Джанель Шейн, дослідниця, яка пише про дивацтва штучного інтелекту, скористалася алгоритмами машинного навчання, щоб згенерувати зображення типових для Дня святого Валентина цукерок у формі сердечок. Зрештою, машинний креатив постійно розвивається, тож згенерувати зображення солодкої валентинки за її текстовим описом не повинно бути так вже й складно, правда ж?
А от і ні.
Ця картинка була згенерована програмою Big Sleep за описом «цукерка-серце з написом «Be Mine». Програма використовує алгоритм OpenAI CLIP, щоб оцінити, наскільки добре зображення, створені генеративно-змагальною нейромережею, відповідають заявці користувача, і підштовхнути нейромережу до точніших результатів. Ця цукерка-серце, яка нагадує серце дуже віддалено і має якусь дивну м’ясисту текстуру, виявилася, на думку алгоритма, найточнішим відповідником заявці.
Муки творчості
Інші варіанти, видані на-гора машиною – теж не те, що ви б наважилися комусь подарувати. Натомість вони виглядають так, наче їх творець знає орган «серце», знає солодощі «цукерки», але й гадки не має, що таке «цукерка-сердечко», тому просто комбінує те, що знає.
За описом «цукерка-серце з написом «Kiss Me» штучний інтелект зробив отаке:
Але це ще квіточки. В одному зі свої попередніх експериментів Шейн випробувала машинний креатив у написанні романтичних фразочок, які можна помістити на листівки-валентинки. Вона завантажила в алгоритм такі стандартні фрази як «love you» або «call me», і штучний інтелект спробував, спираючись на них, згенерувати власні варіанти. Результати варіювалися від дивних, але більш-менш прийнятних «love bun», «dear me» та «love bot» до якоїсь тарабарщини на кшталт «time hug» і «bear wig», абсолютно не романтичної «stank love» і брутально лаконічного напису «hole».
Природно, що Шейн задала генераторові зобразити «цукерку-серце з написом «hole». У відповідь той видав їй рожеве, відносно анатомічної форми серце, яке, схоже, було кимось надкусане і втоптане у килим. Але не хвилюйтеся – дорога вам людина все ще зможе чітко прочитати напис «hole», викарбуваний на цій валентинці.
Далі експериментаторка спробувала видобути з машинного дуету CLIP та BigGAN якесь самостійно згенероване послання для цукерки-валентинки, але й тут вона зазнала невдачі. У відповідь на запит «цукерка-серце з написом» штучний інтелект втулив літери на кожен квадратний міліметр тієї злощасної цукерки.
Британська версія цих солодощів (так звані «conversation hearts») вийшла такою ж невдалою, але принаймні машини з якогось дива запхнули цукерку в пташку, тож виглядає вона нічогенько так.
Тоді Джанель Шейн вирішила спростити штучному інтелекту задачу, уточнивши, що послання має складатися лише з двох слів.
Так виглядає «цукерка-серце з написом із двох слів»:
Хтозна, якого демона викликає ця загадкова руна…
«Послання, розбите на три цукерки-серця» отримало оцінку «задовільно», і то лише за умови, що ви здатні прочитати тут зловісний заклик «RUN».
Цукерка, серце чи цукерка-серце?
Побачивши такий машинний креатив, дослідниця не могла не задатися питанням, чому всі солодкі валентинки, створені CLIP та BigGAN, були такими грудкуватими і мали колір крові та прошарків жиру. Вона попросила штучний інтелект знайти оптимальну ілюстрацію до слова «серце», і отримала ось що:
А зображення, згенероване на запит «цукерка», було таким:
Справлялося таке враження, наче штучний інтелект перестарався. Замість того, щоб шукати лише зображення «цукерки-серця», він прошерстив також усі доступні йому зображення сердець та цукерок у всіх сенсах, які тільки можна вкласти в ці слова. А потім замість цукерки-серця згенерував серце, обгорнуте у целофан.
Зображення, створене на запит «цукерка-серце з написом «Stank Love», цю теорію лише підтверджує.
Тоді Джанель Шейн замислилася, що ж буде, якщо попросити CLIP та BigGAN зобразити просто цукерку-серце. Чи вигадає штучний інтелект якийсь зв’язний напис самостійно? Чи, може, хоча б скомбінує органи та целофан у якусь цікаву конфігурацію?
Але на свій превеликий жаль, вона отримала від машин лише ось це: