Проблема кібербулінгу широко обговорюється по всьому світу, але більш-менш реалістичних рішень у зв’язку з цим було запропоновано не так вже й багато. Одне з таких рішень нещодавно було створене у Фінляндії: спеціально розроблений шрифт для боротьби з кібербулінгом. Цей цифровий інструмент спрямований на викорінення найтиповіших проявів мови ворожнечі, розмиваючи та замінюючи слова, якими намагаються образити й принизити.
За даними ЮНЕСКО практично третина випадків цькування відбувається в онлайн-середовищі. А оскільки навчання-онлайн та віртуальні класи поступово стають новою нормою, кібербулінг перетворюється на все серйознішу проблему для молоді.
«Ввічливий шрифт» The Polite Type було навчено розпізнавати та переписувати мову ворожнечі. Тобто він автоматично розмиває лайливі слова, або замінює їх на щось тактовніше. У такий спосіб компанія-розробник програмного забезпечення TietoEVRY, яка є ініціатором проєкту, намагається створити гуманніше онлайн-середовище та привернути увагу до проблеми.
Просте рішення складної проблеми
Наразі було запущено бета-версію шрифту, що розпізнає майже 2000 образливих англійських слів (перевірити, які саме, можна тут).
Шрифт для боротьби з кібербулінгом є безкоштовним і встановити його можна на будь-який комп’ютер. Оскільки це – шрифт з відкритим кодом, будь-які розробники та організації можуть модифікувати його для власних потреб. До його створення долучилися фінські підлітки. Креативна сторона проєкту була реалізована агенцією TBWA\ Helsinki, а автором шрифту є дизайнер Міка Мелвас (Mika Melvas).
«Ми хотіли створити інструмент, який би нагадував людям, що під час спілкування онлайн ввічливість та повага до інших мають бути ввімкнені за налаштуванням. Кібербулінг та мова ворожнечі – глобальні проблеми, і наш клієнт обрав дуже сміливу позицію, відчинивши цю скриньку Пандори. The Polite Type ще далекий від своєї остаточної версії, і ми усвідомлюємо, що сам по собі такий шрифт цю проблему не вирішить. Але починати з чогось треба. Ми сподіваємося стати хорошим прикладом для наслідування, і, може, колись в майбутньому шрифтом The Polite Type будуть послуговуватися всі онлайн-платформи», – пояснив Мікко Пієтіля (Mikko Pietilä), креативний директор TBWA\Helsinki.
Міжнародна співпраця
«Оскільки кібербулінг та мікроагресію складно відстежити, ми хотіли допомогти батькам та психологам, створивши шрифт, який розмиває чи автоматично виправляє образливі слова та фрази, щойно їх було набрано. Мультикультуральність – багатогранна тема, але саме вона може допомогти нам із розумінням ставитися одне до одного. Суть мультикультуральності полягає в новаторстві», – зазначив Дуг Мелвілль (Doug Melville), директор з питань мультикультуральності TBWA\ Worldwide.
У Фінляндії до втілення проєкту в життя долучилися організація Children&Youth Foundation та студія Great Apes. Першими, хто використав на практиці шрифт для боротьби з кібербулінгом, стала міжнародна мережа освітніх центрів для малечі HEI Schools, яка дотримується фінської моделі освітнього процесу.