Колись доводилося стикатися з дилемою, що купити: новий шарф чи нову клавіатуру? Науковці з Массачусетського технологічного інституту нещодавно вирішили цю «наболілу» проблему, запропонувавши варіант два в одному – в’язану музичну клавіатуру.
Більшість клавіатур світу якоюсь особливою гнучкістю не відзначаються. Тому, на думку розробників, KnittedKeyboard має стати поштовхом до докорінної зміни уявлень про те, якою має бути музична клавіатура – інтерактивна, зі звичним порядком клавіш і… в’язана.
Як пояснює інженер і дизайнер Ірманді Вікаксоно, ця музична клавіатура є м’якою та розтягується. Вона повністю зроблена з текстилю, що робить її естетично унікальною та приємною на дотик. І перевозити в багажі її зручно. Зроблена ця клавіатура способом машинної в’язки. Можливість запрограмувати будь-яку схему для в’язання дозволяє індивідуально налаштувати її вигляд, колір, кількість клавіш і октав, а також такі характеристики як м’якість, еластичність і електропровідність, подаючи в машину різноманітні звичайні та функціональні нитки.
Розпочався цей проєкт з наміру створити портативну складану клавіатуру для американського джазового піаніста Лайла Мейса, щоб той міг писати музику під час подорожей. Але згодом проєкт перетворився на дещо більше.
Музичний експеримент
В’язана клавіатура – то, звісно, скоріше, забавка. Але нічого поганого в цьому не має, адже такі експерименти, що привертають до себе увагу, можуть привести до доволі цікавих результатів. Зокрема, ця клавіатура пропонує новий спосіб грати окремі ноти, звукові ефекти та модуляції.
Портативними інструментами розробка Вікаксоно не обмежується. Він зазначає, що застосувань для електронного текстилю в житті є чимало, оскільки текстиль присутній абсолютно всюди. Йому подобається ідея переосмислення речей, якими ми постійно послуговуємося – шарф, сорочка, килим, обшивка сидіння тощо. Тому він працює, наприклад, над інтеграцією електроніки в сорочки для спортивного та медичного застосування і створенням килима, який розпізнавав би рухи людини, що стоїть на ньому.
Але чи можна перетворити таку клавіатуру на комерційний продукт?
Оскільки в’язана музична клавіатура зроблена машинним способом, який використовується індустрією повсюдно, комерціалізація проєкту, за словами розробника, цілком можлива. Адже машинна в’язка є рентабельною, відносно екологічною (практично не генерує відходів) і дозволяє кастомізацію продукту.
Чекайте на полицях магазинів? Мабуть. Коли-небудь.
Ось так поки що виглядає в’язана електроніка, розроблювана в Массачусетському технологічному інституті.