В період між 1949 та 1955 роками Рада Європи отримала від різних ентузіастів понад 150 пропозицій щодо того, яким має бути прапор Європи. Естетично ці варіанти символу єдності дуже відрізнялися один від одного. Візуально багато хто звертався до символіки швейцарського хреста, оскільки ця багатомовна та мирна країна стала для всієї Європи моделлю для наслідування. Втім, абстрактніших варіантів також було запропоновано чимало.
Чим цікаві прапори
Прапори – дуже специфічна сфера дизайну і особливе джерело натхнення для креативників, адже вони є приводом втілити місцевість та її історію у графічних символах. І привід такий випадає нечасто. Наприклад, прапор Данії, найстаріший у світі, не змінювався з 1625 року. А найновіший дизайн прапора наразі має Мавританія, яка оновила його в 2017 році.
Хоча прапор часто сприймається як ще одна частина історії, все ж в 2006 році Тед Кей, секретар Північноамериканського вексилологічного товариства, опублікував брошуру під назвою «Вдалий прапор, невдалий прапор» (Good Flag, Bad Flag). В ній він назвав п’ять правил хорошого дизайну прапора:
- прапор повинен бути таким простим, щоб дитина могла намалювати його з пам’яті;
- зображення, кольори та орнаменти мають бути значущими;
- не варто використовувати більше двох чи трьох основних кольорів;
- не варто використовувати печатки чи написи;
- прапор має бути легковпізнаваним і несхожим на інші (чи принаймні використовувати цю схожість для підкреслення зв’язків).
Цікава брошура. І шкода, що в 1949 році її ще й в планах не було, коли Рада Європи на додачу до всіх інших викликів, які постали перед нею, мусила ще й прапор Європи обирати.
Забагато варіантів
Ця міжнародна організація, заснована після Другої світової війни, стала символом надії на краще майбутнє. Проте задача створення такого прапору, який би втілював у собі і буремне минуле Європи, і її сповнене надій майбутнє, і різні країни, що її становлять, виявилася вкрай непростим дизайнерським рішенням. Ще й тому, що варіантів вибору було дуже багато.
Через все це, прапор з дванадцятьма зірками було затверджено лише в 1955 році. За ці шість років Рада Європи встигла отримати понад 150 варіантів дизайну прапора від ентузіастів-добровольців. Офіційно ніякого конкурсу оголошено не було. Та й взагалі до публіки з цим ніхто не звертався. Проте різні пропозиції висувалися регулярно, тому що хтось щось почув по радіо чи прочитав у газеті про необхідність визначитися з прапором Європи.
Всі ці сповнені креативних сподівань варіанти дизайну нещодавно були зібрані та опубліковані Йонасом фон Ленте у книзі Rejected: Designs for the European Flag.
Дослідник просто не міг не помітити, що прапор Європи останнім часом все частіше згадується у контексті культури та моди. Його друкують на худі і його ж берлінські хіпстери (не)іронічно використовують як заставку на телефонах.