Роботи мають неабиякий потенціал для допомоги людям з обмеженою рухомістю. Наприклад, в теорії робоасистент здатен вдягти людину або допомогти їй вдягтися самій. Щоправда, це завдання не з легких, адже воно вимагає від робота водночас зграбності, безпеки та швидкості.
Але нещодавно дослідники з Массачусетського технологічного інституту розробили алгоритм, який уможливлює це, знайшовши золоту середину між можливостями машини і людськими потребами. На відміну від попередніх алгоритмів, які не дозволяли роботові штовхати людину взагалі, нова розробка науковців дозволяє йому безпечні поштовхи.
Людині від початку притаманна властивість підлаштовуватися під інших. Роботові ж доводиться вчитися цьому з нуля. Наприклад, людині нескладно допомогти вдягтися іншій людині, оскільки ми інстинктивно знаємо, як треба тримати одяг, як згинається рука, як відреагує тканина тощо. Натомість робота треба спершу запрограмувати на все це.
Раніше з міркувань безпеки алгоритми взагалі забороняли роботам штовхати людей. Проте це, як виявилося, може призвести до того, що робот просто завмре, не здатний виконати поставлене перед ним завдання.
Щоб вирішити цю проблему, американські науковці по-новому поглянули на те, що вважати безпечними рухами робота. Окрім уникнення зіткнень вони додали роботу дозвіл на безпечний контакт із людиною для виконання поставленого завдання.
Тобто такий робоасистент здатен вдягти людину, навіть якщо вона в цей момент щось робить. Скролить телефон, наприклад.
Можливим це є тому, що робоасистент тепер має численні моделі для різних ситуацій, а не одну-єдину, як це було раніше. Цей багатогранний підхід передбачає і нові правила безпеки, і прогнозування рухів людини, і відстежування фідбеку для безпечнішої взаємодії.
Це дослідження наразі ще перебуває в роботі, але його ідеї застосовні не лише для вдягання. Загалом, кінцева мета проєкту – дати роботам можливість допомагати людям з інвалідністю.
Читайте також:
Підвісити робоасистента насправді можна хоч би й зі стелі.
А ще однією роботизованою штукою, яка підвищує рухомість людини, є шостий палець (точніше, третій великий палець на руці).