У сонячний літній день вулиця без дерев може здатися набагато спекотнішою, ніж сусідній з нею тінистий провулок. Але більшість застосунків-навігаторів розраховані на водіїв і не містять жодної інформації для пішоходів щодо того, чи буде той чи інший маршрут для них комфортним. Новий застосунок під назвою Cool Walks, створений в Барселоні, виправляє цю ситуацію, дозволяючи користувачам прокласти собі тінистий маршрут з точки А в точку Б.
Коли користувачі шукають в цьому застосунку, як кудись дістатися, у них є три варіанти: найкоротший маршрут, його прохолодніша альтернатива та «режим вампіра», який дозволяє уникати сонячних місць на всьому своєму шляху. Застосунок Cool Walks також показує на карті питні фонтанчики та місця, де можна сховатися від сонця.
Як це працює
Наразі цей застосунок працює лише в одному районі міста, і створити його було непросто.
Аналітик Альберт Карбонелл з управління містобудівного планування, який був одним із розробників цього проєкта, розповів, що для Cool Walks їм знадобилося дуже багато докладних даних.
Барселона свого часу вже скористалася технологією LIDAR, щоб створити тривимірну модель берегового району Барселонета. Ця модель призначалася для того, щоб розрахувати ризик затоплення, якщо рівень моря підніметься. Але у новому застосунку така тривимірна схема дозволила нанести на карту тінь від будівель і дерев та її щогодинні зміни.
Також міська адміністрація ще раніше досліджувала тінисті місця для свого плану зелених насаджень. (Площу зелених насаджень в Барселоні збираються збільшити з 5% до 30%.)
Більшість карт показують вулиці з точки зору водіїв, тому розробникам довелося приділити тротуарам особливу увагу. Оскільки освітленість тротуарів дуже сильно варіюється, кожен з них доводилося роздивлятися окремо. А пішохідні доріжки та парки часом дозволяли прокласти коротший тінистий маршрут, але оскільки на звичайних картах їх не позначено, заносити їх у застосунок розробникам довелося вручну.
Відтворити щось таке в іншому місті може бути складно, хоча завдяки заходам, покликаним охолодити так званий «міський тепловий острів», інформація про розташування тротуарів і їх тінистість або сонячність поступово накопичується повсюди. В ідеалі згодом на кожній вулиці буде достатньо тіні, щоб кожен маршрут був більш-менш прохолодним. Але доки цей день не настане, застосунки на кшталт Cool Walks можуть стати в пригоді навіть у містах, які історично від спеки надміру не потерпали.
Не лише світло й тінь
Інші установи також зараз переосмислюють карти для пішоходів. Зокрема дослідники з Інституту Алана Тьюрінга, що в Лондоні, створили прогноз забруднення повітря, який можна брати до уваги, розраховуючи маршрут.
Також вони розглядали варіант карти з рейтингом мальовничості маршрутів, який алгоритм розраховував би автоматично на основі режиму перегляду вулиць в Google Картах.
Хтозна, як часто люди послуговуватимуться такими мапами. Втім, декого, може, це дійсно переконає пройтися вулицею замість того, щоб за кермо автомобіля сідати.
А Google, до речі, працює ще й над картою зелених насаджень в містах.