Вчені зробили можливим контроль сновидінь у стилі фільму «Початок»

«Якщо я зараз попрошу вас уявити кота, який стоїть на голові на футбольному м’ячі, ви одразу про щось таке й подумаєте, – стверджує Адам Гаар Горовіц. – Контроль сновидінь – це та сама ідея, тільки у стані напівсну. Виявляється, що люди надзвичайно вразливі до навіювання, а думки наші – дуже візуальні. Якщо людині у такому стані щось сказати, то, скоріше за все, саме це вона й візуалізує уві сні».

Горовіц працює у лабораторії Media Lab на базі Массачусетського технологічного інституту. За минулі роки ця лабораторія дала початок ряду неординарних технологічних проєктів, як-от складаний автомобіль, який займатиме не парковці втричі менше місця, ніж звичайний, та система комп’ютерного зору, яка може сказати наскільки безпечним є район, у якому ви зараз. Але ця ідея оригінальністю перевершує їх всі. Горовіц та його колеги створили натільний пристрій, який здатен проникнути у сновидіння і, як сподіваються науковці, змінити їх на краще.

«Досі дослідження сну було обмежене стінами лабораторії через громіздке обладнання, – пояснили учасники проєкту Dormio. – Але нещодавні винаходи, які зробили біосенсори дешевшими та доступнішими, а також здібності алгоритмів машинного навчання, дозволили перенести вивчення сну туди, де люди, власне, сплять: до них додому».

Як працює Dormio?

Користувач надягає пристрій-рукавичку, яка зчитує біосигнали, відслідковуючи, як змінюються фази сну. Зокрема, вона вимірює пульс, тонус м’язів у пальцях та електропровідність шкіри. Коли людина спить, всі ці параметри змінюються.

Коли біосигнали показують, що людина занурилася в сон, пристрій програє голосову команду, трохи будячи піддослідного, але не настільки, щоб він повністю прокинувся. Голосова команда – це своєрідне «вкорінення», як у фільмі Крістофера Нолана. Цей образ входить у сон як новий контент, дозволяючи змінити його напрямок. А потім система знову затихає до наступної зміни фаз сну.

 «Люди довго намагалися реалізувати контроль сновидінь, – пояснив Горовіц. – У лабораторіях нейронаук було стільки спроб ініціювати конкретний сон, але всі вони не дуже добре працювали. Я думаю, справа в тому, що дослідники казали учасникам експериментів: «Побач уві сні дракона» чи «Виріши уві сні цю математичну задачу». Потім минало кілька годин, перш ніж піддослідні заснуть, а потім ще через кілька годин їх будили і питали, що їм наснилося».

На думку науковця, такий підхід був хибним, адже між отриманням інструкції та сном минало надто багато часу і людина могла її призабути чи відволіктися. Ідея ж Горовіца полягає в тому, що вони спочатку чекають поки людина засне, а вже потім намагаються «проникнути у сновидіння».

А ще одним натільним пристроєм, призначеним для сновидців, є розумна піжама, створена дослідницею з іншого Массачусетського університету.

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Час TikTok. Havas Digital Kyiv анонсує партнерство з китайською соціальною мережею

Агентство Havas Digital Kyiv, яке входить до складу Havas Creative Group Ukraine, стало офіційним партнером відеохостингу TikTok. “В історії роботи ...

Вливания во влияние: агентство PROVID усиливает направление по работе с инфлюенсерами

Следуя мировым коммуникационным трендам и проверив общее количество личных подписок на каналы и персональные профили в YouTube, TikTok и Instagram, ...

Приховані написи: у Флориді випустили туристичну мапу, що реагує на сонячне світло

Visit Florida не втрачає надії пробудити в серцях туристів жагу подорожей та познайомити їх з менш відомими туристичними принадами «штату сонячного сяйва».

«Укрзалізниця» запустила спеціальний ASMR-потяг

«Укрзалізниця» запустила спеціальний ASMR-потяг

На час карантину для всіх, хто сумує за подорожами, кому вдома погано спиться та важко сконцентруватись на роботі, «Укрзалізниця» запустила ...

Підсмажити вірус: Ford пропонує дезінфікувати поліцейські машини підігрівом

Компанія Ford розробила програмне забезпечення, яке піднімає температуру в салоні автомобіля Police Interceptor Utility до 56 градусів Цельсія

Українська портативна гітара стала хітом на Kickstarter

Українська портативна гітара стала хітом на Kickstarter

Портативна гітара Jammy EVO від українського стартапу зібрала понад $130 000 на сайті фінансування творчих проєктів Kickstarter. Після того, як ...