Варто поглянути правді в очі: світ — небезпечне місце. І особливо небезпечний він для наймолодших серед нас — дітей та підлітків. Тим паче у ситуаціях, коли ті, хто мали б ними опікуватися, й самі не заслуговують на довіру. До Дня захисту дітей, який увесь світ щорічно відзначає 1 червня, ми зібрали глобальні соціальні кампанії про захист дітей. Мета цих кампаній — привернути увагу до проблем та ситуацій, з якими миритися не можна: від примусової праці дітей до цькування в інтернеті.
Every Half Counts (2017)
Ця кампанія була проведена в Індії організацією UNICEF та агенцією JWT. Вона піднімає проблему того, що багато дітей в цій країні не отримує належних щеплень. А все через те, що батьки не усвідомлюють важливості цих медичних процедур. Як наслідок, план імунізації часто переривається практично після першого ж щеплення, через що належний імунітет у дитини так і не формується.
Автори кампанії звернулися до того факту, що іграшки для дітей надзвичайно важливі. Дай дитині іграшку — і вона зрадіє. Дай дитині половину іграшки — і вона не відчепиться від батьків, доки ті не дістануть їй другу половину іграшки.
Тому в рамках цієї кампанії дітям почали видавати половинки іграшок після першого щеплення. Такі половинки можна було зчепити між собою та отримати цілу іграшку, і вони стали своєрідним «запрошенням» до центрів імунізації для отримання подальших щеплень (й інших половинок іграшок). Таким чином діти взяли своє здоров’я в свої руки та почали слідкувати, щоб батьки добре виконували свої батьківські обов’язки.
Завдяки цій кампанії родин, які попри всі перепони діставалися до центрів імунізації, щоб зробити дітям всі необхідні щеплення, стало на 63,5% більше.
#TrollingIsUgly (2018)
У Великобританії 43% підлітків, які навчаються в середній чи старшій школі, так чи інакше стикаються з цькуванням онлайн, і кожен четвертий стає мішенню для цілеспрямованого тролінгу. Але говорять про це нечасто, хоча у цій віковій категорії (і особливо серед дівчат) кібербулінг є доволі типовим явищем і може призвести до низької самооцінки, депресії, завданню собі шкоди і навіть до скоєння самогубства.
Перед агенцією adam&eveDDB стояло завдання привернути увагу до проблеми та поінформувати аудиторію про організацію Cybersmile Foundation, яка надає допомогу жертвам онлайн-цькування. Щоб боротися з кібербулінгом, креатори вирішили діяти у тому самому середовищі, де воно відбувається. В Instagram.
Впродовж 24-х годин креатори редагували зовнішність інфлюенсерки Чессі Кінг (Chessie King) у відповідь на цілком справжні негативні коментарі у її «сторіз». І як результат кожної такої «корекції», вона ставала все страшнішою, аж доки взагалі не втратила людську подобу, перетворившись на живе втілення критики з боку хейтерів.
Кампанія стала надзвичайно популярною за лічені години після «моменту істини». І зрештою вона піднесла дзеркало до кібербулінгу та показала всьому інтернету, що це огидно.
У 2018 році ця кампанія на Cannes Lions здобула золото в категорії Social Influencer/Talent, срібло в категорії Social Purpose та бронзу в категорії Social Trends.
Monsters (2012)
Ця кампанія, створена агенцією Havas Worldwide Helsinki та студією Grillifilms для організації A-Clinic Foundation, була проведена у Фінляндії й здобула на Cannes Lions золотого Лева у категорії Health and Wellness. Відео, зняте для кампанії, показує, якими саме діти бачать п’яних дорослих.
Метою креаторів було змусити дорослих замислитися, як саме їх зловживання алкоголем впливає на їхні родини і особливо на дітей. Цей мініфільм — частина проєкту «Fragile Childhood», покликаного спонукати дорослих бути відповідальнішими, коли від них залежить добробут дітей.
За словами Янне Такала (Janne Takala), координатора проєкту, увага, яку привернула до себе кампанія на глобальному рівні, свідчить про те, що від цієї проблеми батьки та діти у різних країнах потерпають однаково. І тут немає значення, якою саме є культура вживання алкоголю в кожній конкретній країні.
The Worst Soap Opera (2018)
Ця кампанія також є колаборацією з UNICEF, але вже у Домініканській Республіці. Того року в Каннах вона була відзначена бронзовим, срібним та золотим Левами у категоріях Media, Sustainable Development Goals та Glass Lion for Change, відповідно.
«Найгірша в світі мильна опера» розповідає історії двох неповнолітніх дівчат, які, намагаючись врятуватися від бідності та жорстокого ставлення в родині, були змушені одружитися з чоловіками, набагато старшими за них.
В Домініканській Республіці мильні опери є найпопулярнішим телеконтентом. Саме тому агенція Pagés BBDO і запустила комунікаційну кампанію в такому форматі, що дозволило їй за 3 місяці досягти аудиторії у майже 21 млн глядачів.
Як згодом показало опитування аудиторії, завдяки цій кампанії ставлення до дитячого шлюбу почало змінюватися: люди перестали заперечувати існування цього явища, стали краще розуміти обставини та негативні наслідки таких шлюбів і почали замислюватися, замість того, щоб одразу звинувачувати у всьому самих дівчат.
Countermeasure (2014)
Цю кампанію для благодійної організації Barnardos Australia створили два креатори з Болгарії — Володимир Герасимов та Желез Атанасов з агенції Noble Graphics/TBWA. Кампанія здобула золото на конкурсі Cannes Young Lions 2014 в номінації Film.
Того року перед молодими креаторами стояло завдання за 48 годин створити 60-секундне відео, яке спростувало б ту небезпечну та хибну думку, що у таких країнах «першого світу», як Австралія, жорстокого поводження з дітьми взагалі не буває.
Shouldn’t cost a childhood (2015)
У 21-му столітті одяг носять усі, але далеко не кожен замислюється над тим, звідки він береться.
Ця кампанія про захист дітей була ініційована у Бразилії двома правозахисними організаціями, які працюють з дітьми та підлітками: Abrinq Foundation та Save the Children. Її метою було показати, яка велика частина індустрії моди збудована на праці дітей.
Якщо придивитися до постерів, створених для принт-кампанії, можна побачити, що у такому модному одягу завжди ховається дитина, замкнена за смугами-ґратами.
Кампанія продовжилася у соцмережах та була підтримана журналістами й модними блогерами. У ній взяли участь професійні моделі та ряд провідних модних фотографів Бразилії.
У 2015 році кампанія від агенції LEW’LARA\TBWA São Paulo здобула золотого Лева у Каннах в категорії Outdoor.
Broken Crayons (2018)
Міжнародна кампанія Broken Crayons була створена агенцією Republica Havas для організації Amigos For Kids і привернула увагу аудиторії у більш ніж 60-ти країнах світу. В основу її було покладені дослідження про те, що діти, які були жертвами насильства, часто підсвідомо ховають підказки до того, що з ними сталося, у своїх малюнках.
Тому агенція під час мистецького фестивалю Art Basel/Miami Art Week створила з таких дитячих малюнків художню галерею з підтекстом. Ця інсталяція розкрила відвідувачам очі на тривожні ознаки жорстокого поводження з дітьми, а коротке відео спонукало людей у всьому світі до обговорення цієї проблеми.
На окрему згадку також заслуговують дві принт-кампанії про захист дітей, також створені Republica Havas для організації Amigos For Kids:
No Fear
Stop The Cycle
Останню тему можна побачити також в ряді інших кампаній. Зокрема, в 2012 році агенція Y&R Mexico створила для фонду Save The Children серію постерів Circle. Постери ілюстрували статистику, яка стверджує: 70% дітей, з якими жорстоко поводилися, так само ставитимуться і до своїх дітей, коли виростуть.
Щоправда, тут цифри можуть варіюватися. Наприклад, організація Advocates For Victims of Violence запевняє, що набагато більше є тих, хто, зіткнувшись з насильством в дитинстві, роблять все можливе, щоб своїх дітей від цього вберегти.
Цій же темі присвячена серія постерів Sponge Children, створена у 2015 році для організації Save The Children, але вже агенцією DDB Guatemala.
І наостанок варто згадати ще дві принт-кампанії про захист дітей, створені французькою агенцією Rosapark для організації Innocence In Danger. Два роки поспіль, у 2014 та 2015, кампанії здобували бронзових Левів на Cannes Lions у категорії Outdoor. Перша з них присвячена безпеці онлайн-спілкування, а друга закликає пильнувати, щоб не пропустити тривожного знаку.
Wink/Cry/Kiss (2014)
Teddies (2015)
Також цікавими є кампанії про захист дітей «Only For Children» та «Message Barter», які майстерно застосували таємні послання та співпрацю з лідерами думок.