Gogolfest_Laboratory_for_Solutions_in_Digital – це інноваційний проєкт команди театру ДАХ. Він створює для глядацької аудиторії в Україні та за кордоном новаторський цифровий репертуар, який є прикладом синергії мистецтва та технологій.
Сучасний експериментальний театр ДАХ був заснований в 1994 році культурним реформатором та ентузіастом авангардного театру Владом Троїцьким. Зараз цей театр є трендсеттером в сфері поєднання класичного і сучасного мистецтва, культури і технологій. Він єднає спільноти, міста і країни та представляє Україну на світовій сцені.
Матеріал опубліковано в межах партнерства з TechUkraine.
Команда театру ДАХ ось уже кілька десятиліть працює над розвитком культурного середовища в Україні, веде просвітницьку роботу і щороку надихає та вражає аудиторію своїми новими проєктами. Найвідоміші з них такі:
DakhaBrakha
Заснований в 2004 році квартет DakhaBrakha виконує традиційні українські пісні нетрадиційно, поєднуючи народні мелодії зі справжньою збірною солянкою з неочікуваних стилів, запозичених у різних культур світу.
Dakh Daughters
Жіночий музичний гурт Dakh Daughters, заснований в 2012 році, є інтелектуальним «фрік-кабаре». Його сім учасниць грають на різноманітних музичних інструментах та співають різними мовами і діалектами.
NOVA OPERA
NOVA OPERA, створена Владом Троїцьким в 2014 році, складається з групи молодих українських митців, які шукають нові шляхи розвитку музики і театру, створюють нові синтетичні жанри і експериментують з нетиповою музикою і сценічними перформансами.
ГОГОЛЬFEST
ГОГОЛЬFEST, вперше проведений у 2007 році – це міжнародний мультидисциплінарний фестиваль сучасного мистецтва, який охоплює театр, музику, візуальне мистецтво та освіту, має програму для дітей і організовує мистецькі резиденції. ГОГОЛЬFEST отримав офіційний лейбл EFFE (Europe for festivals, festivals for Europe) і увійшов до першої п’ятірки EFFE Laureates Award.
Починаючи з 2018 року, ГОГОЛЬFEST змінює свою концепцію і проводить локальні міжнародні культурні фестивалі по всій Україні в рамках проєкту ГОГОЛЬFEST Inoculation. Програма цих фестивалів залучає до участі місцевих митців, а сам проєкт організовується у тісній співпраці з місцевими командами.
Нова ера та Gogolfest_Laboratory_for_Solutions_in_Digital
У чому була проблема?
Коли в березні 2020 року розпочався локдаун, більшості українських театрів довелося скасувати всі свої вистави вживу, але досвіду зі створення цифрових робіт у них було небагато. Театр ДАХ карантинні обмеження також засмутили, але він був готовий вирішувати цю проблему.
Головні проблеми:
- Неможливість реалізації мистецьких заходів.
- Неможливість вживу зустрітися з аудиторією.
- Недостатньо досвіду та навичок з використання сучасних технологій для втілення в життя театральних проєктів.
Завдяки Андрію Палатному, актору, продюсеру та куратору фестивалів, які організовує театр ДАХ, та його знанням і досвіду, здобутим в ході воркшопу, проведеному ArsElectronica та Academia Digitlitat в Дортмундському театрі, театр ДАХ запустив проєкт Gogolfest_Laboratory_for_Solutions_in_Digital.
Яке рішення?
- За перші два місяці Андрій Палатний розробив «Школу нового типу акторської майстерності». У цей час він працював над трьома цифровими проєктами: Alambari, Zoom Time [СМУТА] і дегустації книжок.
Після цього він розробив трикомпонентну методику рішень у цифровій діяльності.
- Онлайн-адаптація для офлайн-продукту. Це може бути класична трансляція шоу або онлайн-акторська гра;
- Продукт, створений спеціально для існування в цифровому просторі;
- Цифровий продукт, створений за допомогою експрес-стратегії для подальшого перетворення його в автономний офлайн-продукт.
«Для мене це три різних способи мислення, але всі вони працюють, якщо погодитися з концепцією, що офлайн та онлайн – це синергія. Всі прототипи можуть бути розділені на три кейси», – розповів Андрій Палатний в своєму інтерв’ю для Європейської театральної конвенції.
#GF_LSD. Перший етап. Тестування прототипів
На самому початку карантину (березень/жовтень 2020 року) театр ДАХ і ГОГОЛЬFEST без зволікань створили проєкт #GF_LSD як відповідь на локдаун.
На цьому етапі відбувся онлайн-флешмоб Alambari #Together At The Same Time, який став для України першою масштабною цифровою подією.
Команда театру ДАХ також випробувала перший цикл книжкових дегустацій, який складався з 97 відеоепізодів.
Було створено та показано 2 сезони першого цифрового театрального серіалу Zoom Time [СМУТА].
Прем’єра театральної телевистави LORENZ.IO [РОМЕО ЗУСТРІВ ЮЛЮ] відбулася онлайн у форматі цифрового моста між Маріуполем та Дортмундом.
Три інтерактивні онлайн/офлайн мобільні виставки-інсталяції було створено у різних містах України.
Швейцарсько-українська вистава «TO OUR SAVAGE SOULS» була представлена онлайн і офлайн.
Вистава We are leaving одного з кращих європейських режисерів Кшиштофа Варліковського двічі транслювалася для українських глядачів.
Цифрові резиденції, такі як [Оверлапс – монстри людяності], також стали мультидисциплінарним онлайн-експериментом.
#GF_LSD. Другий етап. Формування цифрового репертуару
З листопада по грудень 2020 року театр ДАХ в рамках свого проєкту #GF_LSD провів 44 цифрові події, серед яких:
- 4 нові прем’єри, в тому числі цифрової PhD опери (всього 7 подій)
- 3 стрімінги міжнародних проєктів
- 2 книжкові дегустації (жива анімація та читання)
- 7 освітніх лекцій ГОГОLAB
- 24 серії міжнародної цифрової резиденції
- 1 онлайн-флешмоб
#GF_LSD. Третій етап. Формування нового виду театру
Він передбачає:
- створення цифрової абетки та
- розвиток нової акторської школи на основі концепції «мій гаджет – моя сцена».
Цей етап відзначився долученням до європейського театрального маніфесту проєкту «Відродження» та прем’єрою унікального цифрового продукту Alone [Цифрова Одісея], який готували впродовж шести місяців.
Alone [Цифрова Одісея] – це онлайн/офлайн перформанс, який розповідає історію подорожей дерев’яної ляльки між двома світами. Один з них – дзеркальний, рідний та знайомий, населений божествами та сповнений міфів. Інший – металевий, який уособлює втрату та самотність.
Які кінцеві результати?
ТЕАТР+МУЗИКА+КЛІП/ФЛЕШМОБ
Під час карантину команда проєкту Gogolfest_Laboratory_for_Solutions_in_Digital створила цифровий продукт Alambari #Together At The Same Time – унікальне поєднання мистецтва і документалістики, яке стало новою формою взаємодії на перехресті цифрового та фізичного світів. Під час перформансу одночасно 18 театральних груп, а також незалежні актори, зібралися онлайн. 150 учасників перформансу з 23 країн та 57 міст дивилися в небо під музику гурту DakhaBrakha і виконували однакові дії в різних точках світу.
ТЕАТР+ІНТЕРАКТИВНА ІНСТАЛЯЦІЯ
Театр ДАХ переконаний, що трансформація онлайн-формату в офлайн цілком можлива. Тому, коли локдаун завершився, команда Gogolfest_Laboratory_for_Solutions_in_Digital перенесла цей проєкт в офлайн-простір, створивши пересувну інсталяцію, яка включила в себе всі створені за цей час цифрові артефакти.
Інсталяція проєктувалася різними цікавими способами — на стелі, на колонах 100-річної будівлі. Також, існувала сильна інтерактивна складова: глядачі могли особисто стояти перед камерами і бачити себе спроєктованими на стінах разом із записаним контентом.
Маріуполь Дніпро Херсон
«Це також була лабораторія поведінки, щоб побачити, як аудиторія реагує на поєднання технологій та мистецтва. [Один із глядачів] інтуїтивно взяв свій пристрій і почав із ним взаємодіяти. Про це я і кажу: Цифрові проєкти – це не лише пригода для театральних діячів, це також пригода для глядачів», – пояснив Андрій Палатний.
ТЕАТР+ІГРИ+ТЕЛЕБАЧЕННЯ
LORENZ.IO [ROMEO MEETZ JULIA] – це українсько-німецький театральний проєкт, ініційований Гете-Інститутом в Україні разом із ГОГОЛЬFEST і дортмундською Академією театру і диґітальності (Akademie für Theater und Digitalität). Театральна частина створювалася водночас двома командами: Театроманія (Маріуполь) і Kulturbrigaden (Дортмунд). Цей проєкт став цифровим мостом між двома містами, а його 20 сцен розгортаються у кожного просто вдома!
ТЕАТР+ЦИФРОВА РЕЗИДЕНЦІЯ
Прем’єра міждисциплінарної швейцарсько-української вистави «TO OUR SAVAGE SOULS» відбулася під час VianFest в жовтні 2020 року в Києві. Це – вільна адаптація еротично-кримінального роману Бориса Віана (Вернона Саллівана) «Знищімо всіх покручів» (Et on tuera tous les affreux). Створена спільними зусиллями ГОГОЛЬFEST і швейцарської театральної компанії «Дикі душі», ця вистава поєднала в собі онлайн-стрімінг і живу акторську гру на сцені.
ТЕАТР+ОСВІТА
ГОГОLAB – освітня платформа, яка наразі містить сім лекцій про основні проєкти Лабораторії, технології для втілення їх в життя, ідеї для їхньої майбутньої трансформації, цифровий ринок, цікавий досвід команди театру ДАХ в умовах локдауну і новий вид спілкування з аудиторією.
ТЕАТР+МОДА
Human Draft – це перформанс на межі мистецтва, моди та технологій. Це – проба пера, де між митцем і полотном кілометри відстані, а єдина спільна ланка – екран смартфону. Скориставшись цифровою ручкою, швейцарська художниця Маріанна Холленштайн в реальному часі намалювала одяг для українського бренду FINCH, а моделі стали її полотном.
ТЕАТР+ЛІТЕРАТУРА+ВІЗУАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО
Цифрові дегустації книжок – проєкт, створений регіональними командами. Для театру ДАХ він став першими кроками на шляху до цифрової взаємодії з аудиторією. Випробувано було декілька форматів: від цифрових декорацій до імерсивного, орієнтованого на локацію, перформансу.
МАНІФЕСТ ТЕАТРУ
Проєкт «Відродження» об’єднав у собі 22 театри Європейської театральної конвенції (з 18 країн Європи). В його основу лягли філософія, фантазія та стрес пандемії. Вони втілилися в ряді коротких драматичних фільмів, які з 9 травня 2021 року кожен може переглянути безкоштовно у себе вдома. Проєкт було представлено офлайн на фестивалі StartupGogolFest.
Свій власний внесок у цей проєкт Центр сучасного мистецтва «ДАХ» оприлюднив 19 травня. Знятий з першої спроби різними камерами, він став футуристичною відповіддю Відродженню. Нові тексти в ньому поєднуються з шекспірівськими сонетами, а оригінальна музика в стилі «етнохаос» гурту DakhaBrakha символізує естетику «полотна життя».
Як пояснює команда театру ДАХ: «Відродження – це нове народження, коли ви усвідомлюєте своє коріння і починаєте рухатися вгору, до життя, до світла… Це – рефлексія про життя та про смерть… В культурі наразі існує ідеологічний та естетичний розкол між різними поколіннями. То як же їм знайти спільну мову?»
Головні досягнення #GF_LSD
Цифровий репертуар театру ДАХ зараз стає дедалі популярнішим. З листопада 2020 року по червень 2021 року театр провів 62 цифрові події, серед яких:
- 6 нових прем’єр (всього 15 подій)
- 4 стрімінги міжнародних проєктів
- 11 книжкових дегустацій (жива анімація та читання)
- 7 освітніх лекцій ГОГОLAB
- 24 серії міжнародної цифрової резиденції
- 1 онлайн-флешмоб
#GF_LSD дав початок десяткам нових проєктів і форматів:
- Alambari #Together At The Same Time
- LORENZ.IO [РОМЕО ЗУСТРІВ ЮЛЮ]
- Zoom Time [СМУТА]
- [Оверлапс – монстри людяності]
- Онлайн-стрімінг вистави MAKE UP
- Книжкові дегустації онлайн в 5 форматах
- «TO OUR SAVAGE SOULS»
- [Театральні діалоги] Про що казав Заратустра
- PhD-опера Про що мовчав Заратустра
- Онлайн-стрімінг камерної опери «Стус: Перехожий»
- [Цифрова дегустація] Міські історії. Чехов
- [Цифрова дегустація] Український «Декамерон»
- Онлайн-стрімінг вистави Кшиштофа Варліковського We are leaving
- Календар «Диких душ»
Освітній проєкт ГОГОLAB:
До речі, ви можете переглянути дискусію, проведену Європейською театральною конвенцією під час Міжнародного театрального онлайн-фестивалю 2021, в якій взяв участь Андрій Палатний.
Фото в заголовку: Артем Галкін
Фото в тексті: Анастасія Мантач
Проєкт «Підвищення конкурентоспроможності креативних індустрій та машинобудування завдяки рішенням українських ІТ-компаній» реалізується платформою TechUkraine у партнерстві з АППАУ — Асоціацією підприємств промислової автоматизації України, Міжнародною асоціацією Culture and Creativity та за фінансової підтримки уряду Німеччини через GIZ.