Команда з восьми науковців, яка об’єднала в собі співробітників Токійського університету, IBM Japan і Yamaha Motors, запустила проєкт, покликаний залучити роботів до творчої діяльності. Створений ними робот-художник пише картини, змішуючи фарби та водячи пензлем по полотну.
Цей штучний інтелект багато в чому наслідує художників-людей. У нього є роборука, в якій він тримає пензель, щоб втілювати картини в життя, не генеруючи їх одразу, а поступово – мазок за мазком. Тему для картини задає людина, називаючи один або декілька концептів.
Зображення, створені роботом, не є випадковими. Вони спираються на «набір цінностей», тобто на оцінні критерії схожості чи несхожості із заданим концептом, який роборука намагається відтворити з наявних у неї фарб. Виходячи з цього, кожен мазок пензля оцінюється машиною як ще один крок до заданого результату. Надавши роботові додаткові настанови, можна вплинути на кінцеве зображення.
Наразі цей робот-художник пише акриловими фарбами та аквареллю, за потреби змішуючи чи розбавляючи кольори. Складність кінцевого зображення визначається заданою роботу кількістю мазків пензля. Так, наприклад, у 30 мазків пензля він створить дещо абстрактне. А 300 мазків дозволять йому написати реалістичнішу картину.
Новий крок для мистецтва?
Команда науковців вважає, що робот-художник, який пише картини пензлем, формуючи їх з окремих кольорових мазків, потенційно здатен принести у світ нову категорію мистецтва та естетики, яка буде повністю створена машинами.
Надалі розробники планують додати до цього робота систему відеофідбеку, щоб спостерігати за його творчим процесом. У такий спосіб людина зможе втручатися у хід написання картини, що уможливить спільну машинно-людську творчість.
Плюси та мінуси аналогічних штучних інтелектів з художніми схильностями можна побачити на прикладі DALL•E, який генерує різноманітні малюнки за коротким текстовим описом.
Менш вдалим прикладом машинного креативу став експеримент дослідниці Джанель Шейн, яка марно намагалася видобути зі штучного інтелекту більш-менш прийнятне зображення солодкої валентинки.
Але принаймні аналіз живопису вдається машинам краще, як доводить Timecraft, крок за кроком відтворюючи процес написання відомих полотен.