Як нещодавно з’ясувалося, інженери Військово-морських сил США винайшли пристрій, який зупиняє мовлення людини. Називається цей пристрій AHAD, тобто Acoustic Hailing and Disruption.
Цей пристрій, який належить до зброї несмертельної дії, записує мовлення людини і прицільно програє мовцеві його власні слова із затримкою у лічені мілісекунди, перериваючи потік думок та зупиняючи людину на півслові.
Хоча, як пише NewScientist, патент на пристрій AHAD був поданий ще в 2019 році, згадали про цей винахід лише нещодавно. Як пояснюють патентні папери, цей пристрій двічі «відлунює» слова людини – моментально та з короткою затримкою. Це створює ефект відкладеного акустичного зворотного зв’язку (delayed auditory feedback), який змінює сприйняття мовцем власного голосу.
«Додавання іншого джерела аудіофідбеку, яке транслюється з достатньо довгою затримкою, порушує концентрацію мовця і ускладнює подальше мовлення», – стверджує опис пристрою.
Націлена дія
Пристрій AHAD може бути націленим на лише одного конкретного мовця, не зачіпаючи більше нікого поблизу від нього. Пристрій використовує мікрофони та динаміки направленої дії, щоб записати один конкретний голос. Тобто трансляція такого аудіозапису буде чутна лише однією людиною.
Тут доволі легко уявити підступну гру, коли людину спантеличує той факт, що їй вчувається якийсь дивний голос, якого більше ніхто поряд із нею не чує. Так можна навіть навести на думку, що у вас слухові галюцинації, адже інші люди цього аудіофідбеку не почують.
Цікаво, втім, і те, що пристрій AHAD діятиме не на кожного. Як стверджує видання Popular Mechanics, дуже впевненим у собі людям такий фідбек не заважатиме. Більше того, він навіть може зробити їх ще кращими промовцями.
Такі непередбачувані результати є, власне, однією з причин, чому військові не планують перетворювати цей пристрій, який зупиняє мовлення, на щось окрім суто лабораторного експерименту.
Ось коротка демонстрація того, як працює AHAD:
Технологія відлунювання голосу використовується і в мистецтві, як, наприклад, в «стіні звуку» від польських дизайнерів, яка може заспівати голосом свого слухача.