Google Earth завжди була корисним інструментом для спостереження за планетою. А вчора вона отримала своє найбільше оновлення за останні кілька років, додавши, так би мовити, ще один вимір: час. Опція Google Earth Timelapse сполучає понад 24 мільйони супутникових знімків та два петабайти даних, щоб створити інтерактивний колаж і показати, як змінилася наша планета за період з 1984 по 2020 роки.
Подібна, але набагато простіша, функція швидкісної прокрутки була у Google Earth і раніше. Нинішнє ж оновлення пропонує тривимірне зображення всієї земної кулі. Користувачі можуть обрати практично будь-який куточок світу і вказати рік, який вони хочуть побачити.
Ресурси у відкритому доступі
Щоб ввімкнути цю функцію у Google Earth, можна просто перейти за посиланням g.co/Timelapse, або натиснути кнопку із зображенням корабельного штурвалу. Google пропонує також віртуальні тури конкретними локаціями. Наприклад Лас-Вегас, Ель-Кувейт або льодовик Колумбія, що на Алясці. Якщо ж комусь і цього недостатньо, Google виклала ось тут у відкритий доступ понад 800 відео, які можна безкоштовно скачати або переглянути на YouTube.
Спільно з Create Lab Університету Карнегі-Меллон, Google визначила п’ять ключових векторів, за якими змінювалася планета і які можна переглянути в Google Earth: лісовий покрив, зростання міст, глобальне потепління, джерела енергії та вразлива краса планети. Кожній з цих тем присвячено окремий віртуальний тур.
Мета Google – показати у переконливий та інтерактивний спосіб, як із плином часу змінилася наша планета, щоб люди краще розуміли, як впливають на світ поступ цивілізації та природні явища. Зрештою, одна справа – почути про танення льодовиків чи зникнення дощових лісів, і зовсім інша – побачити, як це відбувається.
Поглянути здалека
Фото, використані для опції Timelapse, були надані NASA та програмою USGS’s Landsat, а також ініціативою Євросоюзу «Коперник», чиї три супутники (Landsat-8, Sentinel 2a та Sentinel 2b) дозволяють Google отримувати нове зображення земної кулі кожні 2,5 дні.
Звісно, попри всі можливості супутників, нескінченної деталізації Timelapse не пропонує. На відміну від режиму перегляду вулиць на Google Картах, опція Timelapse розрахована лише на те, щоб показувати зміни, помітні на рівні ландшафту, а не такі речі, як зведення одного будинку чи прокладання однієї дороги.
Функція швидкісної прокрутки була вперше додана до Google Earth в травні 2013 року. Тоді користувачі отримали можливість переглядати двовимірні зображення з 1984 по 2012 роки. Цю функцію було суттєво оновлено у листопаді 2016 року. А відучора в Google Earth ми нарешті можемо побачити ще й у 3D, як змінилася планета за останні 37 років.