Арт-деко стане візуальною мовою 2021 року

Останнім часом людство досягло приголомшуючих успіхів у технологіях. Воно багато чого отримало, проте дещо й втратило. Технологічний прорив відбувся багато в чому за рахунок естетичних та смакових якостей людини. Німецький дизайнер Тобіас ван Шнайдер, який нині мешкає та працює в Нью-Йорку, розмірковує про те, чи можливо надолужити ці втрати і яким чином.

Van Shnaider - Відповідь на технологічний мінімалізм, або Чому арт-деко стане візуальною мовою 2021-го

Питаєш, хто я такий, щоб розказувати про це? Ти правий, я не пророк. Я не можу стверджувати напевно, що це станеться, але в мене є передчуття повернення арт-деко. Принаймні, для мене особисто. І я готовий нести повну відповідальність за всі наслідки, якщо це таки станеться.

Функціональність на шкоду красі

За останні кілька десятиліть ми перейшли від обмежених та дорогих технологій до того, щоб носити на зап’ясті потужні комп’ютери-мейнфрейми. Ми досягли цього дуже швидко, тому що зосередилися на голій основі. Ми надали перевагу функціональності над формою. Ми довели естетику до мінімалізму на смертельному рівні. Наші смартфони — просто стандартизовані, схожі один на одного прямокутники з алюмінію, а наші вітальні нагадують кабінет лікаря. Пустий білий стіл і одинокий горщик з сумною рослиною — оце і є вінець творіння?

Art deko 1 - Відповідь на технологічний мінімалізм, або Чому арт-деко стане візуальною мовою 2021-го
Сучасне робоче місце дизайнера. Суцільна порожнеча

Відвідайте будь-який ресторан чи кав’ярню сьогодні і переконайтеся, що вони виглядають однаково. Пройдіться аеропортами в Сінгапурі чи Амстердамі і ви не відрізните їх від шопінг-молу в Нью-Йорку. Наші продукти та інтерфейси — всі, як один, схожі на Apple. Нашим стилем одягу є уніформа від Everlane (американський рітейлинговий бренд). Найкрасивіше, що можна побачити в автомобільній промисловості — це Tesla, яка все ще виглядає, як нормальний гармонійний автомобіль. Все це — наслідки мінімалізму.

Ви віддаєте перевагу білому або матовому чорному? А може, золотому чи рожевому? Тому що інших кольорів немає, вони щезли з прилавків та вітрин. Ось до чого ми допрацювалися в цьому світі.

І що далі?

Кожна тенденція є відповіддю на рух, який передував їй, і відповідь на технологічний мінімалізм вже розпочинається. Ми емоційні та сентиментальні істоти, ми виживаємо на самовираженні. Тому я певен: ми обов’язково і назавжди повернемось до того, що додавало барв у суспільне життя з перших кроків людства по землі: до мистецтва.

З поверненням, арт-деко!

Стиль арт-деко виник перед початком Першої світової війни і став особливо популярним на початку 1920-х років. Цей стиль підживлювався з багатьох джерел та мистецьких форм, деякі з них навіть суперечать одна одній. Це було яскраво і привабливо. Витонченість, геометрія, розкіш. Це була візуальна ода майстерності. Таким тоді здавалося майбутнє.

Art deko 2 - Відповідь на технологічний мінімалізм, або Чому арт-деко стане візуальною мовою 2021-го
Стиль арт-деко в архітектурі

Стиль арт-деко запанував в архітектурі, меблях, прикрасах, графічному дизайні, моді, автомобілях, океанських лайнерах — навіть у таких утилітарних виробах, як пилососи. Арт-деко передбачав пишність, вишукані дорогі матеріали та штучну роботу майстера. Поціновувачі арт-деко загалом не надто переймалися витратами чи функціональністю. Це був тріумф краси та творчості.

Потім прийшли конвеєр і Велика депресія. Невдовзі арт-деко було визнано надлишковим і перетворилося на більш приглушену версію себе (Streamline Moderne), за якою згодом пішов модернізм (Баухаус та подібні). Ми продовжували етапи спрощення ще і ще раз, і врешті-решт довели стиль до сьогодення.

Сьогодні наш стиль — це холодна і самотня естетика, позбавлена ознак будь-яких людських почуттів, особливо здатності мріяти.

Я вірю: коли ми подолаємо коронавірус та відбудуємо світ у 2021 році, ми відновимо пошуки душі в дизайні, якої нам так не вистачає у світі сьогоднішнього мінімалізму, що панував останні два десятиліття. Можливо, ми знайдемо власну адаптацію стилю арт-деко — більш спрощену і технологічну, можливо, трохи економічнішу, але в той же час святкову, де краса стане рівноправною з фунцкцією.

Art deko 3 - Відповідь на технологічний мінімалізм, або Чому арт-деко стане візуальною мовою 2021-го
Сучасний варіант арт-деко в інтер’єрі

Ми живемо в складний, але дуже цікавий проміжок часу. Ми витратили останні кілька десятиліть на розробку та впровадження нових технологій. Зараз ми вперше відчули, що означає бути глобально пов’язаним — завдяки комунцікаціям ми стали єдиною спільнотою. Можливо, найближчі роки нагадають нам, як при цьому залишатися неповторною особистістю, залишатися людиною. І знову віднайти себе.

Джерело

Фото в заголовку: Матільда Декурсель, unsplash.com/


В тему:

Теги:

ТОБІ СПОДОБАЄТЬСЯ

Популяризатор музики, мистецтва, екології, або 10 причин унікальності Respublica FEST

Сьогодні стартував ювілейний Respublica FEST. Він став єдиним фестивальним заходом великого масштабу, що пройде в Україні цьогоріч. 2020-й поставив перед ...

Creative Digest CIAU. Випуск #008

Кампанія з виявлення фейків. Новий спосіб турботи про екологію. Оновлені функції Facebook. Та повернення LIONS Live! Чао, креатори! В ефірі ...

TikTok_news_1920x1080_

Какое лето, такие и песни: топ вирусных трендов и треков лета-2020 в TikTok

Пока весь мир с замиранием сердца наблюдал за тем, как решается судьба TikTok в США, лето 2020 года, несомненно, запомнится как лето в стиле TikTok. ...

Ukrainian Young Book Design Awards-2020 оголосив переможців

У 2019 році видавництво «Основи» разом зі студією L / Y (колишня Hooga.design) започаткували міжнародний конкурс книжкового дизайну Ukrainian Young Book Design Awards. Цього ...

Стартував проєкт «Екземпляри XX», присвячений літературно-мистецьким часописам минулого століття

Проєкт «Екземпляри XX. Літературно-мистецька періодика XX століття» спрямований на вивчення знакових періодичних видань про літературу і мистецтво XX століття, які ...

Як створювалися номіновані на «Еммі-2020» вступні титри серіалів: досвід студії Elastic

Якщо поглянути на номіновані на Еммі-2020 вступні титри серіалів, можна побачити, що чотири з семи були створені студією Elastic.