Науковці вже знайшли спосіб вирощувати м’ясо в лабораторії, культивуючи тваринні клітини, доки вони не перетворяться на котлету для бургера. А тепер дослідники з Массачусетського технологічного інституту сподіваються зробити те ж саме з рослинними клітинами, щоб швидко вирощувати деревину в лабораторії, а не чекати десятиліттями, доки дерево виросте саме. Маючи таку технологію, деревину навіть можна вирощувати у вигляді доволі складних форм (наприклад у формі стола), щоб зменшити шкоду, яку завдає довкіллю лісозаготівельна та будівельна промисловості.
У своїй статті, опублікованій в Journal of Cleaner Production, дослідники описали, як вони виростили подібну до деревини рослинну тканину з клітин листя цинії. Для цього не знадобилося ані ґрунту, ані сонячного світла.
Луїс Фернандо Веласкес-Гарсія, очільник Microsystems Technology Laboratories при МТІ, заявив: «Рослинні клітини подібні до стовбурових клітин. Вони мають потенціал стати багато чим».
«Даючи установку» рослинним клітинам набувати потрібної форми, можна створити набагато економніші матеріали, пояснила Ешлі Беквіз, інженерка та основна авторка статті.
«Дерева ростуть у вигляді високих циліндричних стрижнів, але високі циліндричні стрижні ми у промисловості використовуємо рідко. Тож нам доводиться зішліфовувати купу матеріалу, який ми вирощували 20 років, але який тепер перетворюється на відходи», – зазначила дослідниця.
Натомість ідея полягає в тому, щоб вирощувати практичніші структури: прямокутні дошки чи дійсно стіл, який не треба збирати. Така технологія, цілком імовірно, дозволить скоротити площу вирубання лісів.
Що спільного між деревиною та м’ясом?
Сама ідея подібна до вирощування м’яса в лабораторії (клітинна культура): дослідники вирощують ізольовані тканини замість усієї рослини. Але, як стверджує Беквіз, рослинні клітинні культури простіше виростити, ніж тваринні. Тобто вирощена в лабораторії деревина та вироби з неї повинні швидше, ніж культивоване м’ясо, стати дешевшою альтернативою.
Для харчових продуктів ця технологія, на думку Веласкеса-Гарсії, не підійде, але це лише пришвидшить її виведення на ринок, адже перевірка якості буде в цьому разі не такою складною. Натомість можливість вирощувати деревину в лабораторії була б корисною для виробництва багатьох речей, від меблів до ниток.
Наразі дослідження перебуває на дуже ранньому етапі, тож стола, вирощеного з цинії, доведеться чекати ще довго. Але успішна культивація рослинних клітин дала початок новому способу виробництва біоматеріалів. Цей процес згодом допоможе відмовитися від пластику на користь біорозкладних матеріалів, як це зробив, наприклад, японський стартап, який будує космічні супутники з дерева.