Минулого тижня компанія PPV Knowledge Networks за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України проводила опитування українських представників креативних індустрій про те, як поширення коронавірусу та обмежувальні заходи впливають на їхню роботу та бізнес.
За задумом авторів, результати опитування повинні допомогти зрозуміти масштаби впливу та сформувати рекомендації щодо подолання наслідків для органів влади.
Отже, короткі результати опитування:
- 72% респондентів вважають креативний бізнес у цілому більш вразливим і чутливим до наслідків COVID-19, ніж інші сфери.
- Всі сфери креативних та культурних індустрій показують приблизно однаковий відсоток падіння продажів — у середньому 50% за перші два тижні карантину.
- 38% опитаних креативних підприємців втратили більшу частину доходів під час карантину (близько 75% і більше).
- Тільки 8% респондентів відзначили, що карантин ніяк не вплинув на їхні доходи.
- 27% респондентів не можуть перевести бізнес в онлайн у принципі. Вони потребують спеціальних програм стимулювання.
- 54% опитаних відзначили, що зміни в організації роботи та бізнес-процесах будуть для них актуальними і після завершення карантину.
- Респонденти відзначили, що найбільше потребують спеціальний пакет економічного стимулювання (57%) та податкових пільг (48%), що підвищить попит на їхні послуги. Найменш затребуваними є часткове покриття видатків на зарплати працівникам (29%), гранти на пряму діяльність (34%) та діджиталізацію бізнесу (25%).
Рекомендації для урядовців, депутатів та інших представників органів влади:
- Розробити спеціальні комплексні програми на державному рівні, щоб знизити податкове навантаження на підприємців у креативних та культурних індустріях.
- Розробити пакет економічного стимулювання та підтримки внутрішнього споживання продуктів та послуг креативних підприємців.
- Розробити антикризові програми підтримки для креативних бізнесів, які не можуть працювати в онлайн-режимі (наприклад, пряму фінансову підтримку).
- Розробити рекомендації для орендарів та орендодавців комерційної нерухомості задля зменшення орендної плати на період карантину (визначити типову процедуру розподілу втрат, розтермінування платежів).
Повна версія звіту і результати опитування за посиланням.