Компанія Google останнім часом активно досліджує альтернативні інтерфейси, які дозволяють взаємодіяти з технікою у інший спосіб, ніж за допомогою тачскріна чи голосового асистента. Нова така розробка дослідницької команди Google дозволяє вплітати техніку в текстиль, в результаті чого виходить своєрідна смарт-тканина.
Концепція «електронного текстилю» використовує принцип переплетіння ниток, щоб дати кабелю здатність відчувати та розрізняти дотик. Таким чином людина може, наприклад, зробити звук у навушниках тихіше чи голосніше, щипаючи кабель, або перемкнути на наступний трек, перекрутивши шнурок худі. Google заявила, що наразі її цікавить, насамперед, альтернативне використання шнурків від одягу та дротів від споживацької електроніки, оскільки саме з ними люди мають справу найчастіше.
Проєкт Google передбачає переплетіння жмутка електропровідного текстильного волокна. І коли користувач, скажімо, щипає такий плетений кабель, ці волокна передають сигнал, який несе в собі команду для під’єднаного пристрою. До того ж плетіння включає в себе ще й оптоволокно, яке змінює колір та дає візуальний фідбек, коли хтось взаємодіє з кабелем.
Алекс Олвол (Alex Olwal), науковець з Google Research, так пояснив цей проєкт: «Текстиль потенційно здатен допомогти технології злитися з нашим повсякденним оточенням та об’єктами, сприяючи естетиці, комфорту та ергономіці. Споживацька електроніка почала реалізовувати ці можливості за допомогою вкритих тканиною смарт-динаміків та обплетених кабелів для навушників, тоді як вдосконалення матеріалів та розвиток гнучкої електроніки дозволив вбудовування сенсорів та дисплеїв у м’які форми, такі як куртки, сукні та ковдри».
Оскільки смарт-тканина, яка обплітає дріт, містить вісім сенсорних волокон, вона здатна розпізнати велику кількість жестових комбінацій з точністю 94%.
Що можна робити з кабелем?
Є шість основних жестів, які кабель розпізнає: перекручування, поштовх, ковзання, щипок, стискання в долоні та поплескування. Окрім цього волокно запрограмоване розрізняти напрям та швидкість руху пальця, тож теоретично набір можливих жестів значно більший і може дозволити користувачеві дуже точно задавати команду.
Наразі Google збудувала декілька прототипів з використанням своєї електронної тканини. У демонстраційному відео можна побачити, яким чином щипання кабелю від динаміка може поставити трек на паузу, а ковзання пальцями – перемкнути на наступний. Що ж до функції «прокрутка» (Scroll), то вона фактично перетворює обплетений дріт на трекпад.
Щоправда, такі смарт-кабелі ми навряд чи скоро побачимо на гаджетах у продажу. І хто знає, чи не встигне їх час минути, так і не наставши, адже зараз світ поступово відмовляється від дротів взагалі як явища.
Ще одним альтернативним варіантом інтерфейсу є графіті замість пульта управління.