Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (Reporters sans Frontières) випустила моторошний мініфільм, який демонструє здатність журналістів розповідати світові правду і притягати до відповідальності навіть дуже впливові державні інституції.
На сайті цієї некомерційної організації ведеться статистика того, скільки журналістів гине щороку. Для 2020 року ця сумна цифра становить 43 смерті. Ще 258 репортерів наразі ув’язнено через те, що вони виконували свою роботу.
Разом із своїм щорічним звітом організація «Репортери без кордонів», що ставить за мету захист свободи преси, оприлюднила нове відео. Воно підкреслює, наскільки важливою є роль журналістів у викритті корупції та насильства по всьому світу.
Цей короткий фільм був створений агенцією BETC. Його послання полягає в тому, що існує чимало речей, які стають реальними лише тоді, коли хтось повідомляє про них.
Відео розпочинається сценою, де біженці намагаються перетнути пустелю. І коли один з них вкрай виснажений вже не в змозі йти далі, його згорьованому синові лишається лише продовжити цей шлях самому.
Далі глядачів переносить у тюремну камеру, де в’язень зі слідами від тортур тремтить від холоду. Потім ми бачимо весілля немолодого чоловіка та неповнолітньої дівчинки, яка гірко ридає. А наприкінці камера охоплює десятки тіл людей, загиблих від COVID-19, які ряд за рядом лежать в мішках для трупів на льодовому стадіоні.
Завершується цей моторошний монтаж тим, що протагоністи кожної зі сцен щезають. Камера, весільна зала та льодовий стадіон раптом стають пустими та безлюдними. У такий символічний спосіб організація «Репортери без кордонів» показує, що правда, яку приховують, так і лишиться нікому не відомою, якщо репортери не відкриють її світові.
Безжальна відвертість
Як заявляє організація: «Журналісти по всьому світу захищають права меншин, оберігають довкілля та викривають корупцію і насильство з боку поліції. А «Репортери без кордонів» захищають тих, хто допомагає нам зрозуміти, що відбувається у світі, та вжити заходів проти несправедливості».
Креативна агенція BETC, яка цього року на фестивалі Eurobest посіла третє місце в рейтингу креативних мереж і чиє паризьке відділення стало Агенцією року 2020, завжди була безжалісно відвертою, коли говорила про ту небезпеку, з якою стикаються журналісти на шляху до правди. Варто лише поглянути на попередню її роботу для «Репортерів без кордонів».
До речі про журналістську правду: нагадуємо про розпочатий цього літа проєкт Truthmark, який ставить на меті запобігти використанню робіт фоторепортерів у фальшивих новинах.