Нещодавно в Австралії було завершено роботу над створенням підводного музею, який має на меті привернути увагу людей до неймовірного біорізноманіття Великого Бар’єрного рифу. Музей підводного мистецтва демонструє розміщені на морському дні скульптурні роботи британського митця Джейсона де Кайреса Тейлора (Jason Decaires Taylor).
Експозиція під назвою «Коралова теплиця» спочатку мала відкритися у квітні 2020 року, але відкриття підводного музею довелося перенести через пандемію. «Коралова теплиця» наразі містить в собі двадцять скульптур – «рифових садів» – які мають з часом зарости коралами і у такий спосіб привернути нових морських мешканців до Великого Бар’єрного рифу. Ці скульптури є точними копіями двадцяти студентів, які допомагали з організацією музею.
Сама теплиця являє собою 13-метровий каркас, який повинен гасити сильні глибинні течії в океані. Солоність води, її рівень pH та кисню постійно відстежується, а підводні камери фіксують ріст коралів.
«Океанська сирена»
Хоча цей найбільший кораловий риф світу здавна привертає до себе увагу туристів, дайверів та науковців, йому наразі загрожує загибель через наростання температури океанських вод, забруднення та будівництво на узбережжі. І та єдина скульптура з усієї колекції музею, яку видно над поверхнею води, покликана стати візуальним нагадуванням про приховані від людського ока проблеми, з якими стикається Великий Бар’єрний риф.
Ця скульптура була названа «Океанською сиреною». Вона здатна змінювати свій колір у відповідь на зміну температури води навколо рифу. Такі кліматичні зміни призводять до масового знебарвлення коралів, яке відбувається через те, що живі водорості у тканинах коралів гинуть через надто високі температури. Як результат, корали стають цілковито білими.
«Океанська сирена» зроблена з неіржавної сталі та прозорого акрилу. Вона містить в собі 202 LED-лампи, які й забезпечують зміну кольору в реальному часі: коли вода нагрівається, вони стають з темно-синіх просто синіми, потім жовтими, оранжевими і, зрештою, темно-червоними, попереджаючи, що прямо в цей момент риф у небезпеці.
Музей підводного мистецтва розташувався неподалік від міста Таунсвіль. Відносно неподалік – на відстані двогодинної подорожі човном і на глибині близько 20 метрів. Це місце було обрано через те, що вода тут дуже прозора, воно оточене кораловими стінами, а морське дно тут пласке й піщане.
Це – перший і поки що єдиний підводний музей у Південній півкулі.