Навряд чи хтось схоче для себе светр, на виготовлення якого пішла пряжа з людської шкіри. Проте такі нитки, вирощені зі справжніх клітин шкіри людини, обіцяють стати новим словом у медицині. Зокрема, у тому, що стосується пересадки тканин чи відновлення механічних пошкоджень різних органів.
Результати дослідження нещодавно були викладені у журналі Acta Biomaterialia.
В чому переваги?
Такий «людський текстиль» був розроблений вченими з Французького національного інституту здоров’я та медичних досліджень (Institut national de la santé et de la recherche médicale). На відміну від синтетичних матеріалів, які наразі використовуються для накладання швів чи як каркас для відновлення тканин, пряжа з людської шкіри не викликає з боку імунної системи реакцій, які можуть спричинити запалення. Натомість, їх можна легко вплести у власні тканини пацієнта без ризику відторгнення.
Як роблять пряжу з людської шкіри?
Керівник проекту, Ніколас л’Ере (Nicholas L’Heureux), розповів, що вони вирощують клітини дорослої людини у спеціальних пластикових боксах. На цьому пластику клітини синтезують так звану позаклітинну матрицю, яка являє собою каркас практично всіх органів. Якщо дотримуватися належних умов, клітини сформують на дні боксу безперервний шар.
Після цього отриману матрицю розрізають на стрічки кілька міліметрів завширшки. Їх можна використовувати або поодинці, або плести з них нитки, які матимуть вже дещо інші механічні властивості. З цим матеріалом можна здійснювати будь-які маніпуляції, характерні для текстильної промисловості: плести, в’язати, заплітати у косу тощо.
Практичне застосування
В якості доказу концепції дослідники продемонстрували на лабораторних щурах, як таким шовним матеріалом можна зашивати рани.
І хоча робота над цим проектом триватиме ще довго, деякі дотичні розробки л’Ере вже знайшли своє застосування у лікуванні пацієнтів. Наприклад, такі матриці з людських клітин використовуються в лабораторіях в якості каркасу під час вирощування шкіри для пересадки потерпілим від опіків. Пряжа з людської шкіри застосовується також для відновлення розірваних нервових волокон, а ще деякі дослідники експериментують з виготовленням зв’язок і серцевих клапанів для пересадки їх пацієнтам.
Подальші перспективи
Одна з цілей, яку ставлять для себе дослідники – сплести з такої пряжі кровоносні судини, які можна було б використовувати для пересадки людям. Поки що вчені експериментують з властивостями нового матеріалу та роблять прототипи. Але незабаром вони почнуть тестувати цю технологію на тваринах, а там і до клінічних випробувань черга дійде. Зокрема, це стосується пацієнтів, яким потрібна операція коронарного шунтування, шунтування судин ніг або які готуються до гемодіалізу.