Вчора Google випустила новий експериментальний додаток для системи Android, призначений для того, щоб полегшити спілкування людям з порушеннями моторики та мовлення. Додаток Google Look to Speak дозволяє користувачам рухами очей обирати на телефоні потрібну фразу з попередньо складеного списку. Додаток є доступним для всіх. Він сумісний з усіма версіями системи, починаючи з Android 9.0.
До розробки цього додатка команда Google залучила медика Річарда Кейва, який спеціалізується на мовній терапії та працює з людьми, у яких проблеми з моторикою і мовленням. Особливо з тими, хто не може розмовляти вербально і потребує допомоги у спілкуванні.
Цей додаток розрахований на мобільні пристрої і призначений доповнювати складніші реабілітаційні технології. Розташувавши телефон трохи нижче від рівня очей, користувач може, поглянувши вправо чи вліво, вибрати потрібну фразу зі списку, яка потім буде озвучена пристроєм вголос. Ці фрази можна персоналізувати. Зокрема, можна записати для озвучення власний голос користувача. Компанія запевняє, що всі дані, які збирає додаток Google Look to Speak, є конфіденційними і ніколи нікуди не передаватимуться з телефону.
Плюси та мінуси
Втім, є у цього додатка один недолік: саме меню, з якого можна відредагувати список фраз та налаштувати відстежування напрямку погляду фронтальною камерою, поглядом не управляється. Тобто для цього треба вручну понатискати на екран.
Річард Кейв розповів, що розробники Look to Speak зв’язалися з людьми, яким цей додаток міг би бути корисним. Разом вони з’ясували, що такий додаток може стати в пригоді в умовах, коли іншими реабілітаційними технологіями скористатися неможливо. Наприклад у транспорті, під душем, на природі, в якійсь надзвичайній ситуації.
«Він уможливлює діалог там, де раніше була лише тиша. І я радий почути, що можуть сказати ці люди», – заявляє Кейв.
Google Look to Speak є одним з проєктів програми Start with One, Invent for Many, яка ведеться на платформі Experiments with Google. Кожен з цих проєктів почався зі співпраці з однією-єдиною людиною, щоб в перспективі перетворитися на щось корисне для ширшої спільноти. Серед цих проєктів є і нескінченний генератор пісні Bad Guy Біллі Айліш, і так звана Teachable Machine – вебінструмент, який дозволяє користувачам створювати моделі машинного навчання, навіть не знаючись на програмуванні.
Над аналогічною технологією, яка відстежує напрям погляду і у такий спосіб допомагає спілкуватися людям з порушеннями моторики та мовлення, працювала також компанія Microsoft. Її система (теж орієнтована на смартфони) називається GazeSpeak.