Команда вчених з Університету Осаки у Японії створила робота, який відчуває біль. Принаймні, якщо його вдарити електричним струмом, він скривиться у гримасі болю. Цей проект покликаний з’ясувати, як можна навчити штучний інтелект емпатії.
Розроблена науковцями штучна система рецепторів болю була встановлена роботові «Аффетто» (Affetto). Він має подобу гіперреалістичної голови дитини. Інженери зібрали його у 2018 році. Цей робот здатен абсолютно реалістично відтворювати різні вирази обличчя, властиві людям, та посміхатися, супитися чи робити різні гримаси у відповідь на дотик. Дослідники стверджують, що це потенційно може значно поглибити взаємодію людей та андроїдів.
Щоб створити «Аффетто» дослідники свого часу ідентифікували 116 різних точок обличчя та проаналізували механізми, які необхідні для відтворення виразної міміки. Наразі ж вони намагаються зробити так, щоб цей робот відчував біль. Професор Мінору Асада (Minoru Asada), провідний дослідник проекту та президент Асоціації робототехніків Японії, сподівається, що результатом цієї наукової роботи з часом стане створення машин, які будуть здатні відчувати емпатію та усвідомлюватимуть, що таке мораль.
Професор Мінору Асада так висловився про свій задум: «У Японії ми віримо, що навіть неживі об’єкти мають душу. І в цьому сенсі робот, зроблений з металу, нічим не відрізняється від людини. Тобто предмети відмежовує від людей не так вже й багато».
Людину зрозуміє лише той, хто відчуває біль
Штучна система рецепторів болю була продемонстрована нещодавно, в рамках конференції Американської асоціації сприяння розвитку науки (American Assocation for the Advancement of Science), яка проходила у Сіетлі. Професор Асада та його команда сподіваються, що наділення роботів рецепторами болю дозволить цим машинам розвити в собі емпатію через співчуття до людського страждання. Відповідно, це зробить таких супутників людей більш чуйними. Ця група науковців ставить собі за мету розробку таких роботів, які б змогли допомагати літнім людям. Завдання досить актуальне, враховуючи поступове старіння населення Японії. Роботи могли б надавати фізичну та емоційну підтримку тим літнім людям, які живуть самі.
«Загалом, я переконаний, що роботи будуть здатні ефективніше вписуватися у суспільство та налагоджувати зв’язки з людьми тоді, коли їхні тіла стануть більш чутливими та виразними. Тому я й намагаюся створити голову андроїда, яка буде здатна до людської міміки та наділена чутливими тактильними сенсорами. І я впевнений, що одного дня людство створить таких роботів, яких буде дуже складно відрізнити від людей».