27 жовтня відбудеться онлайн-презентація проєкту Оксани Чепелик «VR Колайдер»

Арт-резиденцію в ZK/U — Центрі мистецтва і урбаністики в Берліні, фокусом якого є «місто», було переформатовано в онлайн VR-проєкт, що працює з темою «міста і кордони». «VR Колайдер» об’єднує попередні стадії розвитку проєкту і дослідження за темою «міста і кордони», де розглядаються міста:

 • Берлін, що до 1989 року був розділений Берлінським муром, зведеним за наказом державного керівництва СРСР від 13 серпня 1961 року;
 • Прип’ять, атомне місто, що 34 роки тому спорожніло і опинилося в Чорнобильській зоні;
 • Слов’янськ і Маріуполь, що знаходяться найближче до «гарячого» кордону на Сході України;
 • Луцьк та Ужгород, що знаходяться найближче до Західного кордону, що межує з ЄС. 

Колайдер у фізиці досліджує зіткнення квантових часток, аби досліджувати дивну речовину, антиречовину, бозон Гіґґса, частку, здатну подорожувати назад в часі. Проєкт стосується подій, які відбувалися в різних урбаністичних ландшафтах і вплинули на подальший історичний розвиток. Часопростір в проєкті відображається у відеопанорамах, які складаються з 24-60 відеофрагментів. Рухаючись з прискоренням в арт-колайдері, вони активують механізм аудіовізуальних стрибків, де певні фрагменти поступово заміщаються архівними кадрами з наступними «трансмутаціями» (термін Марі Кюрі). 

«VR Колайдер» — це архітектурна структура, яка складається з чотирьох платформ, що зависла як космічна станція на орбіті планети Земля, вловлюючи і декодуючи вібраціії нашого часу. 

проєкт Оксани Чепелик
віртуальний колайдер
VR Колайдер

Платформа Прип’яті демонструє мультимедійний проєкт «Генезис», що працює з темою генофонду нації. Проєкт трансформований у VR за участі Mult VR для виставки ARTEFACT+MADATAC за підтримки УКФ.

Чорнобильська катастрофа слугувала поштовхом для утвердження самосвідомості народу і, власне, формування нації. У проєкті визначаються два вектори, направлені у минуле та в майбутнє. Він демонструє простір зі стінами-екранами з відео 2D і 3D УЗД плоду і мізансценами, які розігруються на тілі вагітної жінки, як відсилка до цивілізаційних та екзистенційних катастроф. Адже мініатюрні фігурки людей, що завмерли на поверхні сфери живота матері, формують образ цивілізаційного поля планети Земля. А над головою зависла повітряна куля із зображенням немовляти, що змінюється, приблизно, через 1,5 хвилини — при кожному наступному народженні в Україні. Цей об’єкт працює як моніторинг народжуваності в реальному часі. Форма кулі була обрана не випадково — бінарність опозиції мікро-макро виявляється сутнісною, коли відео на повітряній кулі, що демонструє зображення немовляти в променях ультразвуку, трансформує Біологічну клітину в Планету Людей. 

Звертаючись до подій, які сформували наш сьогоднішній світ, «VR Колайдер» піднімає такі питання:

 • Чи люди є елементарними частками в системі прискорювачів глобальних сил?
 • Чи енергія взаємодії здатна породити нові значення, нові форми мислення і нові шляхи існування в світі, наполягаючи на тому, що «інший світ можливий»?

Проєкт про відповідальність і залученість.

Всі віртуальні простори чотирьох платформ відтворюють певну хронологію та контексти. Зануритись у них можна з будь-якої точки світу просто з браузера комп’ютера, смартфона, чи у VR-шоломі. 

Проєкт реалізується і презентується за підтримки Українського культурного фонду, Sensorama і Carbon Community.


Довідка:

Оксана Чепелик — художниця, режисерка, архітекторка, провідна фахівчиня Інституту проблем сучасного мистецтва України і авторка численних статей і монографії «Взаємодія архітектурних просторів, сучасного мистецтва і новітніх технологій». У 2007 Оксана заснувала Міжнародний фестиваль соціальної скульптури в Києві.

Оксана Чепелик
 • 1997, 2007 — Премія ArtsLink та Independent Projects Award, США
 • 1999 — A.I.D.O. FilmVideo Award, Італія
 • 2003 — Werklietz Award, Німеччина
 • 2003, 2010 — Премії Фулбрайта (США)
 • 2013 — Премія Artraker, Лондон, Великобританія
 • 2013 — Премія Cinemadamare на МКФ у Венеції, Італія.
 • 2018 — Кращий проєкт року, Тайвань.

Її твори демонструвалися на численних фестивалях кіно, відео і нових медіа по всьому світу: у Нью-Йорку, Лондоні, Таллінні, Санкт-Петербурзі,, Лінці, Москві, Парижі, Берліні, Ліверпулі, Карлових Варах (категорія А), Тель-Авіві, Анкарі, Санта-Фе, Штутгарті, Барселоні та інших. Оксана організувала 15 кураторських виставок (Україна, Франція, США, Канада, Бразилія, Казахстан і Німеччина), 30 персональних виставок в Європі й Америці, і взяла участь у ряді колективних виставок (Росія, Німеччина, Литва, Україна, Франція, США, Швеція, Хорватія, Бразилія, Австрія, Македонія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Тайвань).


Пропонуємо вам поглянути на добірку останніх культурних і технологічних трендів, яку підготувала команда Nebo ideas agency.

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Ребрендинг для чаю grace від banda

banda розробили нову бренд-стратегію та оновили айдентику для чаю grace. Не новачка на українському ринку чаїв потрібно було повернути у ...

Мистецьке непорозуміння: в Сеулі пара домалювала графіті вартістю в півмільйона доларів

На виставці сучасного мистецтва в Сеулі молода пара вирішила домалювати одну з картин, що знаходилася в експозиції. Графіті американського художника ...

AIFF Talent Meetings — онлайн-події для всіх, хто цікавиться кіновиробництвом

Фестиваль «Незалежність» спільно з America House запрошують на AIFF Talent Meetings — серію онлайн майстер-класів для всіх, хто цікавиться виробництвом кіно. Спікери AIFF ...

Як страховики доять клієнтів: агенція Zulu Alpha Kilo показує метафору, яку важко ігнорувати

Реклама від агенції Zulu Alpha Kilo для платформи RATESDOTCA, де можна порівняти вартість страхових полісів, врізається у пам’ять надовго. Видовище ...

Літнім людям є що розповісти: Cadbury ділиться історіями і закликає спілкуватися

Cadbury і благодійна організація Age UK вирішили нагадати всім, що чимало людей, на жаль, так і залишаються на самоті навіть після локдауну.

Передвісники весни: дев’ять велетенських арт-інсталяцій, що занурюють у природу

Білі круки, цифрові квіти та гриби зі стелі – пропонуємо вашій увазі кілька велетенських арт-інсталяцій, які дозволяють хоча б подумки зануритися у природу.