На даху одного із заводів неподалік від Цюриху можна побачити ряд велетенських машин, які витягують з повітря вуглекислий газ. Частина вилученого у такий спосіб газу надсилається у Чикаго, де стартап під назвою Aether робить з нього перші в світі вуглецево-нейтральні діаманти.
Раяну Шерману та Дену Войно, співзасновникам стартапу, ця ідея спала на думку після того, як вони прочитали книгу Пола Гокена «Drawdown».
За словами Шермана: «Нас наче осяяло: ти з вуглецю, я з вуглецю, ми живемо у світі на основі вуглецю. Вуглець в атмосфері – це дійсно погано, але в самому вуглецю, взятому окремо, нічого поганого немає. А діамант – це просто кристалізований вуглець».
Традиційний видобуток алмазів пов’язаний з численними проблемами: від експлуатації робітників до винищення лісів та забруднення води. Діаманти, вирощені в лабораторії, позиціонуються як етична альтернатива, але виготовляють їх з невідновних корисних копалин. Шерман і Войно натомість знайшли спосіб робити діаманти з вуглекислого газу, видобутого з повітря. Після того як швейцарська компанія Climeworks вилучає з повітря вуглекислий газ, Aether очищує його і за два-три тижні в реакторі він перетворюється на діамант.
Вичерпний ресурс
Стартап робить з таких діамантів ювелірні прикраси, які мають приваблювати покупців насамперед своїм дизайном, а не лише ідеєю захисту природи. Адже, як стверджує Раян Шерман, в тій же Америці більшість людей взагалі не замислюються про те, який вуглецевий слід вони лишають по собі. Варто зазначити, що для жителя США вуглецевий слід в середньому становить 16 тонн. А 2-каратний діамант Aether компенсує десь два з половиною роки викидів вуглецю на особу.
Шерман також нагадує, що діамантовій індустрії з часом неминуче доведеться відмовитися від видобутку природних алмазів, оскільки їх світовий запас поступово вичерпується.
«Пік видобутку для діамантової індустрії вже минув, – стверджує він. – А отже кожного наступного року з алмазних копалень отримуватимуть все менше природних алмазів. Очікується, що до 2040 року видобуток алмазів у світі скоротиться вдвічі. Для нашого ринку це чудово, оскільки така ситуація служить невидимим поштовхом. Алмазів видобувають все менше, хоча попит на них росте. Настав час шукати новий спосіб отримання алмазів».
Окупність екоініціатив
Для таких компаній як Climeworks, що першими випробовують технології вилучення вуглецю з повітря, діаманти також є перспективним ринком. Вилучення вуглецю – дуже недешева технологія, особливо якщо порівняти її, скажімо, з насадженням дерев, і мало хто готовий фінансувати її як спосіб вуглецевої компенсації. Відповідно, компанії, що розвивають такі екотехнології, мають самі шукати для себе виходу на ринок і досягати окупності.
Наразі Aether випускає діаманти з вуглекислого газу невеликими партіями, але за потреби цей процес можна масштабувати. Перші ювелірні вироби Aether підуть у продаж на початку 2021 року.