Пряжа з людської шкіри – нове слово у медицині

Навряд чи хтось схоче для себе светр, на виготовлення якого пішла пряжа з людської шкіри. Проте такі нитки, вирощені зі справжніх клітин шкіри людини, обіцяють стати новим словом у медицині. Зокрема, у тому, що стосується пересадки тканин чи відновлення механічних пошкоджень різних органів.

Результати дослідження нещодавно були викладені у журналі Acta Biomaterialia.

В чому переваги?

Такий «людський текстиль» був розроблений вченими з Французького національного інституту здоров’я та медичних досліджень (Institut national de la santé et de la recherche médicale). На відміну від синтетичних матеріалів, які наразі використовуються для накладання швів чи як каркас для відновлення тканин, пряжа з людської шкіри не викликає з боку імунної системи реакцій, які можуть спричинити запалення. Натомість, їх можна легко вплести у власні тканини пацієнта без ризику відторгнення.

Як роблять пряжу з людської шкіри?

Керівник проекту, Ніколас л’Ере (Nicholas L’Heureux), розповів, що вони вирощують клітини дорослої людини у спеціальних пластикових боксах. На цьому пластику клітини синтезують так звану позаклітинну матрицю, яка являє собою каркас практично всіх органів. Якщо дотримуватися належних умов, клітини сформують на дні боксу безперервний шар.

Після цього отриману матрицю розрізають на стрічки кілька міліметрів завширшки. Їх можна використовувати або поодинці, або плести з них нитки, які матимуть вже дещо інші механічні властивості. З цим матеріалом можна здійснювати будь-які маніпуляції, характерні для текстильної промисловості: плести, в’язати, заплітати у косу тощо.

Практичне застосування

В якості доказу концепції дослідники продемонстрували на лабораторних щурах, як таким шовним матеріалом можна зашивати рани.

І хоча робота над цим проектом триватиме ще довго, деякі дотичні розробки л’Ере вже знайшли своє застосування у лікуванні пацієнтів. Наприклад, такі матриці з людських клітин використовуються в лабораторіях в якості каркасу під час вирощування шкіри для пересадки потерпілим від опіків. Пряжа з людської шкіри застосовується також для відновлення розірваних нервових волокон, а ще деякі дослідники експериментують з виготовленням зв’язок і серцевих клапанів для пересадки їх пацієнтам.

Подальші перспективи

Одна з цілей, яку ставлять для себе дослідники – сплести з такої пряжі кровоносні судини, які можна було б використовувати для пересадки людям. Поки що вчені експериментують з властивостями нового матеріалу та роблять прототипи. Але незабаром вони почнуть тестувати цю технологію на тваринах, а там і до клінічних випробувань черга дійде. Зокрема, це стосується пацієнтів, яким потрібна операція коронарного шунтування, шунтування судин ніг або які готуються до гемодіалізу.

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Business Culture HubBusiness Culture Hub

Український культурний фонд запрошує до участі в Business Culture Hub

Український культурний фонд об’єднує круті культурні проєкти та бізнес, який розвиває КСВ! Саме тому УКФ запрошує усіх на другу онлайн-зустріч Business ...

З 1 до 5 березня 2021 року на LIONS Live розпочнеться чергова онлайн-сесія креативного розвитку

З 1 до 5 березня 2021 року на черговій онлайн-сесії LIONS Live організатори Міжнародного фестивалю креативності Cannes Lions представлять новий ...

Media Maker – нове спеціалізоване агентство в складі dentsu Ukraine

Агентство Media Press, яке існує на ринку з 2003 року, стає Media Maker. Серед сервісів агентства: PR, інтегровані рекламні кампанії ...

Target, Walmart і CVS шукають високотехнологічну альтернативу пластиковим пакетам

Заснована цими трьома ритейлерами інвестиційна фірма Closed Loop Partners має на меті пошук, тестування та впровадження інноваційних альтернатив.

Бренд морозива Magnum зняв короткометражні аніме про природу насолоди

Два короткометражних аніме для бренда Magnum поєднує та ідея, що пошуки насолоди – дуже людська риса, а розуміння насолоди у кожного своє.

Держкіно презентує онлайн-довідник національних фільмів

Онлайн-довідник «База національних фільмів України» – найповніша база даних за національними фільмами, професіоналами кіновиробництва та компаніями-виробниками України. Держкіно має на меті ...