те, як ми взагалі підсвідомо сприймаємо смак. Наш мозок очікує, що вино в скляному келиху буде смачнішим. Саме це й з’ясували в ході незвичайного експерименту студент Масахару Хіросе та його куратор Масахіко Інамі з Токійського університету.
Обман чуттів?
Помандрувавши Європою, Хіросе помітив, що смак вина в різних країнах є доволі різним, залежно від того, якої форми та ваги набувають там келихи. І тоді він задався питанням, чи можна відтворити той самий ефект експериментально, але змінюючи вже виключно вагу посуду, а не його форму.
В результаті він створив дійсно чудернацьку конструкцію. В ній підставка під стаканчик (щоб сам стаканчик з міркувань гігієни можна було міняти) розміщується на механізмі з тягарцем. Цей тягарець ковзає, змінюючи центр ваги стаканчика, щоразу, коли людина підносить стаканчик разом з усією цією конструкцією до рота. Коли тягарець ковзає до людини, стаканчик видається в руці важчим. А коли від людини – легшим.
Реакцію декого з учасників експерименту на стаканчик, що змінює свою вагу, а разом з нею і сприйняття смаку, можна побачити у відео, записаному дослідниками. Дегустатори стверджують, що смак напою є вираженим сильніше, коли стаканчик здається важчим у руці. Дехто навіть стверджує, що те саме вино, яке їх абсолютно не вразило в легкому паперовому стаканчику, стало смакувати набагато краще зі стаканчика з тягарцем.
Про свої дослідження Хіросе та Інамі доповідатимуть на конференції Siggraph 2021, що відбудеться у серпні.