День Землі, 22 квітня, — це час висловити свою пошану матінці-планеті. Його вперше провели у 1970 році, що стало початком сучасного екологічного руху. І сьогодні, у 2020-му, ми відзначаємо ювілейний 50-й День Землі. У 2020 році відбулося чимало подій, які не могли не привернути увагу до стану планети: спалах пандемії, лісові пожежі, пошесть сарани і хто знає, що ще чекає на нас.
З огляду на нинішню ситуацію, практично всі заходи з нагоди Дня Землі 2020 було перенесено у формат онлайн. Зокрема, організація Earth Day зараз проводить «найбільшу в світі онлайн-конференцію з питань клімату», яка триває з 20 по 25 квітня. На її сайті є навіть мапа з онлайн-трекером, на яку, на додачу до головної події, нанесено місця проведення ще 584 менших заходів, ініційованих компаніями, інфлюенсерами та групами активістів з усього світу. А організація Earth Day Live 2020 (не плутати!) проводить триденний форум за участю відомих активістів: від політиків (Альберт Ґор) до акторів (Хоакін Фенікс).
Ми знайшли для вас креативні кампанії до Дня Землі 2020, на які варто звернути увагу.
Earth Day Initiative
Кампанія «Together We Can» ставить за мету переконати кожного змінити бодай одну річ в своєму житті, щоб у 50-ту річницю Дня Землі зменшити ту роль, яку кожен з нас відіграє у зміні клімату. Це може бути перехід на відновлювані джерела енергії, уникання викидання їжі чи підтримка природозахисних ініціатив, як урядових, так і корпоративних. Відвідувачам сайту пропонується на вибір п’ять варіантів урочистої обіцянки планеті або ж можливість скласти власний варіант.
Джон Опперманн, виконавчий директор організаціїEarth Day Initiative, зазначив, що проблема людської психології полягає в тому, що, якщо скласти список зі 100 речей, які слід зробити, люди не зроблять жодної з них. Тому кампанія «Together We Can» пропонує простіший підхід і каже: «Ось одна річ, з якої ви могли б почати».
Earth Day Network
Організація Earth Day Network створила серію щоденних мікро-челенджів #BendTheCurve, які тривали з 1 до 22 квітня.
Такі челенджі – кмітливе рішення, адже вони водночас інформують і про організацію, і про проблему, яка розглядається. Кожен мав можливість взяти участь в такій креативній кампанії, не виходячи з дому.
Ще один проєкт цієї ж організації – Artists for the Earth – має на меті налагодження зв’язків з митцями та мистецькими організаціями світу. Така співпраця покликана відкрити діалог про проблеми довкілля і, зокрема, зміну клімату. Ця кампанія охоплює всі види мистецтва та медіа: від балету до фотографії та кінематографу. Ті роботи, що торкаються ключових питань екології, публікуються на сайті кампанії.
World Wildlife Fund
Всесвітній фонд дикої природи цього тижня в соцмережах проводить діджитал-кампанію під назвою #ArtforEarth. Фонд пропонує людям створювати мистецькі роботи, які покажуть важливість природи для них, те, як вона їх надихає і яке значення має для кожної людини особисто. Фонд запрошує всіх поділитися цими роботами у Instagram чи Facebook, додавши до них теги Фонду та #ArtForEarth.
Кожен день тижня має свою тему для творчості:
- понеділок – дика природа;
- вівторок – прісна вода;
- середа (День Замлі) – єдина планета;
- четвер – їжа;
- п’ятниця – ліси;
- субота – клімат;
- неділя – океани.
NASA
Коли мова заходить про Землю в цілому, то перший образ, який спаде будь-кому на думку, буде, імовірно, взятий з фотографій NASA. Цього року космічна агенція вирішила до Дня Землі 2020 поєднати науку з мистецтвом. Тому художниця Дженні Моттар, яка співпрацює з NASA, створила ряд постерів, присвячених нашій планеті. Завантажити їх можна тут.
Втім, постерами справа не обмежується. Оскільки всі зараз сидять вдома, щоб уникнути зараження, NASA вирішила об’єднати людей, проводячи цього тижня віртуальні події, ведучи трансляції та надаючи онлайн-ресурси, щоб відзначити 50-й День Землі. Космічна агенція підготувала набір онлайн-інструментів, які доповнюють собою добірку Earth Day at Home, куди входять відео, анкети, постери та багато іншого. Докладніше з усім цим можна ознайомитися тут.
Legends of Learning
Освітній портал Legends of Learning пропонує до Дня Землі 2020 безкоштовний доступ до шести навчальних онлайн-ігор. Ці ігри стануть в пригоді вчителям та батькам, які до Дня (чи Тижня) Землі намагаються пояснити дітям, як все працює у природі та що собою являють проблеми довкілля.
Це – лише мала частина бібліотеки навчальних ігор, які покликані допомогти школярам 3–8 класів з вивченням основ біології, фізики та астрономії. Кожна гра розрахована на 10-15 хвилин, і вчителі можуть таким чином пожвавити навчальний процес.
Apple
Компанія Apple випустила короткометражний мультфільм про семирічного хлопчика, якому батьки розповідають про планету Земля. Ідея полягає в тому, що наскільки діти є малими з точки зору дорослих, настільки ж і всі люди є крихітними з точки зору планети. І якщо наше усвідомлення домівки починається з рідної оселі, то у ширшій перспективі Земля – наш справжній дім.
Для того, щоб переглянути мультфільм, потрібна підписка на Apple TV+, але з трейлером можна ознайомитись і так.
Microsoft
Компанія випустила добірку тематичних фото, щоб ті, хто на День Землі хоче помилуватися природою, могли це зробити хоча б за допомогою персоналізації Windows 10. Завантажити їх можна тут.
Robin Wood
А от німецька природозахисна організація Robin Wood опублікувала до Дня Землі 2020 похмуріші картини. Таким чином вона проілюструвала ту шкоду, якої лісам завдає тваринництво. Креатори обіграли той момент, що випалена лісова земля візуально нагадує м’ясо, якщо дивитися здалека. Тобто в око одразу впадає контраст між кулінарною насолодою та руйнацією.
Ibotta та бренди-партнери (Nestlé, Danone та інші)
Кампанії до Дня Землі – це не лише соціальні ролики та принти. Наприклад, Nestlé, Danone та Post поповнили список брендів (числом понад 20), які приєдналися до кампанії Ibotta. Цей мобільний додаток для шопінгу вирішив до Дня Землі врятувати дерева від перетворення на акційні купони. Як показує статистика, щороку 13 мільйонів дерев йдуть на виробництво паперу, щоб надрукувати на ньому акційні купони. Але люди реально використовують менше 1% таких спецпропозицій. Тобто мільйон дерев було повалено даремно!
Тому додаток Ibotta пропонує залишити купони лише в цифровому вигляді. А також він спільно з некомерційною організацією Trees for the Future ставить за мету компенсувати вирубку лісів заради якихось купонів, саджаючи нові дерева замість повалених. На сайті Ibotta можна побачити «трекер дерев», який показує, наскільки вони просунулися у своєму завданні посадити не менше мільйона дерев протягом наступного місяця.
Eden Reforestation Projects
Таку ж мету обрала для себе міжнародна організація Eden Reforestation Projects, яка бореться з бідністю та відновлює ліси Мадагаскару, Гаїті, Непалу, Індонезії, Мозамбіку, Кенії та ряду інших країн. Вона вже посадила понад 300 мільйонів дерев, а до 50-го Дня Землі вирішила провести «маленьку» кампанію. У ній організація питає: «Що можна купити за три долари?» І показує, що в різних куточках планети ця сума має різну купівельну спроможність.
В США за три долари можна купити чашку кави, гамбургер чи галон бензину. Але у країнах, де ця організація відновлює ліси, три долари – це денна зарплата. За три долари там можна нагодувати родину з шести осіб чи посадити 30 дерев.
По-своєму відзначають День Землі 2020 й бренди модного одягу, намагаючись реабілітувати індустрію моди в плані екології.
Ralph Lauren
До 50-го Дня Землі цей бренд запустив кампанію Ralph Lauren Earth Polo, розпочавши виробництво нової тканини з перероблених пластикових пляшок. А фарбують цю тканину без використання води. В ході цієї кампанії бренд має намір до 2025 року пустити на повторну переробку 170 мільйонів пластикових пляшок, зібраних зі сміттєзвалищ та виловлених з океанів.
Pangaia
А бренд Pangaia в рамках кампанії Earth Day Every Day випустив у продаж футболки, які містять 20% волокна з морських водоростей (решта 80% – натуральна бавовна). Також бренд спільно з платформою SeaTrees саджає одне мангрове дерево за кожну продану одиницю товару.
Hyundai
День Землі 2020 компанія Hyundai відзначила челенджем у соцмережах. Щоб пролити світло на зміну клімату, вона пропонує учасникам зробити селфі у повній темряві, лише у світлі спалаху камери (щось на кшталт Години Землі). Такі селфі публікуються у соцмережах з хештегами #DarkSelfieChallenge та #EarthDay. На автора найкращого селфі чекає приз. Переможця буде оголошено 8 травня.
Заходи та кампанії до Дня Землі проводитимуться і в Україні. Серед них:
«День Землі 2020 LIVE»
Ця онлайн-дискусія буде присвячена пошуку нових «зелених» рішень для виходу із кліматичної кризи. Вона відбудеться 24 квітня, з 13:00 до 14:30. Спікерами будуть Уляна Супрун, екс-міністерка охорони здоров’я, Роман Пучко, співзасновник ГО «Re:Think», та Тім Седлер (Tim Sadler), один з директорів британського соціального підприємства Low Carbon Hub, спрямованого на енергетичну реформу. Вони спробують дати відповідь на такі питання:
- Який зв’язок між пандемією, економічною і кліматичною кризами?
- Що таке «Новий Зелений Курс» і як він може допомогти відновитися країнам після коронавірусної кризи?
- Що таке циркулярна економіка і як її розвивати в Україні?
Earth Day Ukraine
Після того, як на час карантину команда Earth Day Ukraine перейшла на дистанційну роботу, діти співробітників, наслухавшись дорослих розмов про одноразовий пластик та засмічення планети, попросили надати і їм можливість висловитися щодо того, як врятувати наш спільний дім. Потім цією ідеєю захопилися їхні друзі та інші небайдужі дітлахи.
Таким чином розпочався відео-флешмоб «Команда з порятунку майбутнього». Долучитися до нього може кожна дитина. Для цього треба лише зняти невеличке відео, де малюк розмірковує про вплив людини на екологію і розповідає, що він зробить, коли виросте, та на що дорослі мають звернути увагу прямо зараз. Відео публікуються у соцмережах з хештегами #EarthDayUkraine та #kidsSaveTheWorld. (Загалом, дещо схоже на кампанію #WorldChildrensSay, проведену минулої осені ЮНІСЕФ.)
Пласт
Ще у березні Пласт, національна скаутська організація України, спільно із Всесвітнім фондом дикої природи (WWF Україна) запустила #PandaChallenge, який добігає кінця як раз на День Землі 2020. Щотижня на сайті організації публікувалися завдання, які учасникам потрібно було виконати та викласти відповідне фото чи відео на свою сторінку в Instagram, поставивши під дописом хештеги #PandaChallenge, #Plast_WWF_Ukraine та #irf_ukraine.
Фото в заголовку: Noah Buscher on Unsplash
Якщо кампанії до Дня Землі 2020 достатньо вас надихнули, пропонуємо познайомитись також із проєктом «Мікровсесвіт» — добіркою зображень, які науковець Тал Даніно робить із різних видів бактерій через мікроскоп.