Бджоли є надзвичайно важливими для життя на планеті. Зокрема, третиною усіх харчових продуктів людство завдячує бджолам. Але зараз популяція бджіл у світі невпинно скорочується і вони постали перед цілком реальною загрозою вимирання. Тому протягом останніх чотирьох років 20 травня відзначають Всесвітній день бджіл, щоб привернути увагу громадськості до цих працелюбних комах. Ось п’ять ідей, які були реалізовані світовою спільнотою до Всесвітнього дня бджіл 2020.
Будиночок від IKEA, про який мріє кожна бджола
SPACE10, дизайнерська та дослідна лабораторія IKEA, опублікувала у відкритому доступі дизайн будиночка для бджіл, який можна модифікувати на власний розсуд.
Це – не вулик у прямому розумінні цього слова, оскільки такий будиночок призначений для бджол-одинаків, які не виробляють ані меду, ані воску. Вони просто запилюють рослини. 90% усіх бджіл живуть саме так, наодинці, а не великими колоніями. Тому ця конструкція – не вулик, а щось на кшталт маленької багатоповерхівки з квартирами, балкончиками тощо.
Зробити його не складно, особливо з докладною інструкцією на сайті. Тут можна вибрати висоту, кількість поверхів, розташування… А потім сайт згенерує креслення і запропонує знайти майстерню неподалік від вашого дому, яка сконструює будиночок згідно з цим кресленням. Треба лише запастися деревом для проєкту (однієї дошки, зазвичай, вистачає).
Ставити бджолину хатку треба, звісно, надворі, але слід зазначити, що бджоли-одинаки від природи неагресивні, оскільки в них немає королеви та запасів меду, яких треба захищати.
Перепис бджолиного населення
Цього року весь світ було запрошено взяти участь у глобальному підрахунку бджіл-запилювачів. Починаючи з 1 травня, кожен, у кого є смартфон, міг завантажити додаток World Bee Count. А потім вийти на вулицю (звісно, дотримуючись соціальної дистанції) та пофотографувати бджілок у дворах, садах, парках та квіткових ящиках на балконах. 20 травня кожну бджолу на фото буде підраховано і за результатами складено глобальну мапу бджолиної популяції, на якій можна буде побачити кількість, щільність та різноманіття бджолиного населення.
І хто знає, може ця акція дозволить виявити нові, ще не відкриті, види бджіл…
#PolliNationSA
У Південно-Африканській Республіці безкоштовний мобільний додаток Candide для садівників до Всесвітнього дня бджіл 2020 розпочинає кампанію, яка триватиме аж до березня 2021 року. Її мета – за ці 10 місяців переконати щонайменше 100000 людей стати захисниками бджіл. Щоб вважатися почесним «другом для бджіл» користувач додатку має зробити фотографію медоносної рослини (маргаритки чи, скажімо, розмарин), яка росте у нього в саду, на підвіконні чи на балконі. А ще краще декількох, які квітнуть неодночасно, щоб мати щось для бджіл у різні пори року. Після чого ці фото треба запостити у додатку Candide з хештегом #PolliNationSA, щоб отримати значок бджолиного друга до своєї аватарки.
Колективно створений фільм «Looking for Bees»
Італійський музичний проєкт Tobees організували скрипачка та бджолярка Марна Фумарола (Marna Fumarola), композитор Алессіо Мості (Alessio Mosti) та звукорежисерка Аззурра Фрагале (Azzurra Fragale). До Всесвітнього дня бджіл 2020 вони підготували короткий фільм, який буде показано тут:
Під час карантину команда Tobees запропонувала людям знімати на камеру бджіл, визираючи на свої балкони чи у двір. Після чого вони зібрали понад 50 коротких відео з Італії, а також з Франції, Ірландії, Ізраїлю, Бразилії тощо, на яких бджоли продовжували невтомно працювати. Створений в результаті такої колективної роботи фільм має на меті дозволити нам по-новому глянути на природу навколо.
Танцювальний челендж Global Waggle Dance
До Всесвітнього дня бджіл 2020 австралійські захисники бджіл з Ротарі-клубів Rotary Club of Canterbury, Rotarians for Bees та організації Wheen Bee Foundation ініціювали танцювальний челендж для всього світу. Проєкт Global Online Waggle Dance планує протягом 2020 року зібрати 20000 відео з цим танцем від учасників з щонайменше 20 країн. У такий спосіб вони хочуть привернути увагу до понад 20000 видів бджіл, що існують у світі.
Відео, надіслані до 20 травня, увійдуть у компіляцію, яку буде опубліковано до Всесвітнього дня бджіл 2020. А з повним зібранням можна буде ознайомитись 20 січня 2021 року.
А ось це вже справжній вулик для кімнатного бджільництва, а не лише будиночок для бджіл.
Підгодовувати бджіл зараз намагаються на автобусних зупинках, у McDonald’s і випікають для них квіткову піцу.
Навіть бджолиний Інстаграм існує.