Чи може штучний інтелект бути автором винаходу?

Цього тижня Відомство з патентів і товарних знаків США постановило, що штучний інтелект бути автором винаходу не може. Такого рішення Відомство дійшло у зв’язку з двома патентами, які були подані на реєстрацію. В одному мова йшла про упаковку для харчових продуктів, а в другому – про ліхтар. І обидва ці винаходи були створені системою штучного інтелекту під назвою DABUS.

Своє рішення Відомство з патентів аргументує, зокрема, тим, що в патентному законодавстві США винахідники позначаються людськими термінами «хто», «він», «вона» тощо. Зі свого боку, група, що подала ці патентні заявки на реєстрацію, стверджує, що юридичне поняття «особа» цілком можна застосувати й до машини, хоча Відомство й відмовилося тлумачити його настільки широко. «Чинне законодавство передбачає, що лише фізична особа може бути вказана як автор винаходу у патентній заявці», – оголосило Відомство з патентів.

Ці патенти були подані на реєстрацію минулого року організацією Artificial Inventor Project. Науковці направили заявки одночасно в американське, британське та європейське патентні відомства. І у Великобританії та Євросоюзі їм вже відмовили, також постановивши, що штучний інтелект DABUS, створений дослідником Стівеном Талером (Stephen Thaler), не може вважатися винахідником з тих само юридичних причин.

Чи може штучний інтелект бути автором винаходу?

Питання принципове

Щоправда команда Artificial Inventor Project жодним чином не стверджує, що штучний інтелект має бути власником патенту. Науковці лише наполягають на визнанні того, що штучний інтелект бути автором винаходу в принципі може.

Цей нюанс може виявитися актуальним в ситуації, коли систему штучного інтелекту (таку, наприклад, як суперкомп’ютер IBM Watson), створювали сотні чи навіть тисячі програмістів. А потім комп’ютер сам розв’язав поставлену перед ним задачу. Якщо ніхто з людей не працював над винаходом досить тісно, щоб вважатися його автором, тоді, як побоюються науковці з Artificial Inventor Project, такий патент взагалі неможливо буде зареєструвати.

Також учасники цього проєкту переконані, що вказівка на штучний інтелект як на винахідника посприяє інноваціям у цьому напрямі, оскільки цінність таких машин стане очевидною.

Втім, доки законодавство не зміниться, штучний інтелект і надалі сприйматиметься всіма як інструмент для винаходу, а не як сам винахідник.

У жовтні минулого року Відомство з патентів США вже піднімало це питання і навіть проводило опитування публіки щодо того, кому мають належати авторські права на контент, створений машиною.

Джерело

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Філософський Сад

Проєкт «Філософський Сад» відкриває доступ до серії подкастів та лонгрідів про культуру

Кожен подкаст і лонгрід проєкту «Філософський Сад» — це бесіда і пошук відповіді на запитання: «Якою мовою люди мистецтва говорять ...

Unicef і Platfor.ma запустили іронічно-автомобільний проєкт про вакцинацію

Техогляд дитини: Unicef і Platfor.ma запустили іронічно-автомобільний проєкт про вакцинацію

Інтернет-журнал Platfor.ma разом з ЮНІСЕФ Україна та USAID вирішили креативно нагадати про важливість та необхідність вакцинації. Разом вони розробили проєкт ...

crello

Створювати контент просто: Crello запускає глобальну бренд-кампанію

Crello, онлайн-редактор графіки для створення статичних та анімованих дизайнів, разом з маркетинговим агентством Fedoriv створили бренд-кампанію Design it your way. ...

Adobe MAX 2020 Creativity Conference

З 20 по 22 жовтня відбудеться Adobe MAX 2020 Creativity Conference

Цього року Adobe MAX 2020 Creativity Conference пройде онлайн і безкоштовно. На конференції планується понад 350 сесій і майстер-класів, виступи ...

Як зробити ідеальне фото: підготовка та результат

Завісу таємниці трохи відхиляє новий тренд в соцмережах The Setup vs. The Shot. Тобто підготовка до того, як зробити ідеальне фото, та її результат.

Конкурс мікрофотографії Nikon 2020 оголосив переможців

В ході конкурсу Nikon Small World 2020 було обрано 20 фотографій, які доводять, що пошук науковцями відповідей йде поруч зі здатністю цінувати красу.