Уявіть собі світ, у якому немає пультів, термостатів чи вимикачів світла. Дослідники з Массачусетського технологічного інституту саме це й зробили і знайшли спосіб використовувати графіті замість пульта управління. Тобто користувацький інтерфейс можна створити, просто напиливши спеціальну фарбу на предмети повсякденного вжитку.
Така техно-фарба «SprayableTech» дозволяє користувачам створювати власні панелі управління, наносячи фарбу-провідник на достатньо шорсткі поверхні.
Наприклад, фарбу-провідник, яка містить в собі сенсори, можна напилити на бильце дивану, щоб використовувати сам диван як пульт від телевізора. До такого намальованого інтерфейсу додається мікроконтролер, який інтерпретує візуальні дані. Таким чином переключити канал чи зробити звук гучніше можна, провівши по підлокітнику рукою.
Від пульта для телевізора до смарт-міста
За словами Майкла Весселі (Michael Wessely), одного з дослідників: «SprayableTech має настільки гнучке застосування, що таку систему, цілком імовірно, можна буде використовувати не лише для того, щоб перетворювати стіни чи інші поверхні на інтерфейс. Техно-фарба може знайти своє застосування у масштабних проєктах зі створення інтерактивних смарт-міст та й взагалі змінити інтерактивну архітектуру будь-якого публічного простору. Ми вважаємо її інструментом, який дозволить людям взаємодіяти зі своїм середовищем у абсолютно новий спосіб».
Природно, що така технологія не обмежується самими лише меблями.
Інженери МТІ також створили набір інструментів, який дозволяє користувачам проектувати власний інтерфейс, визначаючи, наскільки чутливими повинні бути сенсори та як мають виглядати кнопки й бігунки. Це дозволяє, наприклад, зробити веселковий інтерфейс для перемикання світла у будинку, щоб освітлення змінювало свій колір залежно від того, над яким кольором цієї веселки помахає рукою користувач.
В якості експерименту дослідники використали SprayableTech, щоб створити на ліхтарі дисплей служби для туристів. Таке графіті замість пульта дозволяло отримати аудіодовідку щодо визначних місць неподалік та маршрутів громадського транспорту. А на бетонній опорі намалювали інтерфейс управління музичним центром.
Дослідники сподіваються, що така нова технологія дозволить створити у публічних місцях більш дружній інтерфейс, відмовившись від величезних скляних дисплеїв, на яких швидко мерехтять зображення, і які вже встигли міцно вкорінитися в поп-культурі (варто поглянути лише на такі фільми як «Матриця», «Залізна людина» чи «Місія неможлива»).
«У майбутньому ми плануємо співпрацювати з художниками графіті та архітекторами, щоб реалізувати весь потенціал такого намальованого інтерфейсу як у інтерактивних будинках, так і у масштабах смарт-міст», – пояснив Майкл Весселі.