Більшість австралійців гадає, що рабство існує десь дуже-дуже далеко від них. Насправді ж в наш час близько 15000 людей утримуються в Австралії в умовах, подібних до рабства. Проблема лишається непоміченою широким загалом, оскільки знайти та врятувати вдається лише кожну п’яту жертву, через що у австралійців справляється враження, наче їхню країну це все не зачіпає. Але нещодавно агенція Coffee Cocoa Gunpowder (Cocogun) та творчий колектив The Glue Society привернули увагу до рабства наших часів, відкривши унікальний магазин Human Mart на центральній вулиці Сіднея.
Цей супермаркет буцімто «торгує людьми» – на його полицях можна побачити понад 70 продуктів, кожен з яких має людське ім’я і уособлює жертву сучасного рабства в Австралії. Цей цікавий та провокативний захід має на меті просвітницьку роботу та збір коштів для благодійної організації Anti-Slavery Australia. Тобто кожен продукт, «придбаний» в цьому магазині, є своєрідним внеском у справу боротьби з торгівлею людьми.
Терпіння та колаборація
Концепція такого супермаркету була розроблена Cocogun у підтримку зусиль Anti-Slavery Australia, спрямованих на протидію сучасному рабству. Ця організація надає юридичну підтримку, проводить дослідження та розробляє політику боротьби із рабством, охоплюючи, зокрема, і проблеми примусової праці та примусових шлюбів.
А реалізували цю концепцію The Glue Society, розробивши все від дизайну продуктів до планування торгової зали та загальної естетики.
Еліс Когін, директорка The Glue Society, розповіла: «Цей проєкт ми з великою любов’ю готували 18 місяців. Відкрити Human Mart ми збиралися минулого року, але саме у запланований для відкриття тиждень по всій Австралії було оголошено локдаун. Тому ми дуже раді можливості цього року попри все втілити в життя свій задум. Більшість австралійців навіть не уявляє масштаби сучасного рабства в нашій країні. Можна легко подумати, наче ці речі тут не трапляються, але це не так. Для нас було дуже важливо, щоб ця ініціатива вшанувала особисті історії людей, які пройшли крізь це, та продемонструвала потребу в кращій обізнаності і, відповідно, активніших діях».
Супермаркет, що «торгує людьми» буде діяти від 16 до 25 березня, а всі зібрані ним кошти будуть передані організації Anti-Slavery Australia для підтримки жертв рабства. Дізнатися докладніше про проєкт Human Mart можна на його офіційному сайті.
Ще одна австралійська організація привернула увагу до проблеми рабства, замаскувавши свій контент під популярні на YouTube жанри. А гонконзька агенція перерахувала ціни в ресторані у еквівалентну кількість рабів, яких можна в наш час купити на відповідну суму. І, зрештою, варто пам’ятати, що проблема торгівлі людьми не оминула і Україну.