Останнім часом через епідемію коронавірусу всі ми почали замислюватися, скільки ж мікробів можна знайти на тих поверхнях, яких ми постійно торкаємося. Тому нова розробка науковців з Університетського коледжу Лондона (University College London), покликана допомогти позбутися цих всюдисущих мікробів, є зараз надзвичайно доречною. Вчені розробили спеціальне покриття, яке активується під дією світла і являю собою, по суті, антибактеріальне золоте напилення.
Точніше воно містить крихітні хімічно модифіковані грудочки золота, вкриті полімером з барвником «кристалічний фіолетовий». Цей барвник має антибактеріальні та протигрибкові властивості. У поєднанні з золотом він виділяє перекис водню з тією самою антибактеріальною дією (чому, власне, перекис водню можна побачити у складі різноманітних мийних засобів, від порошку для прання до таблеток для чищення зубних протезів).
Чим присвітити, щоб позбутися мікробів?
Хоча британські науковці – не перші, хто розробляє таке світлоактивоване покриття, результат їхніх досліджень обіцяє бути набагато зручнішим у вжитку. За їх словами: «Поява антибіотикорезистентних бактерій – серйозна загроза у сучасній медицині. Тому світлоактивовані засоби привернули до себе чимало уваги, як один із найперспективніших способів боротьби з такими бактеріями. Проблема досі полягала в тому, що для їх світлоактивації потрібна була або ультрафіолетова лампа, або джерело дуже сильного білого світла».
На відміну від попередніх розробок, це антибактеріальне золоте напилення активується звичайним рівнем освітлення, яке й так доступне в приміщеннях. Тобто воно зможе знайти своє застосування у повсякденному житті.
«Ми плануємо використати таке напилення для захисту медичних приладів: катетерів, трубок, а також для лікарняних поверхонь, яких часто торкаються», – розповів професор хімії Айвен Паркін. «Його також можна було б наносити на корпуси телефонів та клавіатури».
Команда науковців продемонструвала, що таке світлоактивоване покриття здатне впоратися з різними видами бактерій. В ході тестів для того, щоб вбити бактерій Escherichia coli (кишкова паличка) та Staphylococcus aureus (золотистий стафілокок), вистачило освітленості в 312 люкс, що є десь нижньою межею для офісного освітлення.
«Грудочки золота в нашому напиленні виробляють перекис водню під дією світла та вологи», – пояснив професор Паркін. «А оскільки ці грудочки містять лише по 25 атомів золота, насправді коштовного металу на таке антибактеріальне золоте напилення піде не так вже й багато. Тобто воно буде достатньо недорогим, щоб використовуватися у широкому вжитку».
Наразі дослідники співпрацюють з кількома компаніями, щоб розробити комерційний продукт.