Вітрогенератори – ефективний метод отримання відновлюваної енергії. Але навряд чи більшість з нас в найближчому майбутньому зможе дозволити собі персональну вітрову турбіну. Втім, нещодавно дослідники з Китайської академії наук в Пекіні представили невеличкий пристрій, який обіцяє в майбутньому дати кожному доступ до енергії вітру. Такий персональний вітрогенератор використовує енергію того легкого вітерцю, що здіймається від швидкої ходи.
Цей пристрій являє собою не вітрову турбіну, а наногенератор, що складається з двох пластикових стрічок у трубці, які тріпочуть від руху повітря. Коли ці дві пластикові стрічки труться одна об одну, відбувається процес під назвою трибоелектричний ефект і генерується електричний струм. Це схоже на ту статичну електрику, від якої волосся стає сторчма, якщо потерти надувну кульку об голову.
Після цього струм перенаправляється до мініатюрного генератора за допомогою срібних електродів. І хоча ефективність такого перетворення вітру в енергію відбувається з більшими втратами, ніж у звичайній вітровій турбіні, все ж вона є вищою, ніж у аналогічних пристроїв, які досі намагалися використовувати для такого збору енергії.
Прототип пристрою здатен генерувати 2,5 мілівати (мВт) енергії. Цього достатньо, щоб, скажімо, ввімкнути 100 маленьких LED-лампочок. Тобто, той же iPhone у такий спосіб, пробігшись, не зарядиш. Проте дослідники планують збільшити масштаби цієї системи генерування енергії, що зробить її більш придатною для практичного використання. Згодом вони навіть збираються створити велетенські версії таких пристроїв, щоб їх можна було розміщувати в місцях, де традиційну вітрову турбіну спорудити неможливо. Наприклад, на дахах деяких будинків.
Вітряки чи стрічки?
Дослідники стверджують, що такий персональний вітрогенератор створювався не з наміром замінити ним нинішні технології генерування електричної енергії з енергії вітру. Його метою є вирішення тих проблем, які заважають впровадженню вітрових турбін.
До того ж, для вітрових турбін потрібні магніти та котушки, ціни на які є фіксованими. Натомість вітрогенератор, що працює від швидкої ходи, може бути зроблений зі значно дешевших матеріалів.
Більше того, такі трубки з пластиковими стрічками можна без зайвого ризику встановлювати як в містах, так і на природі, оскільки в них немає елементів, що крутяться і об які можна випадково поранитися.
Наукова праця, присвячена цьому пристрою, була нещодавно опублікована у журналі Cell Reports Physical Science.
Ще одним способом зробити відновлювану енергію вітру доступною для всіх є ця ініціатива німецьких інженерів, які перетворили вітрогенератори на повітряних зміїв.