З усіх чуттів саме сприйняття запаху найважче дається штучному інтелекту. Втім, науковців це не зупиняє. Тому нещодавно дослідники з компанії Intel та Університету Корнелла навчили нейроморфний чіп розпізнавати запах 10 небезпечних хімічних речовин. Вчені припускають, що у майбутньому такі «електронні носи» дозволять роботам виявляти зброю, вибухівку, наркотичні речовини та навіть хвороби.

Набіль Імам (Nabil Imam), старший дослідник Intel Labs, який працював над розробкою нейроморфного чіпу Loihi, заклав у машину таку здатність розпізнавати запахи, яка імітує роботу біологічного мозку людей та тварин. Для цього компанія Intel співпрацювала з Університетом Корнелла, вивчаючи, як само змінюються електричні імпульси у мозку, коли тварина відчуває якийсь запах. І вже на основі цього науковці з Intel Labs склали алгоритми, які дозволили відтворити відповідні імпульси у нейроморфному силіконі.

Компанія Intel стверджує, що такий електронний ніс здатен ідентифікувати 10 запахів – зокрема ацетон, аміак та метан – навіть у середовищі, яке й так наповнене іншими сильними запахами. За словами компанії, це дозволить використовувати такий чіп у реальних умовах, де поряд із запахом небезпечної хімічної речовини цілком можуть бути присутні інші сильні запахи, такі як парфуми чи їжа.

Нейроморфний чіп Loihi до того ж успішно вивчив кожен запах на основі одного-єдиного зразка. Особливо це вражає, якщо взяти до уваги, що всім іншим технологіям глибокого навчання потрібно щонайменше 3000 зразків, щоб вивчити щось настільки докладно.

Навіщо машині електронний ніс?

«У майбутньому портативні електронні носи на основі нейроморфних чіпів могли б використовуватися лікарями для діагностики хвороб, службами безпеки в аеропортах для виявлення зброї та вибухівки, поліцією та прикордонниками для пошуку та вилучення наркотиків. Їх можна використовувати навіть для розробки ефективнішої пожежної сигналізації чи датчиків чадного газу.

Звісно, такі електронні носи ще є куди вдосконалювати. Подібно до розпізнавання зображень, справжнє розпізнавання запахів вимагає здатності розрізняти дуже схожі стимули. Наприклад, фрукти, які схоже пахнуть, такій нейроморфній системі як Loihi буде складно відрізнити один від одного і однозначно ідентифікувати..

«Розуміння того, як саме нейронні зв’язки у біологічному мозку розв’язують ці складні обчислювальні проблеми, може послужити нам важливою підказкою для розробки ефективного та потужного машинного інтелекту», – зазначив Набіль Імам. Інакше кажучи, якщо ми з’ясуємо, яким чином мозок сприймає запахи, це зможе докорінно змінити підхід до створення штучного інтелекту.

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Графіті замість пульта управління: фарба-провідник перетворює будь-яку поверхню на інтерфейс

Дослідники знайшли спосіб використовувати графіті замість пульта управління, напиливши спеціальну фарбу на предмети повсякденного вжитку.

Крихітний музей для домашніх улюбленців: на що здатні художники, коли у них є вільний час

Кумедний музей для домашніх улюбленців, де можна знайти копії відомих картин, але з гризунами замість людей, було створено британським творчим дуетом.

Платформа Playform пропонує кожному креатору тренувати штучний інтелект з нуля особисто для себе

Платформа Playform намагається зробити мистецьку сторону штучного інтелекту доступною для креаторів та пропонує зручний інтерфейс.

Borderlands Science: як відеогра допомагає науковцям вивчати мікрофлору людського тіла

Нова інтерактивна міні-гра Borderlands Science – це спосіб допомогти науковцям, які працюють у галузі біомедицини та вивчають мікрофлору людського тіла.

Рейтинг популярних сайтів за березень 2020 від Kantar

Рейтинг популярних сайтів за березень 2020 від Kantar

Згідно з даними Kantar CMeter, новинні ресурси та освітні портали для школярів суттєво збільшили свої охоплення у березні. Також українці шукали лікарські ...

ArtOfQuarantine_Cover_1920x180

Шедеври світового живопису закликають протистояти коронавірусу

Міністерство культури та інформаційної політики України підтримало інформаційну кампанію «Мистецтво Карантину», ідея якої належить креативній агенції LOOMA. Надзвичайна ситуація, масова ...