Кофеїн підвищує здатність зосереджуватися і розв’язувати проблеми, але нове дослідження, проведене вченим з університету Арканзасу, показує, що він не стимулює творчі здібності.
«У західних культурах кофеїн стереотипно асоціюється з творчими заняттями та способом життя, починаючи від письменників та їх кави, закінчуючи програмістами та їх енергетичними напоями. І в цих стереотипах є правда», — написала Darya Zabelina, доцент кафедри психології.
Хоча когнітивні переваги кофеїну — підвищена пильність, посилена концентрація уваги та покращення рухових показників — добре відомі, то за словами Darya, вплив стимулятора на творчість менш відомий.
У статті Zabelina диференціює «конвергентне» мислення від «дивергентного». Перший визначається як пошук конкретного розв’язання проблеми, наприклад, «правильної» відповіді. Друге характеризується генерацією ідей, де підійде великий набір влучних, нових або цікавих відповідей. У дослідженні було показано, що кофеїн покращує конвергентне мислення, хоча його споживання не мало значного впливу на розбіжне мислення.
Дослідження
Для дослідження 80 добровольцям випадковим чином дали таблетки кофеїну 200 мг, що еквівалентно одній міцній чашці кави, або плацебо. Потім їх перевірили на стандартні показники конвергентного та дивергентного мислення, робочої пам’яті та настрою. На додаток до результатів щодо творчості, кофеїн не вплинув істотно на робочу пам’ять. На додачу добровольці повідомили, що вони відчувають себе менш сумними.
«200 мг значно покращило розв’язання проблем, але не вплинуло на творче мислення, — сказала Zabelina. — Гірше також не стало, тому продовжуйте пити каву; це не завадить цим здібностям».
Фото на головній: Coffee Geek
Читайте також:
Як подолати стрес після затяжного карантину?
Творчість на карантині: велетенські тварини та крихітні інтер’єри