Коронавірус став тривожним сигналом, показавши, наскільки сильно завдавання шкоди природі впливає на всю планету і, зрештою, на людей. Обидві ці кампанії, кожна по-своєму, торкаються цієї проблеми, доводячи, що нинішньої кризи можна було б уникнути, якби всі дикі тварини, не лише панголіни та кажани, могли спокійно жити в своєму природному ареалі.
Ще одна мета цих кампаній — зупинити торгівлю рідкісними тваринами та їхніми органами. Природозахисні організації сподіваються, що ця ідея знайде підтримку публіки, оскільки останнім часом ринки диких тварин опинилися в центрі уваги як можливе джерело виникнення нових інфекцій.
Панголін звертається до Голлівуду
На перший погляд, нова кампанія Всесвітнього фонду дикої природи, створена агенцією Arnold Worldwide, схожа на трейлер мультфільму. Жвавий анімований панголін трохи шепеляво намагається пояснити, чому йому конче необхідно знятися в кіно та стати зіркою Голлівуду.
Причини у нього невеселі: шкіра панголінів йде на шкіряні вироби, м’ясо панголінів вважається делікатесом, а луска використовується в традиційній медицині. На спеціально створеному мікросайті Всесвітній фонд дикої природи пояснює, що з восьми видів панголінів шість перебуває під загрозою вимирання.
Цікаво, що кампанія є ініціативою агенції, яка першою звернулася до Фонду з пропозицією привернути увагу публіки до сумного становища панголінів. Так і почалася ця співпраця.
Джордан Коллеран (Jordan Colleran), директорка з маркетингу агенції Arnold, зазначила: «На відміну від більш відомих рідкісних тварин, панголіни виглядають доволі дивно. І ми подумали, що може це через не надто величний вигляд цих тварин мало хто взагалі знає про їхнє існування».
Про них мало що відомо. А через той страх, який викликає поширена асоціація панголінів з передачею коронавірусу людині (що не доведено!), надзвичайно важливо, щоб ці тварини натомість почали викликати співчуття.
Це — лише перша фаза масштабнішої кампанії. Всесвітній фонд дикої природи також закликає людей підписати петицію на захист панголінів і анонімно інформувати про побачені в онлайн-продажу товари, для створення яких були використані органи панголінів.
Псевдодокументалістика про кажанів
Незалежна продакшн-компанія Chief Productions зняла мініфільм Bat Sh*t, який кидає виклик тій хибній думці, що в пандемії коронавірусу, мовляв, винні кажани. Цей іронічний фільм підкреслює справжні проблеми, які призвели до нинішньої кризи: руйнування природних ареалів, нелегальна торгівля дикими тваринами та неконтрольоване споживацтво.
Bat Sh*t є результатом колаборації двох режисерів. Нейт Кампоні (Nate Camponi) у Великобританії та Кріс Коттем (Chris Cottam) в США зняли цей фльм за чотири дні. В ньому беруть слово чимало тварин, які потерпають від людей: кролі, птахи, свині, пацюки, панголіни та кажани.
Фільм комічний, але тема його вкрай серйозна. Він закликає людей замислитися над справжніми причинами пандемії і вжити заходів, щоб вона не повторилася.
Кампанію підтримала організація Bat Conservation International, яка намагається запобігти вимиранню кажанів і бореться з негативним ставленням до цих тварин.
Вініфред Фрік (Winifred Frick), очільниця наукового відділу Bat Conservation International, висловилася так: «Відео Bat Sh*t показує, чому те, що з диких тварин роблять цапа-відбувайла, є проблемою, а не порятунком людей та планети. Попри весь свій гумор цей фільм посилається на чимало наукових фактів, які доводять, що в пандемії винні люди, а не кажани».