Оскільки у восьминогів дві третини нейронів розташовані у мацаках, кожна кінцівка фактично має власний мозок. Мацаки можуть зав’язуватися у вузол, відкривати пляшечки із захистом від дітей, і хапати об’єкти незалежно від їх форми чи розміру. Сотні присосків здатні міцно тримати навіть шорстку поверхню під водою. А тепер уявіть, якби робот так умів. Принаймні саме це зробили творці робота-восьминога з Бейханьського університету (Китай) та Гарвардської школи інженерії та прикладних наук (США).
Вчені створили м’яку роборуку, яка може хапати та пересувати різноманітні об’єкти, а також здійснювати з ними різні маніпуляції. Гнучка конструкція механічного мацака та його присоски дозволяють такій роботичній кінцівці міцно тримати предмети будь-якої форми, розміру та текстури: сире куряче яйце, айфон, великий надувний м’яч для гімнастичних занять тощо.
Універсальна кінцівка
«Більшість дослідників, яких цікавила концепція робота-восьминога, зосереджувалися або на імітації присосків, або на гнучкості кінцівки, але не на тому й іншому одразу. Те, що ми скомбінували обидві ці властивості, дозволяє використовувати для хапання об’єктів один маленький мацак там, де раніше знадобилося б декілька», – розповів Август Домель (August Domel), один із співавторів дослідження, яке було опубліковане у журналі Soft Robotics.
Імітація живої природи
Дослідження розпочалося з того, що науковці докладно вивчили структуру мацаків живих восьминогів, а також будову та розташування їхніх присосків.
«Хоча наш дизайн простіший, ніж його біологічний прототип, але ці вакуумні біоміметичні присоски дійсно можуть присмоктатися до майже будь-якого об’єкта».
Дослідники управляють цим механічним мацаком за допомогою двох коліщат. Один відповідає за згинання мацака, а другий створює вакуумну тягу, щоб задіяти присоски. Таким чином, мацак може прикріпитися до об’єкта, обгорнутися навколо нього, перенести його та випустити.
Механічний мацак було успішно випробувано на багатьох різних об’єктах, серед яких були тонкі пластикові плівки, чашки, пробірки, сирі яйця і навіть живі краби. Загострена форма робомацака дозволила йому витягати об’єкти навіть із місць, де не дуже розмахнешся.
Катя Бертольді (Katia Bertoldi), професорка прикладної механіки з Гарвардської школи інженерії та прикладних наук, зазначила: «Результати наших досліджень обіцяють стати не лише новим кроком до створення м’яких роботичних кінцівок, здатних маніпулювати структурно різними об’єктами. Вони також допомогли нам зрозуміти, чому різноманітні види восьминогів мають саме таку, а не іншу, форму мацаків».