Сенсор, що передає біометричну інформацію, змінюючи свій колір, або Що таке динамічне татуювання

У науковій фантастиці часто можна побачити ідею, що в майбутньому боді-арт розвинеться в підшкірні дисплеї, створені пігментами з нанороботів. І хоча сучасні нанотехнології на таке поки що не здатні, динамічне татуювання як явище вже існує.

Впродовж останніх років було розроблено кілька варіантів тату, що здатні змінювати колір. Проте вони мають насамперед біомедичне, а не декоративне призначення. Уявіть, що татуювання може попередити вас, що у вас є проблеми з обміном речовин, або що сонячне випромінювання перевищує прийнятний для вас ступінь і існує ризик виникнення раку.

Звернутися до лікаря по таке динамічне татуювання наразі неможливо, але перші перевірки концепції доводять, що татуювання можна перетворити на своєрідний сенсор, який передає біометричну інформацію, змінюючи свій колір.

Зміни в біохімії організму

У 2017 році дослідники успішно нанесли динамічне татуювання на клапті свинячої шкіри. Тату містили в собі молекулярні біосенсори, що змінювали колір залежно від рівнів натрію, глюкози чи pH в шкірі.

У 2018 році команда біологів розробила татуювання з модифікованих клітин шкіри, яке темнішало у відповідь на аномальний рівень кальцію, характерний для деяких ракових захворювань. І принаймні на лабораторних мишах все працювало належним чином.

У 2019 році було створено татуювання, чутливе до білків. З’ясувати, що означає зміна кольору такого тату, можна було за допомогою мобільного додатку.

А цього року було створено ще й сенсори, які реагують світінням на зміни рівнів електролітів.

Ультрафіолетове випромінювання

Лабораторія Університету Колорадо в Боулдері розробляє дещо інше динамічне татуювання. Її науковці зацікавлені насамперед у своєчасному виявленні зовнішніх загроз, таких як ультрафіолетове випромінювання, оскільки задовге засмагання на сонці чи під лампою солярію — головний фактор ризику для всіх типів раку шкіри.

Для вирішення цієї проблеми науковці створили невидиме чорнило для тату, яке синіє під ультрафіолетовими променями, повідомляючи про необхідність захисту шкіри. Чутливе до ультрафіолету чорнило міститься в крихітних пластикових нанокапсулах менше мікрометра в діаметрі. Тобто вони мають приблизно такий самий розмір, що й краплина звичайного пігменту для тату.

Динамічне татуювання — нове слово в медицині

Натільна електроніка

Тимчасові тату-наліпки наразі також розвиваються в технологічному плані. Зокрема зараз розробляються натільні електронні тату, здатні вимірювати електрофізіологічні сигнали, такі як пульс чи мозкова активність, або аналізувати склад поту (рідина, вміст глюкози тощо). Є навіть тимчасове татуювання, які можна використовувати для керування мобільними пристроями. Ще одним призначенням такої натільної електроніки є боді-арт з підсвіткою.

Перевагою таких електронних наліпок є їх сумісність з пристроями, що працюють від акумуляторів. А недолік полягає в тому, що вони є менш зручними та довготривалими у порівнянні з традиційними тату.

Повсякденне використання

Динамічне татуювання, що здатне змінювати колір, обіцяє стати новим словом для боді-арту. А оскільки колір тату можна змінити за допомогою електромагнітного сигналу, їх можна буде програмувати, вмикати та вимикати. Або, скажімо, на моторалі демонструвати тату на всю шию, а наступного дня виступати в суді без жодного видимого тату.

Втім, є важливий момент, який дослідникам слід брати до уваги, розробляючи динамічне татуювання: безпечність чорнил. Адже однозначно стверджувати про безпечність кожного з понад сотні різних барвників, які наразі використовуються, не можна.

Наразі немає жодних доказів канцерогенності чорнил для татуювань, а одне з досліджень навіть показало, що чорні тату захищають шкіру від ультрафіолетового опромінення та викликаних ним ракових захворювань. Втім, деякі чорнила з часом розпадаються, і їхні компоненти можуть бути небезпечними.

Загалом, високотехнологічне татуювання поступово розвивається, і якщо цей тренд буде підхоплено, згодом люди зможуть дізнатися температуру свого тіла чи рівень ультрафіолету, просто глянувши на те чи інше татуювання.

Автор статті — Карсон Дж. Брюнс, хімік, науковець з Університету Колорадо в Боулдері.

Джерело

Прикладами такого татуювання є розроблений Каліфорнійським університом в Берклі електронний пластир, що аналізує склад поту, та нашкірний інтерфейс лабораторій Morphing Matters та Soft Machines.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Оголошено півфіналістів та експертів докторинг-майстерні PITCH UA 3

Третій сезон конкурсу соціально вагомого контенту про єдину та різноманітну Україну PITCH UA стрімко набирає обертів. Цього року до PITCH ...

X-Ray

X-RAY Marketing Awards: стартувало голосування за номінантів

2020 рік зруйнував усі плани, змусив дивитися на світ інакше, відкрив нові грані бізнесу. У 2020 році неважливі брифи. Адаптуйся ...

мобільний павільйон House of Europe

House of Europe шукає креативні команди в українських містах, які готові прийняти мобільний павільйон

Минулого року разом з молодими українськими архітекторами Іваном Протасовим, Яною Бучацькою, Дмитром Міхєєвим і Тарасом Бараном команда House of Europe розробила мобільний павільйон. Це ...

Google запустив новий проєкт «Навчайтеся разом з Google Arts & Culture» для школярів, вчителів та батьків

Google запускає новий проєкт «Навчайтеся разом з Google Arts & Culture». Мета проєкту — допомогти вчителям, учням та їхнім батькам ...

Організація Грети Тунберг саркастично рекламує втечу із Землі на Марс

Саркастична реклама марсіанського туризму звернена до тих 99% населення планети, які ніколи не зможуть дозволити собі втечу із Землі на Марс.

Business Culture HubBusiness Culture Hub

Український культурний фонд запрошує до участі в Business Culture Hub

Український культурний фонд об’єднує круті культурні проєкти та бізнес, який розвиває КСВ! Саме тому УКФ запрошує усіх на другу онлайн-зустріч Business ...