Кажуть, що архітектура є відображенням того, як люди хочуть жити. Але в реальності будівлі створюються лише архітекторами, які, в свою чергу, мусять миритися з рядом економічних та політичних обмежень. Більшості ж з нас доводиться вдаватися до мистецтва, щоб хоч так реалізувати свої мрії, страхи та фантазії. І жодна сфера творчості не передає свободу мандрувати, досліджувати й будувати так, як це роблять відеоігри.
Дизайнери, які створюють архітектурні споруди у відеоіграх, не мають стільки фізичних обмежень, як архітектори у світі реальному. Вони можуть використовувати будь-які існуючі матеріали, або вигадувати абсолютно нові. Їх будівлі можуть бути величними і статичними або розвиватися в часі й грати зі сприйняттям простору людиною.
Але хоча архітектори в реальності часто стверджують, що їх споруди розповідають історію, для віртуальних будівель це – обов’язковий елемент. Архітектурні споруди у відеоіграх просто мусять викликати зацікавлення у гравців. А дизайнер має створити цілісний стиль для кожної кімнати, будівлі, міста тощо, виступаючи в ролі архітектора ігрового всесвіту.
Тому, віддаючи належне архітектурним досягненням ряду найпопулярніших ігор світу, портал HomeAdvisor представив ці крихітні але епічні витвори мистецтва у вигляді воксельних моделей, щоб краще передати їх структурні деталі.
1. Final Fantasy
Світ Final Fantasy охоплює 30 років, 15 ігор та численні спін-оффи до них. В результаті цього їх стиль інакше як еклектичним і не назвеш. Архітектурні споруди у відеоіграх серії Final Fantasy є гримучою сумішшю з артуріанських легенд, міфології Близького Сходу та історії Японії. А на гравців чекає боротьба із силами зла в пафосних будівлях, стиль яких варіюється від бароко чи готики до органічної біоархітектури.
2. BioShock
Стиль арт-деко в грі BioShock виконує цілий ряд функцій. По-перше, він створює цілісний образ підводного світу. По-друге, всі ці кольори та вигини нагадують про рух утопістів у 1950-ті роки (коли, власне, й було збудоване місто Вознесіння (Rapture). По-третє, все це також створює враження занедбаної розкоші 1920-х років. Цей стиль переносить гравця назад у часі до протостімпанка підводних мандрів з книг Жуля Верна. Пишні, але моторошні, з плавними, але монументальними обрисами архітектурні споруди у відеоіграх серії BioShock є своєрідною критикою помилок сучасного суспільства.
3. The Legend Of Zelda
Zelda розпочиналася як 8-бітна гра для Nintendo, і її автор Сігеру Міямото охарактеризував її як «мініатюрний сад, який гравець може сховати в шухляду». Натхненням для неї стали його дитячі спогади про мандри лісами та печерами. Тому кожна із споруд цієї гри застає гравця зненацька: перш ніж їх досліджувати, їх ще треба знайти.
4. Assassin’s Creed
Якщо сюжет ігор серії Assassin’s Creed перебуває десь на межі фентезі та наукової фантастики, то її локації відтворюють абсолютно реальні місця. Дизайнери співпрацюють разом із консультантами-архітекторами, щоб Єгипет часів Птолемея чи, скажімо, Рим епохи Відродження були якомога автентичнішими. Щоправда, уважний гравець одразу помітить, що численні поверхи ігрових будівель часто суперечать історичній достовірності. Але паркур без багатоповерхівок – то була б вже не Assassin’s Creed.
5. Half-Life
В іграх Half-Life миттєвого переходу між локаціями немає, і гравцеві доводиться самому вести персонажа з однієї локації в іншу. Але хоча блукати на такій мапі можна нескінченно, дизайнери вміло скеровують гравця в потрібний бік за допомогою підказок. Щось подібне ми можемо побачити і в реальній міській забудові, але в грі все це виглядає, звісно, кінематографічніше.
6. Fallout
Ця постапокаліптична RPG не позбавлена почуття гумору, і серйозність ситуації, в якій опинилися персонажі, дещо розбавляється відеорядом. Архітектурні споруди у відеоіграх Fallout були створені під враженням від так званої «бластерної готики» (Raygun Gothic), яка в свою чергу є переосмисленням класичного арт-деко.
7. Dark Souls
Мандри, дослідження та відкриття перебувають в центрі уваги ігор Dark Souls. Гравцям видають дуже мало інформації, щоб у такий спосіб заохотити їх самостійно відкривати для себе цей ігровий світ. Натхненням для архітектурних споруд в іграх Хідетаки Міядзакі стали замки та собори Європи, але в грі вони здаються практично позбавленими будь-якого живого кольору. Також всі ці схожі на вулик багаторівневі структури є алюзією на японський архітектурний рух метаболізму. Цей утопічний стиль швидко минувся, залишивши по собі сотні схожих на саркофаги капсул.
Але якою б не була архітектура у відеоіграх – яскравою та пасторальною чи похмурою і величною – вона в будь якому разі є чимось більшим, ніж просто елементом геймплею.