Інженери з Університету Глазго виявили, що для натільних пристроїв цілком можливо замінити батарейку людським потом, оскільки ця тілесна рідина може стати джерелом енергії. Розроблений ними гнучкий супернакопичувач енергії здатен використовувати електроліти, які містяться в поті, замість електролітів з типових батарейок.
Лише 20 мікролітрів рідини достатньо для повного заряду такого пристрою. До того ж він достатньо міцний, щоб витримати 4000 згинань та розгинань, з якими він неминуче зіткнеться під час реального використання.
Такий накопичувач являє собою тканину з поліестерової целюлози, вкриту тонким шаром спеціального полімеру. Цю тканину дослідники обрали тому, що вона здатна ввібрати в себе велику кількість рідини, а полімер є водночас гнучким, має високу електропровідність і його робота в якості електрода для енергонакопичувача не шкодить довкіллю.
Коли тканина вбирає в себе піт, іони з позитивним та негативним зарядом, що містяться у поті, взаємодіють з поверхнею полімеру, запускаючи електрохімічну реакцію, яка генерує енергію.
Ефективність цієї технології дослідники випробували за допомогою добровольців. Учасники експерименту бігали надворі та по біговій доріжці, прикріпивши до себе цей пристрій розміром 2х2 см. В процесі бігуни впріли досить сильно, і пристрій зміг генерувати струм потужністю у 10 міліват. Цього вистачило, щоб постійно тримати ввімкненими кілька маленьких світлодіодних ламп, аж доки бігуни не зупинялися.
Чому батарейки інженерів не влаштовують
Професор Равіндер Дагія (Ravinder Dahiya), який очолив цей проєкт, пояснив задум інженерів так: «Традиційні батареї зараз як ніколи дешеві та доступні, але їх часто роблять з неекологічних матеріалів, які завдають шкоди довкіллю. Це робить їх утилізацію доволі складною, а у натільних пристроях вони можуть стати навіть небезпечними, якщо, наприклад, з розбитої батареї на шкіру виллється токсична рідина. Що нам вдалося вперше, то це показати, що людський піт дає можливість взагалі позбутися всіх цих токсичних матеріалів».
Зараз, коли натільні пристрої на кшталт моніторів здоров’я продовжують набирати популярність, цей винахід, що дозволяє замінити батарейку людським потом, відкриває альтернативний, безпечніший та екологічніший, метод виробництва енергії. До того ж він потенційно придатний не лише для натільних пристроїв, але й для таких технологій як електричні велосипеди та електромобілі, де замість людського поту можна було б використовувати еквівалентний йому розчин.
А от американські вчені розробили натільний сенсор, який здатен проаналізувати склад людського поту, допомагаючи діагностувати хвороби чи виступаючи в якості алкотестера.