Сенсор, що передає біометричну інформацію, змінюючи свій колір, або Що таке динамічне татуювання

У науковій фантастиці часто можна побачити ідею, що в майбутньому боді-арт розвинеться в підшкірні дисплеї, створені пігментами з нанороботів. І хоча сучасні нанотехнології на таке поки що не здатні, динамічне татуювання як явище вже існує.

Впродовж останніх років було розроблено кілька варіантів тату, що здатні змінювати колір. Проте вони мають насамперед біомедичне, а не декоративне призначення. Уявіть, що татуювання може попередити вас, що у вас є проблеми з обміном речовин, або що сонячне випромінювання перевищує прийнятний для вас ступінь і існує ризик виникнення раку.

Звернутися до лікаря по таке динамічне татуювання наразі неможливо, але перші перевірки концепції доводять, що татуювання можна перетворити на своєрідний сенсор, який передає біометричну інформацію, змінюючи свій колір.

Зміни в біохімії організму

У 2017 році дослідники успішно нанесли динамічне татуювання на клапті свинячої шкіри. Тату містили в собі молекулярні біосенсори, що змінювали колір залежно від рівнів натрію, глюкози чи pH в шкірі.

У 2018 році команда біологів розробила татуювання з модифікованих клітин шкіри, яке темнішало у відповідь на аномальний рівень кальцію, характерний для деяких ракових захворювань. І принаймні на лабораторних мишах все працювало належним чином.

У 2019 році було створено татуювання, чутливе до білків. З’ясувати, що означає зміна кольору такого тату, можна було за допомогою мобільного додатку.

А цього року було створено ще й сенсори, які реагують світінням на зміни рівнів електролітів.

Ультрафіолетове випромінювання

Лабораторія Університету Колорадо в Боулдері розробляє дещо інше динамічне татуювання. Її науковці зацікавлені насамперед у своєчасному виявленні зовнішніх загроз, таких як ультрафіолетове випромінювання, оскільки задовге засмагання на сонці чи під лампою солярію — головний фактор ризику для всіх типів раку шкіри.

Для вирішення цієї проблеми науковці створили невидиме чорнило для тату, яке синіє під ультрафіолетовими променями, повідомляючи про необхідність захисту шкіри. Чутливе до ультрафіолету чорнило міститься в крихітних пластикових нанокапсулах менше мікрометра в діаметрі. Тобто вони мають приблизно такий самий розмір, що й краплина звичайного пігменту для тату.

Динамічне татуювання — нове слово в медицині

Натільна електроніка

Тимчасові тату-наліпки наразі також розвиваються в технологічному плані. Зокрема зараз розробляються натільні електронні тату, здатні вимірювати електрофізіологічні сигнали, такі як пульс чи мозкова активність, або аналізувати склад поту (рідина, вміст глюкози тощо). Є навіть тимчасове татуювання, які можна використовувати для керування мобільними пристроями. Ще одним призначенням такої натільної електроніки є боді-арт з підсвіткою.

Перевагою таких електронних наліпок є їх сумісність з пристроями, що працюють від акумуляторів. А недолік полягає в тому, що вони є менш зручними та довготривалими у порівнянні з традиційними тату.

Повсякденне використання

Динамічне татуювання, що здатне змінювати колір, обіцяє стати новим словом для боді-арту. А оскільки колір тату можна змінити за допомогою електромагнітного сигналу, їх можна буде програмувати, вмикати та вимикати. Або, скажімо, на моторалі демонструвати тату на всю шию, а наступного дня виступати в суді без жодного видимого тату.

Втім, є важливий момент, який дослідникам слід брати до уваги, розробляючи динамічне татуювання: безпечність чорнил. Адже однозначно стверджувати про безпечність кожного з понад сотні різних барвників, які наразі використовуються, не можна.

Наразі немає жодних доказів канцерогенності чорнил для татуювань, а одне з досліджень навіть показало, що чорні тату захищають шкіру від ультрафіолетового опромінення та викликаних ним ракових захворювань. Втім, деякі чорнила з часом розпадаються, і їхні компоненти можуть бути небезпечними.

Загалом, високотехнологічне татуювання поступово розвивається, і якщо цей тренд буде підхоплено, згодом люди зможуть дізнатися температуру свого тіла чи рівень ультрафіолету, просто глянувши на те чи інше татуювання.

Автор статті — Карсон Дж. Брюнс, хімік, науковець з Університету Колорадо в Боулдері.

Джерело

Прикладами такого татуювання є розроблений Каліфорнійським університом в Берклі електронний пластир, що аналізує склад поту, та нашкірний інтерфейс лабораторій Morphing Matters та Soft Machines.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Lions Live: речниця Bacardi радить шукати суперфанатів і деконструює фокус-групи

Компанія Bacardi останнім часом почала орієнтуватися на ті 10% аудиторії, які є її суперфанатами, а не на 90% людей, які становлять основну масу покупців.

TWIGA Ukraine поєднала Pepsi та Львів у новому лімітованому дизайні

TWIGA Ukraine поєднала Pepsi та Львів у новому лімітованому дизайні

Бренд Pepsi випустив нову лімітовану банку, присвячену одному з найгарніших міст України — Львову. Колекція була створена ексклюзивно для цього ...

Нарбут

Вийшла друком книга «Нарбут» з унікальною обкладинкою кожного примірника в накладі

Вийшла друком книга «Нарбут» — перша книга в Україні, кожний екземпляр якої має унікальну обкладинку, згенеровану алгоритмом. Дизайн книжки та ...

2Crack від Roshen

Saatchi & Saatchi Ukraine перекусила «запару» у новому ролику

На перший погляд, це історія про новий ролик Saatchi & Saatchi Ukraine (входить до складу Publicis Groupe Ukraine) для бренду ...

Регіональна кампанія Uklon від IAMIDEA

Дозвіл на хуліганство. Регіональна кампанія Uklon від IAMIDEA

Нещодавно Uklon та IAMIDEA розказали всім про нову стратегію і ключове повідомлення: «Твій рух — твої правила». За результатами першої ...

Підсумки першого дня Lions Live від Ани Анджелік, однієї з найвпливовіших CMO світу

Підсумки першого дня Lions Live було підведено Аною Анджелік, яка назвала п’ять ключових інсайтів, які варто винести для себе з понеділкових сесій Lions Live.