Деконструкція, біомімікрія, екоактивізм: як архітектура здатна протидіяти зміні клімату

Архітектура має чималий вплив на довкілля. Коли в 2018 році звіт ООН застеріг, що людству лишилося 10 років на те, щоб уповільнити глобальне потепління, архітектура стала однією з тих індустрій, яким довелося докорінно себе переосмислити. Від принципів безвідходності та озеленення міст до лобіювання екологічних законопроєктів – ось десять способів, як архітектура може протидіяти зміні клімату і сприяти оздоровленню планети.

Будівництво з дерева

Дерево історично використовувалося в будівництві. Нещодавно популярність цього матеріалу знову пішла вгору завдяки його потенціалу в контексті сталого розвитку та появі таких вдосконалень як крос-ламінована деревина (CLT).

Однією з найбільших переваг дерев’яної архітектури є те, що деревина здатна вилучати вуглець із повітря і зв’язувати його всередині себе доти, доки будівля існуватиме.

Вуглецева нейтральність

Одним із завдань, які ставлять перед собою сучасні архітектори, є проєктування вуглецево-нейтральних чи навіть вуглецево-від’ємних будівель.

Housing Delivery Programme (Mikhail Riches)

Вуглецево-нейтральна будівля – це така будівля, яка впродовж всього свого існування не примножує викиди вуглекислого газу в атмосферу. Це стосується, як функціонування споруди (опалення, електроенергія тощо), так і сумарних наслідків видобування матеріалів, їх транспортування, будівництва і згодом деконструкції.

Powerhouse Telemark (Snøhetta)

А вуглецево-від’ємна будівля взагалі впродовж свого існування вилучає з атмосфери більше вуглецю, ніж викидає.

Відновлення дикої природи

Цей підхід передбачає таке відродження екосистем, яке дозволяє природі відновлювати себе практично без втручання з боку людини.

В ході ландшафтного дизайну архітектори беруть до уваги біорізноманіття і обирають такі матеріали, видобуток та обробка яких не виснажуватиме природні ресурси.

Енергоощадний стандарт Passivhaus

Започаткований у 1990-х роках стандарт енергоощадності Passivhaus наразі є одним із найвідоміших способів будувати, дотримуючись принципів сталого розвитку.

Визначений некомерційною організацією Passivhaus Trust, цей стандарт закликає споруджувати будівлі з якісною теплоізоляцією, які є практично герметичними і тому потребують лише мінімальних витрат на штучне опалення чи охолодження.

Деконструкція та вторинне використання будівель

Triodos Bank (RAU Architects)

Реверсивна архітектура є ще одним способом протидіяти зміні клімату, коли наприкінці свого існування будівлі можуть бути розібрані на компоненти, які потім використовуватимуться для інших проєктів. Матеріали у такий спосіб не марнуються, а кожна споруда є своєрідним будівельним магазином для чогось наступного.

People’s Pavilion (Bureau SLA & Overtreders W)

Така архітектура узгоджується з цілями циркулярної економіки – безвідходної системи замкненого циклу, де всі матеріали використовуються знову й знову.

Будівлі, що не виснажують природні ресурси

Неекстрактивна архітектура – поняття, запропоноване італійською дослідницькою студією Space Caviar. Його суть полягає в тому, що будівлі не повинні виснажувати ані планету, ані суспільство.

З маніфесту Space Caviar

В своєму маніфесті студія закликає архітекторів проєктувати такі будівлі, які не вичерпують природні ресурси Землі.

Біомімікрія

Цей підхід в архітектурі імітує природні системи, як-от коралові рифи. Біомімікрія дозволяє зводити дуже ефективні будівлі, які мінімізують використання матеріалів.

Потенційно у такий спосіб навіть можна імітувати корисні природні процеси. Скажімо, фотосинтез для перетворення атмосферного вуглецю на целюлозу та інші сполуки. Або процес біомінералізації, коли подібно до морських мікроорганізмів будівля перетворює вуглець на вапняк.

Відновлювальна архітектура

Відновлювальна (або регенеративна) архітектура створює структури, які позитивно впливають на довкілля, адже наразі чимало архітекторів вважають, що будівлі повинні робити більше, ніж просто не завдавати шкоди.

Sahara Forest Project (Exploration Architecture)

Цю ідею, зокрема, демонструє студія Exploration Architecture у своєму Sahara Forest Project, що в Катарі. Охолоджувані морською водою теплиці додатково видобувають в пустелі прісну воду, надлишок якої йде на озеленення довкілля.

Переобладнання

FRAC Nord-Pas de Calais (Lacaton & Vassal)

Метою переобладнання та модернізації зазвичай є покращення енергоефективності та термоізоляції будівлі, щоб зменшити енерговитрати на її опалення чи охолодження. Також це дозволяє подовжити термін експлуатації будівлі, яку інакше було б знесено.

Latapie House (Lacaton & Vassal)

Вдосконалення наявних будівель замість того, щоб їх зносити, дозволяє довше використовувати матеріали і не примножувати вуглецевий слід архітектури новими й новими спорудами замість зруйнованих.

Moonshine (Пірс Тейлор)

Екоактивізм

І зрештою архітектура здатна протидіяти зміні клімату шляхом екоактивізму. Різноманітні ініціативні групи архітекторів наразі ведуть просвітницьку роботу щодо зміни клімату.

Наприклад, британська група Architects Climate Action Network (ACAN) нещодавно запустила кампанію за суворіше законодавче регулювання вуглецевих викидів. Вона також має освітній підрозділ, спрямований на роботу зі студентами-архітекторами.

Джерело

Які ще матеріали окрім дерева можна назвати екологічними, пропонуємо дізнатися тут.

Теги:

Український Маркетинг Форум

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

BBC та Kong Studio пояснюють, чому дерев’яна архітектура – це добре

Kong Studio створила для BBC ось таку візуально цікаву анімацію, яка показує, що дерев'яна архітектура – це добре для довкілля.

Американська фотографиня задокументувала замасковані вежі мобільного зв’язку

В Америці замасковані вежі мобільного зв’язку часом прикидаються соснами, часом – кактусами, а іноді навіть хрестами на церкві.

Бренд Liquid Death допомагає надсилати пластикові пляшки туди, звідки вони беруться

Від думок про те, як можна применшити власний внесок у забруднення одноразовим пластиком, часом аж голова пухне. Тому бренд води ...

Створено першу кулінарну книгу для тих, хто через COVID-19 не відчуває смаки або запахи

Один з найвідоміших побічних ефектів COVID-19 — це втрата відчуття смаку або запаху, яка може тривати невизначено довго. Як наслідок, ...

Чорний ящик та впарювання цеглини: 15 найкреативніших рекрутингових кампаній

Традиційні рекрутингові стратегії нерідко обертаються для компаній тим, що найталановитіші кандидати вислизають у них крізь пальці. Кадрова реклама не повинна ...

Як реклама на мотузках для білизни привернула увагу до задорогої оренди житла

Лісабон, як і багато інших міст, за останні кілька років став привабливим місцем для Airbnb, які поступово витісняють жителів з ...