Нещодавно литовська столиця Вільнюс та польське місто Люблін, розділені 606 кілометрами відстані, встановили у себе футуристичні «портали», подібні до великих круглих брам. І хоча фізично пройти крізь такий портал між Вільнюсом і Любліном неможливо, він за допомогою великих екранів, камер та інтернет-зв’язку транслює в реальному часі зображення між двома містами.
У Вільнюсі цей портал було встановлено поруч із залізничною станцією. А в Любліні його спорудили на головній площі міста. Збудували портал інженери з центру LinkMenų fabrikas при Вільнюському технічному університеті Гедиміна. Цей проєкт готували п’ять років. Як стверджують його організатори, в майбутньому вони планують створити такі портали і в інших містах.
«Переосмислити ідею єдності»
Бенедіктас Гіліс, президент однойменного фонду та ініціатор ідеї порталу, заявив у прес-релізі, що такі портали мають стати способом налагодити мости між людьми. Він зазначив, що численні небезпечні виклики, з якими зараз зіткнулося людство, такі як радикалізація суспільства та зміна клімату, спричинені тим, що люди недостатньо добре розуміють одне одного та світ навколо них.
«Якщо придивитися, то причиною нинішніх криз є аж ніяк не нестача блискучих науковців, активістів, лідерів, знань і технологій. Причиною є розколотість суспільства, брак емпатії та вузьке сприйняття світу, яке часто не виходить за межі власної країни. Тому ми й вирішили втілити в життя ідею порталу. Він є мостом, який об’єднує людей, і запрошенням піднятися над упередженнями і суперечками, залишивши їх у минулому. Це – запрошення бути вище тієї ілюзії, що буцімто існують якісь «ми» і «вони», – пояснив Гіліс.
Команда Вільнюського технічного університету зробила свій портал між Вільнюсом і Любліном круглим, оскільки, за їх словами, це – «відомий та легковпізнаваний символ з наукової фантастики». Прямим текстом вони його із «Зоряною брамою», щоправда, не порівнювали. Може, тому, що така згадка цієї медіафраншизи суттєво обтяжила б (наразі не оприлюднений) бюджет проєкту.
Інтерактивний міст між Вільнюсом і Любліном, на жаль, транспортувати людей, як у фільмах та серіалах, не може. Але хай там як, а проєкт є доволі цікавим. До того ж, він торкається проблеми, про яку нам всім варто було б частіше замислюватися: відчуття єдності з людьми з інших куточків світу.