У спекотний день від ввімкненого на повну кондиціонера вам, може, й полегшає, але чи радітимете ви, коли настане час сплачувати рахунки за електроенергію? Певно що ні. Але що як ваша домівка лишалася б влітку прохолодною і без електрики? Ця ідея і лягла в основу нового винаходу професора інженерної справи І Чжена, який працює в Північно-Східному університеті, що в Бостоні, і спеціалізується на наноматеріалах. Він створив екологічний матеріал, так званий «охолоджувальний папір», який здатен охолоджувати будинки та інші об’єкти.
Винахідник переконаний, що його новий матеріал є ідеальним покриттям для дахів житлових, офісних та індустріальних будівель.
Цей папір не лише відбиває сонячні промені, а й витягує надлишкове тепло зсередини будинку – тепло, яке випромінюють і електроприлади, і гарячі каструлі, і людські тіла.
Блендери та екологія
Зроблений охолоджувальний папір, власне, з паперу. Пориста мікроструктура його волокон вбирає тепло всередині будинку і перенаправляє його назовні.
Ця ідея спала на думку І Чжену тоді, коли він зазирнув у кошик для паперів і замислився, чи не можна якось простіше переробити всю цю купу викинутого паперу.
Тоді він взяв звичайний кухонний блендер і змолов цей папір на однорідну масу, яку потім перемішав з основною складовою тефлону. У такий спосіб він і отримав водостійкий охолоджувальний папір, яким можна вкривати будинки. А далі винахідник і його команда випробували здатність такого матеріалу лишатися прохолодним за різної температури та вологості.
Як виявилося, цей папір знижує температуру повітря в приміщенні десь на 6 градусів Цельсія. До того ж, він є не настільки дорогим, щоб переоблаштування домівок влетіло у копійчину.
Екологічність охолоджувального паперу не обмежується його енергоощадністю. Після того як над ним попрацюють сонце та погодні умови, він підлягає вторинній переробці. Його можна знову змолоти на порох, з якого зробити нові аркуші, що анітрохи не втратять свого охолоджувального ефекту.
Винахідник сподівається, що його розробка не лише зменшить витрати на електроенергію, а й стане ще одним способом протидії кліматичним змінам.
Весь процес створення та тестування нового матеріалу був опублікований в журналі Applied Materials & Interfaces – дослідження, яке принесло І Чжену грант від National Science Foundation CAREER Awards.
Фото в тексті – Ruby Wallau
Ідея, що білий колір допоможе нам боротися з глобальним потеплінням, вже якийсь час циркулює серед науковців і винахідників.
А інноваційна двостороння тканина «Янус» здатна створити подібний ефект в окремо взятій футболці.