Навряд чи хтось схоче для себе светр, на виготовлення якого пішла пряжа з людської шкіри. Проте такі нитки, вирощені зі справжніх клітин шкіри людини, обіцяють стати новим словом у медицині. Зокрема, у тому, що стосується пересадки тканин чи відновлення механічних пошкоджень різних органів.

Результати дослідження нещодавно були викладені у журналі Acta Biomaterialia.

В чому переваги?

Такий «людський текстиль» був розроблений вченими з Французького національного інституту здоров’я та медичних досліджень (Institut national de la santé et de la recherche médicale). На відміну від синтетичних матеріалів, які наразі використовуються для накладання швів чи як каркас для відновлення тканин, пряжа з людської шкіри не викликає з боку імунної системи реакцій, які можуть спричинити запалення. Натомість, їх можна легко вплести у власні тканини пацієнта без ризику відторгнення.

Як роблять пряжу з людської шкіри?

Керівник проекту, Ніколас л’Ере (Nicholas L’Heureux), розповів, що вони вирощують клітини дорослої людини у спеціальних пластикових боксах. На цьому пластику клітини синтезують так звану позаклітинну матрицю, яка являє собою каркас практично всіх органів. Якщо дотримуватися належних умов, клітини сформують на дні боксу безперервний шар.

Після цього отриману матрицю розрізають на стрічки кілька міліметрів завширшки. Їх можна використовувати або поодинці, або плести з них нитки, які матимуть вже дещо інші механічні властивості. З цим матеріалом можна здійснювати будь-які маніпуляції, характерні для текстильної промисловості: плести, в’язати, заплітати у косу тощо.

Практичне застосування

В якості доказу концепції дослідники продемонстрували на лабораторних щурах, як таким шовним матеріалом можна зашивати рани.

І хоча робота над цим проектом триватиме ще довго, деякі дотичні розробки л’Ере вже знайшли своє застосування у лікуванні пацієнтів. Наприклад, такі матриці з людських клітин використовуються в лабораторіях в якості каркасу під час вирощування шкіри для пересадки потерпілим від опіків. Пряжа з людської шкіри застосовується також для відновлення розірваних нервових волокон, а ще деякі дослідники експериментують з виготовленням зв’язок і серцевих клапанів для пересадки їх пацієнтам.

Подальші перспективи

Одна з цілей, яку ставлять для себе дослідники – сплести з такої пряжі кровоносні судини, які можна було б використовувати для пересадки людям. Поки що вчені експериментують з властивостями нового матеріалу та роблять прототипи. Але незабаром вони почнуть тестувати цю технологію на тваринах, а там і до клінічних випробувань черга дійде. Зокрема, це стосується пацієнтів, яким потрібна операція коронарного шунтування, шунтування судин ніг або які готуються до гемодіалізу.

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Платформа Playform пропонує кожному креатору тренувати штучний інтелект з нуля особисто для себе

Платформа Playform намагається зробити мистецьку сторону штучного інтелекту доступною для креаторів та пропонує зручний інтерфейс.

Borderlands Science: як відеогра допомагає науковцям вивчати мікрофлору людського тіла

Нова інтерактивна міні-гра Borderlands Science – це спосіб допомогти науковцям, які працюють у галузі біомедицини та вивчають мікрофлору людського тіла.

Рейтинг популярних сайтів за березень 2020 від Kantar

Рейтинг популярних сайтів за березень 2020 від Kantar

Згідно з даними Kantar CMeter, новинні ресурси та освітні портали для школярів суттєво збільшили свої охоплення у березні. Також українці шукали лікарські ...

ArtOfQuarantine_Cover_1920x180

Шедеври світового живопису закликають протистояти коронавірусу

Міністерство культури та інформаційної політики України підтримало інформаційну кампанію «Мистецтво Карантину», ідея якої належить креативній агенції LOOMA. Надзвичайна ситуація, масова ...

Співачка Grimes випустила кліп на фоні зеленого екрану, з яким можна експериментувати досхочу

Із сучасним програмним забезпеченням кліп на фоні зеленого екрану легко перетворюється на канву, з якою креатор може робити що завгодно.

NASA at Home

Ініціатива NASA at Home робить космос ближчим

Ініціатива NASA at Home включає в себе добірку відео, подкастів, електронних книжок і навіть тури у віртуальній та доповненій реальності.