Раніше для визначення рівня креативності або просто запитували людей (наскільки у них розвинені творчі здібності), або проходили тести з задачками. Дані рішення мали виключно суб’єктивну думку, до того ж складну систему проходження. На противагу цього вчені з США, Канади та Австралії створили тест на креативне мислення, який є набагато легшим.
Як працює тест?
Виконання тесту займає лише кілька хвилин і передбачає вигадування 10 іменників, які не пов’язані між собою та максимально віддалені за значенням.
«Завдання можуть бути об’єктивниими й автоматично оціненими, а це означає, що не потрібно, щоб люди суб’єктивно оцінювали відповіді, — розповів Джей Олсон, який є одним з авторів дослідження, — Це не займає багато часу, як інші тести; більшість людей виконують його менш ніж за дві хвилини».
Тест на креативне мислення спеціально вимірює один компонент творчості — дивергентне мислення, а саме — здатність генерувати різноманітні розв’язання відкритих проблем. «Тест вимірює дивергентне мислення та словесну творчість, які є важливими, але обмеженими аспектами загальної творчості. Наше завдання не передбачатиме ваших творчих кулінарних навичок, але прогнозуватиме ефективність у різних типах розв’язання проблем, що свідчить про те, що тест робить більше ніж просто вимірювання словникового запасу», — сказав Олсон.
Оцінка креативності
Виконання завдання «Divergent Association Task» (DAT), як називають новий тест, співвідноситься з двома показниками креативності:
- Завдання «Альтернативне використання»: потрібно перелічити нові способи використання загального об’єкта. Після цього етапу оцінюється оригінальність та гнучкість слів.
- Завдання Bridge-the-Associative-Gap, тест на конвергентне мислення, в якому учасники бачать два слова (наприклад, жираф і шарф) і повинні знайти третє, яке стосується обох (наприклад, шия). На даному етапі оцінюється доцільність запропонованих слів.
Результати
У дослідженні, яке включало майже 9000 учасників віком від 7 до 70 років, дослідники виявили, що показники були вищими для учасників у віці 20 років, ніж показники в інших вікових групах. І трохи вищими для жінок, але загальні демографічні відмінності в результатах були дуже незначними.
«Наші результати свідчать про те, що вік, стать та географічні дані не є обмежувальними факторами: майже кожен може проявити творчість», — сказав Олсон.
Творчість можна розвивати
Розчаровані низьким балом? Хочете бути креативнішим?
Елен Лангер, професор кафедри психології Гарвардського університету та автор книги «Про те, як стати художником: переосмислити себе за допомогою уважної творчості», сказала, що творчість — це те, на що здатні всі, незалежно від того, що вони роблять.
Вона пов’язує творчість з уважністю — активно помічаючи нові речі, виконуючи свої повсякденні справи. До того ж слід розуміти, що не завжди є правильна відповідь. Наприклад, у школі нас вчать, що 1 + 1 = 2, але ця відповідь не стосується купи білизни або двох шматочків жувальної гумки.
«Люди дуже бояться помилятись або чогось не знати, але факти не є контекстом. Важливо визнати, що все завжди змінюється. Ми потрапляємо в пастку попереднього розуміння, і це відключає здатність до творчості. Вам потрібно використати силу невизначеності» — поділилась Елен.
Занадто часто, за словами Лангер, творчість розглядається як кінцевий продукт — книга, музичний твір або твір мистецтва, — який критично оцінюється. Але найкращий спосіб сприяти творчості — це звертати увагу на процес і не боятися не знати відповіді.
«Творчість — це щось нове. Коли ви пам’ятаєте, що ви створюєте щось нове для себе».
Пройти тест
Читайте також:
Японські вчені розробили окуляри, які змушують плакати
Вчені зробили можливим контроль сновидінь у стилі фільму «Початок»